Počuli ste už o nutričnej imunite? Takúto úlohu môže zohrávať pri kvasinkovej (kandidovej) infekcii. A aký má na to vplyv pečeň?
- luciamedvedova
- 11 minutes ago
- 2 min read
Candida albicans je huba (kvasinka), ktorá je súčasťou bežnej črevnej mikroflóry u cca 80 % ľudí. Napriek tomu, že sa kandida nachádza v črevnom mikrobióme, neznamená to, že automaticky spôsobuje zdravotné problémy. Toto sa neudeje, pokiaľ sa kvasinka nepremnoží. Keď sa premnoží, spustí infekciu - kandidózu (kvasinkovú infekciu). Infekcia kandidou nie je nič nevinné. Napriek antimykotickej liečbe má infekcia kvasinkou pomerne vysokú úmrtnosť najmä u ľudí s ochoreniami pečene. Kandida (kvasinka) dokáže v tele vytvárať toxín, ktorý podporuje zápaly. Medzi často poškodené orgány pri infekcii kandidy patria napr. obličky.

Medzi rozhodujúce faktory, ktoré umožňujú choroboplodným organizmom v tele prežiť a masívne sa rozmnožiť je aj železo. Platí to aj pre kandidu. Poďme sa pozrieť ako je v tele regulovaný metabolizmus železa.
Metabolizmus železa je regulovaný hormónom hepcidín. Hepcidín znižuje dostupnosť železa, ktoré je pre choroboplodné mikroorganizmy potrebný a podporuje ich rýchle rozmnoženie. Tento mechanizmus patrí k tzv. nutričnej imunite. Vďaka tvorbe hepcidínu je odopretá choroboplodnému mikroorganizmu (a teda aj kandide) životne dôležitá živina - železo. Keď sa robila štúdia a do organizmu infekčne dopravili kvasinky, ihneď sa zvýšila tvorba hepcidínu v pečeni (hormónu, ktorý mal blokovať prísun železa kvasinke).
Ak človek trpí chronickým ochorením pečene, znižuje sa schopnosť pečene tvoriť hepcidín - hormón, ktorý reguluje prísun a dostupnosť železa a tým bráni rozvoju infekcií. U jedincov s ochoreniami pečene či transplantáciou pečene je preto infekcia kandidou pomerne častá a je pre nich vysoko riziková, pričom následkom môže byť smrť pacienta. Strata hepcidínu ohrozuje nutričnú imunitu, čo vedie ku nekontrolovanému rastu kvasiniek (plesní) a úmrtnosti na infekciu.
Rizikové faktory pre vznik a rozvoj infekcie kandidou:
- chronické ochorenia pečene
- transplantácia pečene
- podávanie širokospektrálnych antibiotík
- užívanie kortikoidov
- užívanie hormonálnej antikoncepcie
- dermatitída (seborea, psoriáza, atopický ekzém)
- diabetes
- obezita
- bakteriálne infekcie
- nadmerná hygiena
- oslabená imunita
- zápalové ochorenia čreva
Jednou z látok, ktoré dokážu blokovať prísun železa k choroboplodným mikroorganizmom je laktoferín. Preto je laktoferín mimoriadne účinný pri boji s infekciami spôsobenými akýmikoľvek choroboplodnými mikroorganizmami.
Laktoferín si môžete zakúpiť tu:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments