top of page

Prečo môže byť nízky tlak znakom zápalu?

Nízky krvný tlak vo všeobecnosti nie je v očiach laickej verejnosti považovaný za problém. Pritom sa len málo kto zamyslí, prečo je tlak nízky a niekedy hodnoty okolo 100/60 až 90/60 môžu byť predzvesťou vážnych zdravotných komplikácii. Poďme sa pozrieť na to ako relaxujú (uvoľňujú sa) cievy.

Prečo môže byť nízky tlak znakom zápalu?

Uvoľnenie ciev je proces, ktorý prebieha vo viacerých krokoch. Začína pomerne jednoducho tak, že sa cez špeciálne enzýmy uvoľní oxid dusnatý. Uvoľní sa ho máličko a slúži ako posol na to, aby odovzdal informáciu ďalšiemu enzýmu. Tento enzým obsahuje železo, ktorý oxid dusnatý miluje a preto oxid dusnatý príde tam kde má. Akonáhle sa spáruje s týmto enzýmom následne uvoľní látka, ktorá aktivuje uvoľnenie - relaxáciu ciev a tie sú pružné.

Lenže toto neodkáže len oxid dusnatý, ale aj histamín. Ten dokáže vplývať na tento istý mechanizmus. Priťahuje ho rovnaký enzým ako priťahuje oxid dusnatý. Histamín to musí vedieť urobiť preto, lebo jeho úlohou je sprostredkovať zápalovú reakciu. A tam patrí aj rozťahovanie ciev. Takto sa pod vplyvom histamínu svaly ciev uvoľnia a tlak sa zníži.


Ako vidíte nízky krvný tlak je sprostredkovaný aj zápalom. Lebo histamín je sprostredkovateľ zápalu - uvoľňuje sa pri zápale. Preto ak máte nízky krvný tlak a jeho hodnoty kolíšu okolo 100/60 až 90/60 je to znakom zápalu v tele, lebo cievy sú "neprirodzene uvoľnené" cez poslov zápalu.Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

andrej.medved9@gmail.com

347 views0 comments

Comments


bottom of page