top of page

Váš mozog si túto látku zaslúži. Ak chcete aby vám mozog dlhodobo dobre pracoval, doprajte mu to.

Problémy s mozgom napriek tomu, že akosi unikajú pozornosti väčšiny ľudí, sú pre človeka a jeho blízkych pravdepodobne jedny z najzávažnejších. Mozgu sa venuje pomerne málo pozornosti vzhľadom k jeho veľkému významu. Zvyčajne sa ľudia "zobudia" napr. vtedy keď sa jeho zlyhávanie mozgu napr. dotkne priamo ich alebo cez príbuzných napr. demencia rodičov.

Mozog je pritom riadiace centrum organizmu a od jeho správneho fungovania závisí reč, správanie, koordinácia pohybu, psychika, pamäť, učenie a pod.


Na narušenie fungovania mozgu má vplyv veľa faktorov ako napr.:

· vysoký krvný tlak

· ateroskleróza

· stres

· infekcie

· úrazy a poranenia hlavy

· zápaly

· nedostatok vitamínov, minerálov alebo aj iných dôležitých živín

· atď.

Nedostatok horčíka je pritom jedným z dôležitých faktorov, ktoré môžu mať negatívny dosah na správne fungovanie mozgu.


Horčík je veľmi dôležitý pre celkové fungovanie organizmu a nielen mozgu. Väčšina ľudí pozná priaznivý vplyv na:

· tlmenie vysokého krvného tlaku

· má pozitívny vplyv na únavu

· zmiernenie stresu

· pri liečbe osteoporózy

· správne fungovanie metabolizmu glukózy

· a pod.


Horčík je veľmi dôležitý pre správne fungovanie nervových buniek a teda mozgu. Horčík ovplyvňuje - reguluje vstup vápnika do nervových buniek, čím bráni vzniku:

· oxidačného stresu

· zápalu

· poškodenia mitochondrii

· poškodenia nervových buniek

· odumierania buniek


Horčík sa tiež významnou mierou podieľa na znižovaní zápalových látok napr. interleukínu 6. Interleukín 6 sa tvorí pri zápalových reakciách v bunkách imunitného systému a podieľa na vzniku alzheimerovej choroby, nádorov, mnohopočetného myelómu a pod.


U ľudí s nedostatkom horčíka je tiež zvýšené riziko cievnej mozgovej príhody. U pacientov s demenciou sa mozgovomiešnom moku nachádzalo tiež menej horčíka.


Ako vidíte, horčík je správne fungovanie nervového systému nevyhnutný. Horčík môžete nájsť v rôznych zlúčeninách. Jedna z týchto zlúčenín sa nazýva acetylaturát horečnatý. Horčík naviazaný na acetyltaurát sa mimoriadne dobre vstrebáva čreve (je to chelát s takmer 100% vstrebateľnosťou), ale aj do mozgu a aj do samotných nervových buniek.


Acetyltaurát horečnatý je špecialista na vstrebávanie priamo do nervových buniek a to ho robí výnimočným pre nervové bunky.

Okrem iného je látka na ktorú je horčík naviazaný - acetyltaurát horečnatý - je veľmi hodnotná látka pre nervový systém a pôsobí silne:

· protizápalovo

· antioxidačne

· detoxikačne


Acetyltaurát horečnatý nájdete v patentovanej forme horčíka - ATA Mg® a ten si môžete kúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/p-398/ata-horcik


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

371 views0 comments

Comments


bottom of page