top of page

Ako k tomu dochádza? A prečo je to pre ženy dôležité, aby to vedeli. Ak sa povie zdravý mikrobióm, ženy by mali myslieť nielen na svoje črevá, ale aj na svoj vaginálny mikrobióm.

Mikroorganizmy žijúce na všetkých slizniciach tela, vrátane vagíny, vytvárajú silnú ochrannú bariéru, ktorá chráni sliznice pred vplyvom vonkajšieho prostredia. Vagína pritom často prichádza do kontaktu s potenciálnymi patogénmi alebo škodlivinami z vonkajšieho prostredia.Ak osídľujú vaginálnu sliznicu zdraviu prospešné mikroorganizmy, nielen že chránia sliznicu vagíny pred choroboplodnými mikroorganizmami, ale látky ktoré zdraviu prospešné baktérie tvoria, zároveň pôsobia protizápalovo a imunomodulačne. Okrem iného tvoria nielen antibakteriálne pôsobiace látky, ale aj protivírusovo pôsobiace látky.


V zdravej vaginálnej mikroflóre dominujú laktobacily. Mikroflóra vagíny sa mení hlavne s nárastom hladiny estrogénu. Vďaka tomu narastá tvorba glykogénu, čo vedie k rozmnoženiu laktobacilov, pre ktoré je glykogén potravou. Nárast laktobacilov mení aj ph vagíny na kyslejšie. Ku kolonizácii vagíny laktobacilmi dochádza cez konečník. Preto narušenie črevnej mikroflóry má veľký vplyv aj na vaginálny mikrobióm. Teda aj strava má vplyv na vaginálny mikrobióm! (Strava má rozhodujúci vplyv na črevný mikrobióm a cez črevo na vaginálny)


Ak nie je mikrobióm vo vagíne v rovnováhe napr. pre nedostatok laktobacilov, nedokáže sa vytvoriť dostatok antibakteriálnych látok, čo má vplyv na zdravie ženy.


Bakteriálna nerovnováha vo vagíne je spojená s inými zápalmi prebiehajúcimi v tele ženy ako napr.:

- zápal krčka maternice

- zápal sliznice maternice

- zápal vajcovodu

- zápal pobrušnice

- brušnými infekciami


Narušenie bakteriálneho zloženia môže spôsobiť premnoženie kvasinky Candida albicans, ktorá sa v malých množstvách vyskytuje u väčšiny žien v oblasti genitálií, a v prípade vzniku bakteriálnej nerovnováhy sa môže rýchlo množiť a ženám spôsobiť nepríjemné problémy.

Narušenie bakteriálneho zloženia v pošve je tiež rizikovým faktorom počas tehotenstva.


Dokonca bakteriálna vaginóza (narušenie vaginálnej mikroflóry) môže spustiť kontrakcie, a tým predčasný pôrod. Zdravá vaginálna flóra ovplyvňuje reprodukčnú schopnosť žien. Niektoré choroboplodné baktérie môžu sťažiť uhniezdenie vajíčka, ba dokonca podporiť potraty. Napr. Ureaplasma parvum býva spájaná s neplodnosťou a mŕtvo narodenými plodmi.


Blíži sa leto. Leto je obdobím, kedy mnohé ženy pociťujú nepohodlie v oblasti intímnych partií. Narušený mikrobióm neraz vedie ku komplikáciám ako sú výtoky, pálenie, svrbenie a pod. Rozšírenie vaginálnych infekcií je spojené aj s tepelným šokom, kde vysoké teploty sú pre telo stresovým faktorom a stres je jeden z hlavných faktorov poškodzujúci mikrobióm. Chodenie na kúpaliská s možným nachladnutím z mokrých plaviek, maškrtenie zmrzliny či koláčikov na terasách tiež neprospieva črevnému, ale ani vaginálnemu mikrobiómu. (Súvislosť medzi črevom a vagínou som spomínal). Rovnako aj náhle prechladnutia či angíny môžu vyústiť do užívania antibiotík, čo je tiež rizikový faktor pre vaginálnu mikroflóru.


V našom e-shope si teraz môžete kúpiť probiotiká pre budovanie vaginálnej mikroflóry Vagiflóra:


 


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

52 views0 comments

Comments


bottom of page