Kosti sú pre väčšinu ľudí nezaujímavé. Sopeľ, nádcha a kašeľ nás neraz rozhodia viac ako zdravie kostí. Lenže treba si uvedomiť, že kosti majú pre náš život a jeho kvalitu zásadný význam. Poďme sa dnes pozrieť na kosti.
Ak sa bavíme o kostiach, tak majú jednu zaujímavú vlastnosť. Prebieha v nich neustály proces odbúravania a proces novej tvorby kostnej hmoty. Odbúravanie a budovanie kostnej hmoty je úplne prirodzeným a nepretržitým procesom. Ak však dôjde k zníženiu hustoty kostí, keďže kostná hmota sa odbúrava rýchlejšie, ako sa vytvára, potom hovoríme o osteoporóze.
Osteoporóza je slovo pochádzajúce z gréčtiny a je odvodené od slov OSTEO, čo znamená kosť a POROS, čo znamená diera. Osteoporóza je nielen prejav starnutia, ako si to ľudia často myslia, ale je to zároveň závažné ochorenie, ktoré môže byť spojené s vysokým rizikom úmrtia, bolestivosťou, častým výskytom zlomenín, nehybnosťou a neraz vedie k invalidite. Napr. môže byť postihnutý aj parodont, čo následne vedie k strate zubov. Parodont je miesto, ktoré obklopuje zub, upevňuje ho a je tvorený aj kosťou.
Hmota kostí pozostáva z rôznych typov kostných buniek, hlavnými minerálnymi zložkami kostí je hydroxyapatit s vysokým obsahom vápnika, ale kosti sú tvorené aj bielkovinami (sú pre kosti mimoriadne dôležité, lebo zabezpečujú pružnosť) a inými látkami. Bielkoviny sú pre kosti mimoriadne dôležité.
Z kostných buniek sú pre stavbu kostí dôležité bunky s názvom osteoblasty. Tie podporujú budovanie a mineralizáciu kostí. Opakom osteoblastov sú osteoklasty, ktorých úlohou je rozkladať starý alebo poškodený kostný materiál. Pokiaľ prebieha rovnováha medzi aktivitou osteoblastov (tvorením kostí) a osteoklastov (odbúravaním kostí), kosti sú zdravé. Ak prevážia procesy odbúravania, vzniká osteoporóza.
Na zdravie kostí vplývajú mnohé faktory ako napr. hormóny :
- kalcitonín tvorený v štítnej žľaze
- parathormón
- pohlavné hormóny (estrogény, testosterón)
- vitamín D3 (aj on je v podstate hormón)
Ak dôjde k nedostatku estrogénu v postmenopauze, vedie to k zvýšenej aktivite osteoklastov (odburávačov kostnej hmoty), čo vedie k zníženiu hustoty kostí. U žien pred menopauzou pôsobí pohlavný hormón estrogén proti úbytku kostnej hmoty. Počas a po menopauze ženské telo tvorí menej estrogénu.
Osteoporóza však môže byť aj výsledkom (vedľajším účinkom) rôznych iných ochorení ako napr.:
- vrátane reumatoidnej artritídy
- ochorenia obličiek
- hypertyreózy
- cukrovky
Ale aj užívanie mnohých liekov má nepriaznivý účinok na kvalitu kostí. Napr. dlhodobá liečba dnes bežne používanými liekmi môže znížiť hustotu kostí alebo zvýšiť riziko zlomenín.
Patria sem napríklad tieto lieky:
- kortikoidy ( spomaľujú tvorbu kostí)
- antiepileptické lieky
- niektoré antikoagulačné lieky (proti zrážanlivosti krvi)
- cytostatiká ( lieky, ktoré majú za úlohu zastaviť rast alebo ničiť nádorové tkanivo)
- inhibítory protónovej pumpy (lieky, ktoré sa užívajú pri pálení záhy) podporujú nedostatok horčíka, ktorý je pre kosti veľmi dôležitý
- inhibítory aromatázy (používajú sa napr. pri liečbe karcinómu prsníka)
Pre zdravie kostí je z prírodných látok veľmi dobrá huba cordyceps. Cordyceps posilňuje funkciu obličiek a reguluje acidobázickú rovnováhu a podporuje vylučovania kyselín z tela. V tradičnej čínskej medicíne sa obličky považujú za úzko spojené so zdravím kostí. V skutočnosti, keď funkcia obličiek klesá, dochádza k rastúcej nerovnováhe vápnika, fosfátu, parathormónu a vitamínu D. Je preto mimoriadne dôležité posilňovať obličky.
Cordyceps tiež podporuje pohlavné hormóny, ktoré sú veľmi dôležité pre metabolizmus kostí. Cordyceps obsahuje látku cordycepín, ktorá pôsobí antidepresívne. To má tiež značný význam, pretože depresia je jedným z rizikových faktorov pre vznik osteoporózy.
Náš cordyceps obsahuje 7% cordycepínu. Cordyceps si teraz v akcii môžete kúpiť tu:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
コメント