top of page

Je horčík rizikový pri nízkom tlaku?

Medzi otázky, ktoré dostávam od ľudí pravidelne je aj otázka, či môžu užívať horčík, keď majú nízky tlak. ľuďom s nízkym tlakom lekár neraz povie: "Máte nízky tlak, nejedzte horčík". Pozrime sa, či je táto logika a odporúčanie správne.

Je horčík rizikový pri nízkom tlaku?

Horčík je minerál, ktorý pôsobí "uvoľňujúco". Pri nízkom tlaku sú cievy viac rozšírené a krvný tlak je nízky. Keďže horčík uvoľňuje ľudia majú strach, že uvoľní ich cievy ešte viac a tlak im klesne. Toto je ale mylná predstava. Povieme si prečo.


Horčík pôsobí pozitívne na nervový systém. Pri nedostatku horčíka nič nebráni vápniku aby nervový systém dostával do stavu vzrušenia. Horčík je protihráč vápnika vápniku, bráni mu aby nadmerne nabudzoval nervový systém. Horčík cez relaxačné účinky na nervový systém pôsobí uvoľňujúco na svalstvo. Stres je opakom uvoľnenia, pôsobí na svalstvo "kŕčovito". Preto u vystresovaných ľudí nájdete veľa spaziem. Horčík uvoľňuje nervy a stres. Stres vždy zvyšuje krvný tlak. Horčík tak cez uvoľnenie nabudených - vystresovaných nervov znižuje vysoký krvný tlak!


Povedať ľuďom, že nejedzte horčík, lebo máte nízky krvný tlak, je povedať im necvičte jogu alebo nemeditujte, lebo to pôsobí uvoľňujúco.


Ak máte nízky krvný tlak, horčík vám v žiadnom prípade nepoškodí. Ak sa v organizme vytvoria nadbytky horčíka, organizmus ich dokáže dobre a ľahko vylúčiť. Pri horčíku skôr vidíme opak. Jeho nedostatok. Podľa zistení trpí nedostatkom horčíka väčšina populácie.

Častou príčinou nízkeho krvného tlaku je nadbytok histamínu. Histamín sa tvorí pri zápaloch. Histamín rozťahuje cievy a zvyšuje tep srdca. Ak trpíte nízkym tlakom a máte aj vysoký tep (táto kombinácia vidieť často) začnite rozmýšľať či nemáte aj histamínovú intoleranciu. A ak pôjdete na vyšetrenie VŽDY si dajte vyšetriť aj hladinu histamínu. Bohužiaľ to u nás pri tejto diagnóze nerobia! a je to obrovská diagnostická chyba!


Kvalitný organicky viazaný a dobre využiteľný horčík nájdete v Basenpulver od Dr.Jacobsa. V jednej dávke je 188mg citrátu horčíka plus 1000 mg organicky viazaných dobre vstrebateľných minerálov ako vápnik, zinok a draslík.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

2,162 views0 comments
bottom of page