top of page

Ktoré živiny chránia obličky a sú vhodné pri problémoch s obličkami?

Updated: Aug 1, 2023

Obličky sú súčasťou močových orgánov spolu s močovodom a močovým mechúrom. Cez moč a jeho vylučovanie sa telo zbavuje toxínov a nepotrebných látok. Obličky regulujú rovnováhu tekutín a solí a tým aj objem krvi a krvný tlak. Ak sú obličky poškodené, organizmus sa už často nedokáže poriadne detoxikovať.

Pre telo nepotrebné látky sa hromadia v tele a môžu ho poškodzovať. Pre obličky je prospešný dostatočný prísun tekutín (nadmerné pitie vody nie je potrebné) a mnohé mikroživiny sú pre obličky prospešné tiež prospešné.


Ak došlo už k poškodeniu obličiek je nutná diéta s nízkym obsahom draslíka. Pri zle fungujúcich obličkách je zhoršené vstrebávanie vo vode rozpustných vitamínov skupiny B a vzniká nedostatok zinku, selénu a železa. Tie treba doplniť.

Selén zinok, železo a B vitamíny nájdete tu Akcia 2x forIMUN (abczdravia.sk).


Pre obličky je dôležitý aj taurín. Taurín je silný antioxidant a chráni časti obličiek, kde dochádza k prvým fázam filtrácie krvi a tvorbe primárneho moču. Mnohí ľudia, ktorým klesne funkcia obličiek na 20-25% majú veľký nedostatok taurínu. Nedostatok taurínu znižuje ochranu obličiek a zvyšuje sa riziko poškodenia obličiek cez vysokú tvorbu voľných radikálov v obličkách.


Odporučená dávka je 1-4g denne. Taurín si môžete v akcii kúpiť tu Akcia 2x taurín + 1 zadarmo (abczdravia.sk).


Omega-3 mastné kyseliny chránia obličky a môžu zvýšiť prietok krvi obličkami. Odporúčaná dávka je 1 - 3 g denne s jedlom kde je aspoň 5-10g tuku. Omega 3 mastné kyseliny si môžete kúpiť tu: Akcia 3x Omega 3 (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

357 views0 comments

תגובות


bottom of page