top of page

Vagi flora - probiotiká, ktoré môžu pomôcť ženám ale aj spermiám mužov
Prečo tieto kmene?

Lactobacillus crispatus a Lactobacillus acidophilus sú mikrobiotické kmene zdravej pošvovej flóry, ktoré sú schopné tvoriť peroxid vodíka (antibakteriálna látka) a bakteriocíny. Bakteriocíny sú bielkoviny potláčajúce iné zväčša neželané baktérie.


Lactobacillus crispatus blokuje Gardnerella vaginalis, čo je  škodlivá baktéria. Lactobacillus crispatus hrá kľúčovú úlohu v zdravej vaginálnej flóre.  Lactobacillus  crispatus a Lactobacillus  rhamnosus sú druhy baktérií, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v stredoeurópskej populácii žien.


Lactobacillus rhamnosus: má pozitívny vplyv na urogenitálny systém človeka tým, že ho chráni pred patogénmi.


Laktobacily sú najdôležitejším ochranným faktorom pošvovej mikroflóry. Nedostatok dôležitých baktérií mliečneho kvasenia znižuje prirodzenú ochrannú funkciu vaginálnej flóry. Premnožené patogénne kmene v pošve  môžu spôsobiť svrbenie, pálenie, zapáchajúci výtok alebo infekcie v oblasti pošvy. Kmene mliečnych baktérií udržujú prirodzenú ochrannú mikroflóru.


Vagi flora PROBIO je probiotický prípravok zo 4 rôznych laktobacilov na podporu prirodzenej vaginálnej flóry. Laktobacily sú najdôležitejším ochranným faktorom pre vaginálnu mikroflóru. Nedostatok dôležitých baktérií mliečneho kvasenia znižuje prirodzenú ochrannú funkciu vaginálnej mikroflóry, čo umožňuje rozmnoženie škodlivých  mikróbov. To môže viesť napríklad k svrbeniu, páleniu, zapáchajúcemu výtoku alebo infekciám.


Vagiflóra je vhodná aj pre tehotné ženy. Lactobacillus rhamnosus  znižuje kolonizáciu streptokokmi. Streptokok skupiny B (GBS) zvyšuje napr. riziko potratu.


Ak sa vo vagíne premnoží Bacterium Gardnerella vaginalis, ktorá  je zodpovedná za nedostatok molekúl cukru (glykánov) vo vaginálnom hliene, to môže viesť môže viesť k nedostatku vaginálneho hlienu a predčasnému ukončeniu tehotenstva. Ak je táto baktéria nahradená „dobrými“ baktériami, riziko tohto javu je minimalizované.


Baktérie mliečneho kvasenia sú vhodné aj na zvýšenie plodnosti a pri umelom oplodnení.

Príčinami príliš malého počtu baktérií mliečneho kvasenia sú:


- stres

- nadmerná hygiena

- hormóny (menopauza)

-  antibiotiká


Mikroflóra konečníka a vagíny je často identická kvôli hlienovej dráhe, ktorá spája črevá a vagínu. Laktobacily kolonizujú každú časť nášho tráviaceho a urogenitálneho systému.

Pozitívne vplývajú na naše trávenie, budujú náš imunitný systém a chránia nás pred prípadnými infekciami. Črevo slúži ako možný zásobník  pre laktobacily, ktoré vytvárajú normálnu vaginálnu flóru.  V dôsledku toho zdravá črevná flóra znamená aj zdravú vaginálnu flóru.


Zaujímavosť: Kvalita mužských spermií,  môže byť zlepšená ženami! Probiotiká nachádzajúce sa v pošve majú vplyv na kvalitu spermií mužov.  Ak sa u žien premnožia v pošve choroboplodné baktérie  Enterococcus faecalis, Chlamydia trachomatis až po Mycoplasma hominis , tie škodia škodia spermiám. Dúfam, že vám nebudem musieť vysvetliť ako ich dostať k mužom.


Vagi floru si môžete kúpiť tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

259 views0 comments

Comments


bottom of page