top of page

Na čo všetko sú dobré vlákniny?


Vlákniny sú látky, ktoré sa v tenkom čreve enzymaticky nerozkladajú a sú úplne alebo čiastočne fermentované baktériami v hrubom čreve. Jednou z charakteristických znakov vláknin je rozpustnosť vo vode. Vlákniny sa delia na: vo vode rozpustné a vo vode nerozpustné vlákniny. Niektoré sú schopné viazať vodu, iné nie.Rozpustná vláknina nie je len látkou ovplyvňujúcou baktérie v čreve, ale ovplyvňuje aj metabolizmus glukózy a tukov. Nerozpustná vláknina z potravy naopak napučí, zväčší svoj objem a ovplyvňuje funkciu a činnosť čriev. V žalúdku vláknina viaže tekutinu, čím sa zväčšuje objem natrávenej potravy a zvyšuje signály sýtosti. Okrem toho sa konzumáciou vláknin zvyšuje doba zotrvania potravy v žalúdku, čo tiež predlžuje efekt nasýtenia.


Vláknina podporuje pohyb čriev, má schopnosť viazať žlčové kyseliny a vylúčiť ich von. Okrem iného sa tým podporuje tvorba nových žlčových kyselín, a odoberá sa tak z tela cholesterol potrebný na výrobu žlčových kyselín. Vláknina spôsobuje, že enzýmy ťažšie štiepia uhľohydrátové (sacharidové) zlúčeniny, čím sa znižuje ich rýchlosť a množstvo vstrebávania, čo znižuje nárast hladiny cukru v krvi po jedle a predlžuje sa pocit sýtosti. (je to tiež vhodné pri cukrovke či chudnutí)


Vláknina je v hrubom čreve fermentovaná a vznikajú z nej mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú v organizme rôzne účinky. Okrem iného znižujú hodnotu pH, v dôsledku čoho sa obmedzuje rast chorobných baktérií. Mastné kyseliny s krátkym reťazcom slúžia tiež na dodávanie energie zdraviu prospešným črevným baktériám, podporujú zdravie sliznice, majú protizápalový účinok.


Pri akých problémoch môžete využiť vlákniny:

- Obezita a nadváha

- Žlčové kamene

- Diabetes mellitus a inzulínová rezistencia

- Rakovina hrubého čreva : štúdia na takmer 300 000 mužoch a 200 000 ženách ukázala, že vysoká konzumácia vlákniny znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.

- Divertikulitída: jedným zo spúšťačov vzniku výbežkov (divertikulov) je zvýšený vnútorný tlak v hrubom čreve v dôsledku dlhoročného nízkeho objemu stolice. Objem stolice je zas výrazne ovplyvnený príjmom vlákniny. Zvýšená konzumácia vlákniny môže znižovať zápal divertikulov (divertikulitída).

- Dyslipidémia: rozpustná vláknina pomáha znižovať LDL cholesterol

- Vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca (o tomto som už aj písal)

- Zápcha

- Zápalové ochorenie čriev a syndróm dráždivého čreva


Denne by sme mali prijať aspoň 25g vlákniny. Len tak pre zaujímavosť, človek lovec a zberač skonzumoval denne cca 100g-135g vlákniny.


Akáciovú vlákninu a Dobrú vlákninu si teraz môžete kúpiť tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team


30 views0 comments

Comments


bottom of page