top of page

Zranenia, popáleniny a poruchy hojenia rán, ako ich riešiť čo najefektívnejšie?

Proces hojenia rán začína už po niekoľkých minútach po vzniku poranenia. Rana sa uzavrie obnovením alebo zjazvením poškodeného tkaniva. Okrem správnej funkcie imunity má na proces hojenia rán významný vplyv aj prísun živín.

Dobrý prísun antioxidačných a protizápalových mikroživín je dôležitý tak  pre proces uzatvárania rany, rovnako  aj pre regeneračné procesy v obnovujucom sa tkanive.

Dôležitú  úlohu tu zohrávajú vitamín D ale aj vitamín A, ako aj vitamíny C ale aj zinok, meď a selén.


Vitamín D

Koža a sliznice tvoria prirodzenú ochrannú bariéru proti choroboplodným mikroorganizmom, ktoré sa v vyskytujú v okolitom prostredí. Ak je táto bariéra narušená, choroboplodné mikroorganizmy sa ľahšie dostávajú do tela. Aby sa zabránilo vniknutiu choroboplodných baktérií, pri poranení sa spustí silná imunitná reakcia a okrem iného si telo začne tvoriť vlastné "antibiotiká" nazývajúce sa antimikrobiálne peptidy ako napr. katelicidín. Tento proces výroby telu vlastných antibiotík je závislý od vitamínu D. Nedostatočný prísun vitamínu D vedie k tomu, že poranený človek je náchylný na poruchy hojenia rán a na vznik následných infekcií .


Vitamín C

Vitamín C zlepšuje proces hojenia rán tým, že sa podieľa na tvorbe kolagénu. Vitamín C aktivuje gény, ktoré sú dôležité pre regeneráciu pokožky . Po chirurgických zákrokoch alebo úrazoch je možné proces hojenia rán urýchliť užívaním vitamínu C.


Zinok

Zinok je dôležitý pri delení buniek a tvorbe bielkovín. Nedostatok zinku v tele negatívne vplyva najmä na bunky s vysokou mierou delenia, kde patria aj bunky kože či bunky imunitného systému. U ľudí s nedostatkom zinku často vidno zhoršené  hojenie sa rán a zvýšená náchylnosť na infekcie. Zo štúdií na pacientoch, ktorí  podstúpili chirurgický zákrok, je známe, že pri oneskorenom hojení rán sú v tkanive vždy nižšie hladiny zinku v porovnaní s pacientmi, ktorí majú dobré hojeniu rán. Zinok sa hromadí v prvých dňoch hojenia rán v hojacom sa tkanive, v ktorom má predovšetkým imunoregulačný a hojenie podporujúci účinok. Pri popáleninách a poraneniach sa znižuje v koži nielen koncentrácia zinku,  ale aj medi a selénu. Na zinok by mali myslieť najmä pacienti s otvorenými ranami na nohách alebo diabetici  s problémami s hojením rán.


Prírodný vitamín C si môžete v akcii kúpiť tu:


Zinok, selén a meď nájdete vo forIMUN a ten je v akcii s vitamínom D32K2 tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

92 views0 comments

Comments


bottom of page