top of page

Kebyže vám to poviem ja, asi by ste to nepredýchali

Updated: Nov 23, 2023

Cez víkend som čítal jeden článok, ktorý písal lekár, kde opisoval prípad ako pomohol chlapcovi s poškodenými mitochondriami.

Cez víkend som čítal jeden článok, ktorý písal lekár, kde opisoval prípad ako pomohol chlapcovi s poškodenými mitochondriami.

Pre tých čo nevedia čo sú mitochondrie, tak mitochondrie sú časti buniek, kde prebieha výroba energie pre bunky, prebieha tu výroba niektorých hormónov ale mitochondrie sú zodpovedné aj za správne fungovanie imunity a ak sa poškodia spúšťajú mnohé ochorenia. Často nelogické a s ničím nesúvisiace.

Idem na ten príbeh. Samozrejme ho skrátim a dám do ľudsky zrozumiteľnej reči.


Jednalo sa o 10 ročného chlapca, ktorý sa podrobil rozsiahlemu zubnému ošetreniu, ktoré trvalo niekoľko dní po sebe a spolu trvali niekoľkých hodín. Počas tohoto zákroku malo dieťa nadmerne natiahnutý atlantookcipitálny kĺb (spojenie prvého krčného stavcu atlasu s lebkou). Po ošetrení zubným lekárom počas nasledujúcich dní sa u chlapca začali vyvíjať silné čelné bolesti hlavy s rýchlo narastajúcim syndrómom závažnej generalizovanej bolesti.


Chlapec začal chodiť s problémami k pediatrovi a po rôznych odborných vyšetreniach v niekoľkých univerzitných klinikách s tým, že bol aj hospitalizovaný s niekoľkotýždňovým pobytom na lôžku. Napriek tomu sa jeho stav stále zhoršoval až nakoniec chlapec ostal len ležať na lôžku. Jeho stav sa natoľko zhoršil. Objavili sa u neho ďalšie problémy ako: - citlivosť na dotyk - svalové kontraktúry (chorobné stiahnutie svalu) - svalové atrofie (atrofia – poškodenie štruktúry orgánu v zmysle jeho zmenšenia, pričom dochádza aj k zníženiu jeho funkcie). - rozsiahle celkové oslabenie spojené s nechutenstvom - závažné poruchy spánku - závraty - zvýšenú bledosť kože a slizníc


U chlapca pribudli neuropsychiatrické problémy so svalovými parézami (paréza je čiastočná porucha hybnosti, oslabenie alebo aj neúplné ochrnutie), neuralgia (neuralgia, bolesť nervového pôvodu), parestézy (nepríjemné subjektívne pocity vo svaloch alebo v kostiach), poruchy pamäte a koncentrácie a depresívne nálady.


Klasické testy vykonané lekármi, kde chlapec chodil, vykazovali že všetko je OK, odchýlku vykazovali len testy na imunitu, mal zvýšené eozinofilné granulocyty. Tie sa inak často zvyšujú, keď sú poškodené mitochondrie. Chlapec ich mal zvýšené 4-5 násobne ako bola max. prípustná hranica.


Chlapec nakoniec skončil u lekára, ktorý sa špecializuje na mitochondrie a ten nasadil liečbu. Súčasťou liečby, ktorú lekár vykonal bolo okrem iného, že dieťatu podával 1500 µg vitamínu B12 denne. Prečítajte si prosím vás tú davku ešte raz a aj vek dieťaťa. Odporučená denná dávka vitamínu B12 pre dospelých je pritom 3 µg .


Prečo som toto zvýraznil. Ľudia si bohužiaľ ani neuvedomujú, koľko živín treba pri riešení poškodených mitochondrii. Bežné dávky sú tam nepostačujúce.


Aké sú prejavy poškodených mitochondrii napr. u detí si môžete prečítať tu

alebo aj tu


Bez dostatočného zásobovanie organizmu mikroživinami ako vitamíny a minerály zabudnite na to, že mitochondrie budú dobre fungovať a ak sú poškodené, potrebujete oveľa oveľa viac, ako si drvivá väčšina z vás dokáže pripustiť že je potrebné. Strach ale zväzuje ľudom ruky a myšlienka čo ak poškodím cez vitamíny je u ľudí tak silná, že si život zničia cez neriešenie poškodených mitochondrií. Tragédia mnohých ľudí a ich počet bohužiaľ narastá.


A ako dopadol chlapec, keď sa začali riešiť jeho mitochondrie?

Ako prebiehala jeho liečba, došlo k zlepšeniu symptómov bolesti, k zníženiu svalového napätia v oblasti ramien a krku a k výraznému zvýšeniu úrovne aktivity. Po takmer roku a pol sa symptómy úplne zlepšili, s výnimkou narušených symptómov v oblasti kolien a predkolenia. Chlapec je opäť aktívne dieťa, ktoré opäť miluje plávanie a hru na klavíri.


Príbeh mal nakoniec pre dieťa a jeho rodinu šťastný koniec. Bohužiaľ, je to jedno z mála detí s poškodenými mitochondriami, čo sa mu dostane skutočnej pomoci. Iné deti s jeho problémami by skončili na psychiatrii s úplne zničeným životom. Tragédia.


Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

803 views0 comments

Comments


bottom of page