top of page

Črevný mikrobióm a jeho vplyv na autoimunitné ochorenia

Neviem či dnes ešte je niekto, kto by nepozoroval nárast autoimunitných ochorení. Ak človek počuje túto nepríjemnú správu od lekára a začne sa zaujímať prečo sa to stalo práve jemu, zväčša príde odpoveď genetika.

Čoraz viac odborníkov nezostáva pri pomenovaní príčin len pri genetike (na ňu sa všetko ľahko hádže) , ale rozvoju autoimunitných ochorení pripisujú aj iným vplyvom, ktoré negatívne pôsobia na zdravie, najmä ak ich vplyv je dlhší.


Tými vplyvmi sú napr.:

- environmentálne faktory (znečisťujúcim látkam zo životného prostredia, ktoré majú zápal podporujúci vplyv)

- psychike

- narušenej črevnej mikroflóre

- a pod.


Črevu a mikroorganizmom (baktériám, kvasinkám, vírusom) ktoré ho osídľujú sa venuje čoraz väčšia pozornosť aj pri skúmaní ich vplyvu na rozvoj autoimunitných ochorení.


Ako viete, črevo je sídlom imunity a narušenie črevného mikrobiómu má zásadný vplyv na zmeny imunitných reakcií. S postupom času pribúdajú dôkazy, že narušenie črevného mikrobiómu vedie k narušeniu imunitných reakcií nielen v samotnom čreve, ale v celom tele s následkami v rôznych častiach tela vrátane kĺbov.


Typickým autoimunitným ochorením postihujúcim kĺby je reumatoidná artritída. Pri štúdiu pacientov s reumatoidnou artritídou sa zistilo, že zloženie črevnej mikroflóry pacientov s reumatoidnou artritídou je výrazne zmenené v porovnaní so zdravými jedincami.


Napr. pacienti s reumatoidnou artritídou mali nedostatočné zastúpenie baktérie s názvom Faecalibacterium, ktorá je všeobecne považovaná za prospešný mikroorganizmus (baktériu).

Navyše sú v čreve s reumatoidnou artritídou sú nadmerne zastúpené baktérie zvyšujúce priepustnosť čreva (syndróm deravého čreva) a zvyšujúce tvorbu zápalových látok.


Študiami sa ukázalo, priepustné črevo hrá dôležitú úlohu pri nástupe ochorenia kĺbov (artritídy) u myší. Obnovenie črevnej bariéry a zvýšenie tvorby špeciálnych mastných kyselín najmä kyseliny maslovej pomohlo oddialiť nástup reumatoidnej artritídy a znížilo závažnosť ochorenia.


Ako vidíte črevo vplýva na mnohé časti tela a narušenie čreva má vplyv na celkové zdravie. Mnohé baktérie v čreve pôsobia protizápalovo. Narušenie čreva sa len zriedka prejaví zo dňa na deň. Väčšinou až po nejakom čase. Následky však môžu byť veľmi nepríjemné a reumatoidná artritída je len jedna z autoimunitných ochorení, kde sa preukázal vplyv čreva na rozvoj autoimunity.


Jedna z najdôležitejších protizápalových baktérií žijúcich v čreve je Faecalibacterium. Zároveň je to jedna z najpočetnejších baktérií žijúcich v čreve. Pokles jej množstva v čreve môže mať nepriaznivé následky na celkové zdravie. Bohužiaľ túto baktériu nevieme prijať vo forme probiotík.


Ako vieme teda dosiahnuť aby sme v čreve zvýšili množstvo tejto baktérie? Napr. môžete užívať Nutri-absorb. Nutri - absorb obsahuje patentovaný extrakt z kozinca blanitého a čínskeho ženšenu Panax notoginseng, ktorý:

- zvyšuje v čreve počet Faecalibacterium a tým zabezpečuje protizápalovú aktivitu

- znižuje priepustnosť čreva

- zlepšuje imunitu

- podporuje rozvoj zdraviu prospešných baktérií v čreve napr. niektorých kmeňov bifidobaktérií

- zlepšuje vstrebávanie živín


V grafe som pod článkom vám chcem ukázať ako si môžete vďaka patentovanému extraktu z kozinca blanitého a čínskeho ženšenu Panax notoginseng (nájdete ho v Nutri-absorb) zlepšiť vstrebávanie rôznych mastných kyselín, ktoré s obľubou užívate.


Napríklad ak užívate rybí olej s obsahom omega-3 mastných kyselín, môžete mať oveľa lepšie vstrebávanie omega-3 mastných keď výrobok užije s Nutri-absorbom a to o 100%. To je ohromné číslo.


Nutri - absorb si teraz môžete kúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/p-426/nutri-absorb-30-kapsul


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

307 views0 comments

Comments


bottom of page