top of page

Únava, problémy s pamäťou, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, poruchy spánku?

Čo majú spoločné a ako to riešiť?

Únava, problémy s pamäťou, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, poruchy spánku? Čo majú spoločné a ako to riešiť?

Mitochondrie sa nazývajú aj bunkové elektrárne. Ich úlohou je vyrábať energiu z potravy, ktorú prijmeme. Výnimkou sú napr. červené krvinky a krvné kmeňové bunky, ktoré mitochondrie nemajú. Ostatné bunky, tkanivá a orgány mitochondrie majú.

Okrem výroby energie sú mitochondrie potrebné na: - odstraňovanie odpadových látok z tela. Pri poškodených mitochondriách sa môže narušiť detoxikácia výsledkom poškodených mitochondrií môže byť napr. dna - tvorí sa v nich krvné farbivo hém. Pri poškodení mitochondrií sa často objavuje chudokrvnosť - tvoria sa tu mnohé stavebné látky buniek . Čiže mitochondrie sú potrebné na regeneráciu - tvorí sa v nich pregnenolon – materský hormón mnohých hormónov. Jeho tvorba je predpokladom tvorby progesterónu, kortizolu, aldosterónu, DHEA, kortizolu, estrogénu a testosterónu. Napr. narušenie mitochondrií sa prejavuje stratou libida - tvoria sa tam voľné radikály. Keď sa mitochondrie poškodia zvýši sa v nich tvorba voľných radikálov 60 až 80 násobne ! a následne sa aktivujú zápalové procesy v bunkách - mitochondrie sú zodpovedné za správne fungovanie imunity

Mitochondrie sú mimoriadne citlivé na poškodenie. Mitochondrie poškodzujú: - infekcie (borélia, mononukleózy, chrípky a pod.) - užívanie liekov - nevhodná strava - alkohol, nikotín, drogy - nedostatok vitamínov a minerálov - nadmerná psychická a fyzická záťaž (psychický a fyzický stres) atď.


V mitochondriách prebieha výroba energie pre bunky a preto sa tam tvoria voľné radikály (malé častice schopné mitochondrie poškodzovať). Mitochondrie majú vlastný systém ochrany pred tým aby sa nepoškodili cez voľné radikály. Ak sa mitochondrie poškodia, naruší sa výroba energie . Na nedostatok energie je veľmi citlivý najmä nervový systém.

Jedným z faktorov, ktoré negatívne vplývajú na mitochindrie je psychický stres. Psychický stres zvyšuje nároky na mitochondrie. Tie musia vyrobiť počas psychického stresu veľmi veľa energie. To znamená, že mitochodnrie tvoria aj oveľa viacej voľných radikálov. Ak sa nepodporí ochrana mitochondrií voči voľným radikálom pri strese, mitochondrie sa poškodia a nervový systém prestane dobre pracovať, kvôli nedostatku energie.

Strata energie v nervovom systéme sa môže prejaviť napr. ako: -únava -letargia (dlhodobejší stav duševnej otupenosti, nečinnosti, útlmu prejavujúci sa ľahostajnosťou, nevšímavosťou, nezáujmom o okolie, pasivitou) - strata pamäti - hučanie v ušiach - poruchy spánku - závraty - znecitlivenie pier - zlá koordinácia pohybov - bolesti hlavy - znížená duševná bdelosť - narušenie psychiky , depresia - poruchy učenia - vytvorí sa pocit hrče v hrdle - a pod.


Žiadne lekárske vyšetrenie sa pritom na mitochondrie nezameriava. Ako som písal vyššie aby sa mitochondrie nepoškodili nielen stresom, je potrebné aby mali mitochondrie dostatok látok, ktoré ich chránia.


Aby ste zvýšili množstvo látok chrániacich mitochondrie počas stresu je na to dobrý vitamín B5, ten dokáže zvýšiť tvorbu látok, chrániacich mitochondrie až o 50%. Vitamín B1 dokáže v odblokovávať výrobu energie, ktorá je stresom blokovaná.


Oba tieto vitamíny nájdete vo výrobku Pokojná myseľ (abczdravia.sk). Pokojná myseľ obsahuje nielen látky potrebné na ochranu mitochondrií, výrobu energie ale aj látky znižujúce stres.


Ďalšou dôležitou látkou pri strese je horčík. Horčík v nervovom systéme bráni nadmernému vstupu vápnika do buniek a tým znižuje oxidačný stres (oxidačný stres veľmi poškodzuje mitochondrie). Mitochondrie sú tak chránené pred nadmernými útokmi voľných radikálov a pred poškodením. Treonát horčíka je "špecialista" na to aby vynikajúco prenikal do mozgu a tým chránil mitochondrie v nervovom systéme. Nájdete ho tu Magnézium treonát 60 kapsúl (abczdravia.sk).


Čo ešte napr. podporuje mitochondrie? - mierna svalová záťaž - nízko-sacharidová strava chudobná na energiu (môžete zaradiť hladovanie)


Inak všetky mitochondrie v tele dospelého človeka vážia 6-8 kg. Ak máte problémy, ktoré som spomínal a neriešite mitochondrie je viac ako pravdepodobné, že sa svojich problémov nezbavíte. Možno jedného-dvoch, ale pribudnú vám iné, len vy si to nespojíte s mitochondriami, lebo mitochondrie sú ako chameleón. Dokážu meniť problémy, za ktorými stoja. Niečo zanikne a iné vznikne.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

2,194 views0 comments

Комментарии


bottom of page