Toto je hlavná príčina zhoršeného hojenia rán u ľudí
- luciamedvedova
- Apr 2
- 2 min read
Infekcie rán spôsobené baktériami predstavujú hlavnú príčinu zhoršeného hojenia rán ako sú napr. diabetické vredy, popáleniny, rany v ústnej sliznici, rany pri porezaní (vrátane chirurgických zákrokov) atď.

Cieľom hojenia rany je obnovenie normálnej funkcie kože po poškodení. Poškodenie kože spojené s krvácaním, umožňuje preniknúť choroboplodným baktériám do rany a napadnúť okolité tkanivá. Následná prítomnosť choroboplodných baktérií v rane zhoršuje/bráni hojeniu vzniknutej rany. Čím viac choroboplodných mikroorganizmov rana má, tým sa rana ťažšie hojí.Na zlepšenie hojenia rán sa môžu použiť aj probiotiká. Jednou zo základných vlastností probiotík je ich schopnosť "súťažiť " s choroboplodnými mikroorganizmami o živiny a miesta na sliznici, koži. Táto schopnosť zdraviu prospešných probiotík je dobrým predpokladom, pre celkové lepšie ovplyvňovanie procesu hojenia rán.Čoraz viacej ľudí si uvedomuje, že potláčanie choroboplodných baktérii cez antibiotiká je spojené s mnohými nežiaducimi účinkami. Navyše mnohé choroboplodné baktérie sú čoraz viac odolné voči antibiotikám. Pozornosť vedy sa preto čoraz viac upriamuje na pozitívne účinky probiotík pri zlepšení hojenia rán.
Mnohé klinické experimenty uskutočnené na rôznych zvieracích modeloch, preukázali schopnosť probiotických baktérií zlepšiť opravu tkaniva a ovplyvňovať imunitný systém.
Ústne užívané probiotiká dokážu ovplyvniť hojenie rán nepriamo, cez zlepšenie vstrebávania minerálov, vitamínov a látok podieľajúcich sa na:- hojení kože- zníženie zápalu- ovplyvňovania imunitného systému- ovplyvňovania zloženia črevnej mikroflóry. Použitie probiotík priamo na ranu bolo navrhované už na začiatku 20. storočia ako metóda na liečbu kožných infekcií. Použitie probiotík priamo na miesto poškodenia kože je zaujímavou možnosťou na zlepšenie účinnosti hojenia rany prostredníctvom podpory opravy kožného tkaniva a zníženia rastu choroboplodných baktérií.
Lokálne použitie probiotík preukázalo, že je to účinný spôsob pri zlepšení hojenia:- po popáleninách- po kožných vredov- po chirurgických zákrokoch. Probiotické kmene podporili proces hojenia rán tým, že sa vďaka ich pôsobeniu zvýšila tvorba ceramidov v kožných bunkách. Ceramidy tvoria až 50% celkového zloženia pokožky. Na zvieracích modeloch sa dokázalo, že ošetrenie rán potravinami bohatými na probiotiká viedlo k zvýšeniu tvorby kolagénu, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie kože. Pokrok vo využívaní probiotík pri hojení rán došiel tak ďaleko, že sa vyvíjajú obväzy s obsahom probiotík.
Podpora hojenia rán pomocou probiotík prebieha cez:
prirodzenú schopnosť probiotík bojovať proti choroboplodným baktériám, ktoré spomaľujú hojenie rán
pozitívne ovplyvňujú imunitu. Hojenie rán je spojené aj so správnou činnosťou imunity
bránia tomu, aby si choroboplodné baktérie tvorili biofilmi, ktoré ich chránia pred účinkami liekov
Na hojenie rán sa vám osvedčilo používanie našich probiotík M33+
a Sympetus Weihrauch Mundspray.
Produkty si môžete zakúpiť tu:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments