Stafylokoky sú guľovité baktérie, ktoré sú súčasťou normálnej mikroflóry kože a slizníc u ľudí. Existujú však typy stafylokokov, ktoré môžu spôsobiť infekcie.
Infekcia stafylokokom sa nespustí hneď po kontakte s baktériou. Baktérie zvyčajne spustia infekciu u ľudí s oslabeným imunitným systémom ako napr.:
- veľmi mladých
- veľmi starých
- slabých alebo chronicky chorých ľudí
Ich imunitný systém často nie je schopný bojovať proti patogénom, s ktorými bežne človek prichádza do kontaktu. Baktérie sa potom v tele rýchlo množia a spúšťajú rôzne ochorenia (napr. hnisavé kožné vyrážky).
Staphylococcus aureus sa často vyskytuje na koži zdravých ľudí: baktéria sa nachádza v nose asi u 30 % zdravých dospelých a na koži asi u 15 až 20 % ľudí.
Stafylokokové infekcie sa môžu rýchlo šíriť prostredníctvom dotyku dvoch ľudí alebo dotýkaním sa predmetov, na ktorých sú baktérie (ako sú fitness zariadenia, telefóny, kľučky dverí, diaľkové ovládače alebo tlačidlá výťahu). Baktérie prežívajú na neživých povrchoch 7 dní až 7 mesiacov.
Stafylokoky zvyčajne infikujú kožu. Na koži sa prejavujú vo forme vyrážok a pľuzgierikov, ktoré obsahujú hnis, svrbia, koža je začervenaná, opuchnutá a môže aj bolieť. Po zaschnutí sa vytvoria chrasty.
Stafylokokové baktérie však môžu "cestovať" po tele krvným obehom a spustiť infekciu takmer kdekoľvek v ľudskom tele, ako napr. v kostiach alebo aj srdcových chlopniach. Stafylokokové baktérie sa môžu tiež pripojiť k implantátom v tele, ako je kardiostimulátor, umelý kĺb alebo srdcová chlopňa.
Po inkubačnej dobe okolo 4 až 10 dní môže stafylokoková infekcia spôsobiť okrem iného vriedky, abscesy, meningitídu, infekcie rany, zápaly pľúc, zápaly jednotlivých orgánov a sepsu.
Medzi najčastejšie ochorenia spôsobené Staphylococcus aureus patria:
- hnisavé kožné infekcie (napríklad vriedky na tvári)
- otrava krvi (sepsa)
- zápal vnútornej výstelky srdca (endokarditída)
- infekcie srdcových chlopní
- zápal pľúc (pneumónia)
- infekcie kostí (osteomyelitída)
- zápal kĺbov (artritída)
- abscesy (absces je hnisavý zápal s rozpadom odumretého tkaniva s tvorbou hnisu) v kĺboch, obličkách, centrálnom nervovom systéme a na koži
Zlatý stafylokok je veľmi nákazlivý a často odolný na bežné antibiotiká, je jedným z najrozšírenejších a najnebezpečnejších choroboplodných baktérií pre ľudí.
Stafylokoky sú baktérie, ktoré sa môžu stať odolnými voči antibiotikám. Jedným z nich je Staphylococcus aureus, ktorý je už známy ako nemocničný patogén alebo je v odborných kruhoch známy aj ako MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus). Je obávaný, pretože je v súčasnosti odolný voči mnohým antibiotikám a šíri sa čoraz viac v populácii.
Náš produkt StafyloSTOP si môžete kúpiť TU:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments