top of page

Riešenie pre ľudí s nedostatkom železa a problémom s krvotvorbou!

Updated: Jun 15, 2023

Veľa ľudí dnes trpí chudokrnosťou/anémiou a nedostatkom železa. V prípade anémie nie je v tele dostatok červeného krvného farbiva, takzvaného hemoglobínu. Často to môže byť sprevádzané aj nedostatkom červených krviniek (erytrocytov). Úlohou červených krviniek je prenášať kyslík z pľúc do orgánov a tkanív cez krvný obeh. Kyslík je chemicky viazaný na krvné farbivo hemoglobín.

Ak je nedostatok hemoglobínu alebo červených krviniek, telo nie je dostatočne zásobované kyslíkom. To vedie k slabému výkonu organizmu. Typickými príznakmi nedostatku železa, anémie sú napr.: - problémy s koncentráciou - bledosť - únava - bolesť hlavy - rýchle mrazenie - rýchle údery srdca - tachykardia - závraty - dýchavičnosť. - v závislosti od príčiny anémie sa môžu vyskytnúť aj príznaky ako napr. vypadávanie vlasov, svrbenie a suchá pokožka.


Telo si neustále tvorí nové červené krvinky (erytrocyty) v kostnej dreni. Červené krvinky sú zodpovedné za prenos kyslíka z pľúc do tkanív a prenos oxidu uhličitého späť do pľúc, aby sa mohol vylúčiť cez dýchanie von. Okrem samotného železa sú za tvorbu červených krviniek zodpovedné aj ďalšie látky vrátane bioaktívnej kyseliny listovej, vitamínu B12, vitamínu B6 a medi. Ich nedostatok zhoršuje tvorbu červených krviniek čo podporuje rozvoj anémie, preto je ich dostatočný prísun dôležitý pre riešenie anémie.


Železo umožňuje tvorbu červeného krvného farbiva hemoglobínu. Bez železa sa krvné farbivo nevytvorí.


Stopový prvok meď, je dôležitý pre správne fungovanie enzýmov. Meď je potrebná pri tvorbe krvného farbiva hemoglobínu a červených krviniek. Meď je potrebná aj pre vstrebávanie železa alebo pre využitie zásobného železa. Enzým ceruloplazmín obsahujúci meď umožňuje zabudovanie železa do transportného proteínu (bielkoviny) transferínu. Zlé zásobovanie tela meďou môže výrazne znížiť vstrebávanie a využitie železa v tele.


Vitamín C podporuje teda krvotvorbu pri anémii rôznymi spôsobmi. Na jednej strane pomáha premieňať kyselinu listovú na jej aktívnu formu, kyselinu tetrahydrolistovú, ktorú telo dokáže využiť. Na druhej strane vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa, aj keď sú v potrave prítomné látky spomaľujúce vstrebávania železa.


Vitamín B12 je potrebný na delenie buniek a tým aj na tvorbu červených krviniek. Bez vitamínu B12 sa nezrelé bunky v kostnej dreni nedokážu dostatočne deliť. Pri nedostatku vitamínu B12 dochádza k tomu, že sa vyskytuje počtom málo, ale veľmi veľkých krviniek (perniciózna alebo megaloblastická anémia). Potom je zásobovanie tela kyslíkom narušené.

V pozorovacích štúdiách sa nedostatok vitamínu B12 spájal s anémiou. Riziko anémie z nedostatku vitamínu B12 je okrem iného zvýšené u ľudí s gastrointestinálnymi ochoreniami ako napr pomerne častý výskyt refluxu a pod.


Ak je žalúdok alebo črevá choré, resp. ich časti boli chirurgicky odstránené , existuje riziko nedostatku vitamínu B12. Riziko nedostatku vitamínu B12 sa zvyšuje aj vekom. Medzi rizikové skupiny, ktorým hrozí nedostatok vitamínu B12 patria aj vegetariáni a vegáni, keďže rastlinné potraviny neobsahujú takmer žiadny využiteľný vitamín B12. Tehotné alebo dojčiace ženy sú tiež vystavené vyššiemu riziku formy anémie spojenej s nedostatkom vitamínu B12. Mnohé lieky môžu tiež podporovať nedostatok vitamínu B12.


Bioaktívny vitamín B6 prispieva k normálnej tvorbe červených krviniek. Je potrebný pre tvorbu hemoglobínu. Jeho nedostatok môže byť aj príčinou anémie. Vitamín B6 sa podieľa aj na tvorbe červeného krvného farbiva hemoglobínu.


Bioaktívna kyselina listová zlepšuje využitie železa a krvotvorbu. Telo potrebuje okrem železa a vitamínu B12 aj bioaktívnu kyselinu listovú, aby sa bunky mohli deliť a dozrievať na krvinky. Ak vitamín chýba, bunky pokračujú v raste, ale nemôžu sa deliť. To vytvára nadmerne veľké krvinky. Počet červených krviniek a obsah hemoglobínu v krvi je celkovo nižší. To tiež ohrozuje prenos kyslíka krvou. Telo si bioaktívnu kyselinu listovú nevie skladovať, a preto ju musí neustále prijímať z potravy. Nedostatok bioaktívnej kyseliny listovej sa môže prejaviť napr. únavou, vyčerpaním a problémami s koncentráciou.


Pozor kyselinu listovú je najlepšie užívať vždy spolu s vitamínmi B12 a B6. Kyselina listová môže spôsobiť, že nedostatok vitamínu B12 bude neviditeľný !


Všetky tieto látky ktoré som vám opísal nájdete v našom novom výrobku Hemobalans.

V našom novom výrobku je mikrozapuzdrené železo pomocou unikátnej technológie, kde je železo chránené, stabilné a toto sa dosiahlo tak, že sa na železo nanesla prírodná organickou vrstva z rias. V dôsledku toho je nižšie riziko negatívnych vedľajších účinkov ako pri mnohých doplnkoch železa, ktoré ľudia pri užívaní pozorujú. Železo použité v našom výrobku má pritom veľmi dobrú vstrebateľnosť.


Mangán, ktorý nájdete tiež v Hemobalans sme doplnili preto, že síce nie je priamo zapojený do procesu krvotvorby, ale podieľa sa na tvorbe ochraných enzýmov. Tieto enzýmy sú potrebné na to, aby chránili mitochondrie. Ak sa mitochondrie poškodia, lebo chýbajú ochranné enzýmy pri nedostatku mangánu, naruší sa aj výroba hemoglobínu. Hemoglobín sa vyrába sčasti vyrába v mitochondriách! Preto problém s chudokrvnosťou je často krát prejavom zle fungujúcich mitochondrií.


Hemobalans si v akcii môžete kúpiť tu Akcia 2x HemoBalans (abczdravia.sk) a samostatne tu


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

890 views0 comments

Comments


bottom of page