top of page

Zdravie žien = zdravie čriev

V poslednej dobre čoraz viac pozornosti venuje vzťahu medzi zdravím čreva a zdravím žien. U žien čoraz viac narastá výskyt nielen pre ženy typických zdravotných problémov ako napr. syndróm polycystických ovárií (PCOS), endometróza, osteoporóza ale aj doteraz netypické resp. menej typické ochorenia ako obezita, metabolické ochorenia, kardiovaskulárne ochorenia alebo aj narušenie kognitívnych funkcií (kognitívne je týkajúce sa poznania, spojené s činnosťou mozgu, či veľký strašiak žien ktorým je rakovina prsníka. Všetky tieto spomínané problémy úzko súvisia s hladinami estrogénov.

Hladina ženského pohlavného hormónu - estrogénu má veľký vplyv na celkové zdravie žien. Celkovú hladinu estrogénu vplýva črevo cez črevný mikrobióm. Preto sa hovorí o osi črevo - estrogény. Táto os poukazuje na vzájomné prepojenie hormonálneho systému a čreva.


Mnohé ochorenia spojené s hormonálnou nerovnováhou u žien napr. endometrióza sú neraz sprevádzané aj črevnými problémi ako napr. syndróm dráždivého čreva. Ale aj keď sa pri zdravotných problémoch spojených s celkovou hladinou estrogénov neprejavia črevnými ochoreniami, neznamená to, že črevo funguje v poriadku a nie je narušená črevná mikroflóra.

Narušenia črevnej mikroflóry môže byť bezpríznakové ale napriek tomu je dostatočné na to aby sa spustili problémy na úrovni celkovej hladiny estrogénov.


Čo je zaujímavé, existuje obojsmerný vzťah medzi hormónmi a mikrobiómom. Aj hladina hormónov dokáže ovplyvňovať bakteriálne zloženie. Typickým príkladom je vplyv hladiny estrogénov na bakteriálne zloženie v ženskej vagíne.


Cielené dopĺňanie probiotických kmeňov (probiotík) a prebiotickej vlákniny (prebiotiká sú látky podporujúce zdraviu prospešné baktérie) je dôležité nielen pre samotné črevné zdravie, ale celkové zdravie žien cez stabilizáciu hormonálneho systému žien.


Napríklad sa ukázalo, že pozitívne ovplyvnenie črevnej mikroflóry prostredníctvom prebiotíka a probiotík má priaznivý vplyv na vznik a rozvoj metabolického syndrómu. Metaboický syndróm je pomenovanie pre zvýšený krvný tlak, vysoký krvný cukor, nadmerný telesný tuk v oblasti pása, zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi).

Wang J.Tang H.Zhang C.Zhao Y.Derrien M.Rocher E.van-Hylckama Vlieg J.E.Strissel K.Zhao L.Obin M. et al. Modulation of gut microbiota during probiotic-mediated attenuation of metabolic syndrome in high fat diet-fed mice. ISME J. 2015; 9: 1-15


Samozrejme štúdií, ktoré sa vykonali je viacej a dokazujú ako zdravie čriev úzko súvisí s celkovým zdravým žien.

Ak si uvedomíme koľko negatívnych faktorov vplýva na črevný mikrobióm:

- psychický stres

- nevhodná strava

- nedostatok pohybu

- antibiotiká

- konzervačné látky

- lieky ( nielen antibiotiká)

- znečistený vzduch ( mieša sa so slinami a poškodzuje našu črevnú mikroflóru)

- cisársky pôrod

- chemikálie používanie v domácnostiach

- fajčenie, alkohol

- atď.

Niet sa čo čudovať, že ženy čoraz viac trpia problémami s hormonálnymi nerovnováhami a ich následkami. Vždy ak chcete riešiť hormonálnu stabilitu a problémy, ktoré som vám opísal, sústreďte sa aj na črevo.


V našom eshope nájdete v akcii probiotiká s enzýmami a fermentovanými rastlinnými látkami Mikroveda Activate Balance s prebiotickou akáciovou vlákninou, ktorá má protizápalové účinky. Produkt si môžete kúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/p-258/mikroveda-balance-activate-05-l


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

407 views0 comments

Комментарии


bottom of page