top of page

Zahrávame sa s ohňom, pritom už teraz to má následky pre naše psychické a fyzické zdravie.

Jedna z vecí, ktoré sú nesmierne podceňované sú tráviace problémy. Pokiaľ človek nemá hnačky, ktoré mu doslova znemožňujú život a nemôže chodiť do práce či školy, drvivú väčšinu tráviacich problémov dokáže väčšina ľudí veselo "odignorovať" - naučí sa s nimi žiť. Zápcha, nadmerné nafukovanie, grganie po jedle, plnosť po najedení a pod., s týmto v pohode žiť. Kvalita života je síce trochu obmedzená, ale reálne to veľmi život človeka veľmi nemení. Aspoň naoko. Dnes vám ukážem, prečo sú akékoľvek tráviace problémy nebezpečné.

Jedna z vecí, ktoré sú nesmierne podceňované sú tráviace problémy. Pokiaľ človek nemá hnačky, ktoré mu doslova znemožňujú život a nemôže chodiť do práce či školy, drvivú väčšinu tráviacich problémov dokáže väčšina ľudí veselo "odignorovať" - naučí sa s nimi žiť. Zápcha, nadmerné nafukovanie, grganie po jedle, plnosť po najedení  a pod.,  s týmto v pohode žiť. Kvalita života je síce trochu obmedzená, ale reálne to veľmi život človeka veľmi nemení. Aspoň naoko. Dnes vám ukážem, prečo sú akékoľvek tráviace problémy nebezpečné.

Ako náhle má človek tráviace problémy, má problém aj v čreve a má narušenú aj črevnú mikroflóru. Nedávno som písal, že narušenie črevnej mikroflóry vedie k vzniku agresívnych častíc, ktoré nazývame voľné radikály. A nevznikajú tam len voľné radikály. Vznikajú tam aj aj zápalové látky, ktoré dokážu prenikať do mozgu a dokážu ovplyvňovať fungovanie v mozgu.


Zápalové látky a voľné radikály, alebo voľnými radikálmi poškodené molekuly, ktoré preniknú do mozgu dokážu narušiť tvorbu látok, ktoré sú nesmierne dôležité pre správne fungovanie nielen psychiky ale aj fyzického tela.


Štúdie dokazujú že oxidačný stres (poškodzovanie buniek voľnými radikálmi) v mozgu, ktorý môže byť spustený aj látkami vznikajúcimi v čreve (no nielen tam) dokáže poškodiť mnohé enzýmy. Napr. môže s apoškodiť enzým vďaka ktorému sa tvorí látka nazývajúca sa GABA : kyselina gama-aminomaslová ( Rojas, 2014 ; Wasilewska a Klukowski, 2015 ; Thursby a Juge, 2017 ) a zárovneň sa zvyšuje hladina glutamátu v mozgu!


To má za následok zvýšenie oxidačného stresu a poškodenie nervových buniek s rizikom ich odumrenia (Kern a Jones, 2006 ; El-Ansary a Al-Ayadhi, 2014 ; Bjørklund a kol., 2020) . Následom tohoto procesu môže byť : - autizmus - parkinson - alzheimer - skleróza multiplex - fibromyalgia - tinnitus - Huntingtonova choroba - rakovina - amyotrofická laterálna skleróza (ALS)


Znížená hladina GABA v mozgu má tieto následky:

- predmenštruačný syndróm s príznakmi ako zlosť, podráždenosť, únava, napätie v prsníkoch či veľmi bolestivé prsníky, bolesti hlavy, nekontrolovateľná chuť na sladké kŕče , nadúvanie, zápchy, hnačky, akné, zmena libida - depresie vrátanne popôrodných depresií - poruchy spanku - úzkosti - strach - bolesti a stuhnutie svalov - tráviace problémy


Ako vidíte tráviace problémy časom dokážu vyústiť do narušenia činnosti mozgu a ten naruší nielen psychiku, ale dokonca trávenie. A narušené trávenie narušuje psychiku. Vzniká začarovaný kruh. Trávenie naruší psychiku a narušená psychika narušuje trávenie.


Človek sa zmenami v mozgu, ktoré prebiehajú zväčša pomaly ani nezapodieva, lebo ich nepozoruje a občasný strach, poruchy spánku či pochmúrne nálady si vysvetlí, že je to normálne. Veď toto majú aj iní. Zápchy a podobné problémy sa berú už ako samozrejmosť. Nespať? Prídete do práce a tam vám povie nejeden kolega/kolegyňa, že sa týka aj jej. Tak načo to riešiť, keď to trápi iných.


Občas sa čohosi bojíte alebo prepadnete melanchólii, ste stuhnutý a neviete sa uvoľniť? Máme tu legálne drogy ako alkohol často tvrdšie drogy ako marihuana (síce nelagálna , ale snažia sa ju zlegalizovať, že vraj aby pomáhala) a pod, ktoré zabezpečia aby ste sa uvoľnili a mali lepšiu náladu a boli v povznesenom stave. Riešenia, ktoré na krátky čas síce zabezpečia efekt, ale z dlhodobého hľadiska veci ešte skomplikujú lebo neriešia príčinu problémov. Presne tak ako lieky.


Vystresovaný človek, človek ktorý nespí jedáva už hala-bala čokoľvek, najmä tie potraviny, ktoré ničia trávenie (ale chutia) a teda aj mozog. Keď nastúpi strach a úzkosti, už sa človek všetkého bojí a len chodí a hľadá pomoc, len sa jej zároveň bojí, čo ak si s tým ublíži a pod. Nakoniec mnohí títo ľudia končia na psychiatriách kde bohužiaľ ich problémy tiež nemiznú.

Ak má matka črevné - tráviace problémy nečudo, že takýmto matkám sa rodia deti s poruchou autistického spektra. A nečudujem sa, že takýchto detí pribúda. Bohužiaľ črevné problémy nie sú jedinými ktoré vedú k poškodzovaniu mozgu ale patria tam aj chronické zápaly v iných častiach tela.


Všimnite si ako nám pribúdajú tak črevné problémy (nielen tráviace ale aj imunitné - alergie, atopie, astmy, kde zle fungujúce črevo zohráva veľkú úlohu) a zároveň pribúda ľudí s poruchami psychiky ale aj žien s predmenštruačným syndrómom. Ak si to dobre všimnete zistíte v akom probléme v skutočnosti sme.


Mnohí z vás chodíte do diskusií na FB pozorujte koľko ľudí sa opakovane na čosi pýta a stále sa bojí akéhokoľvek riešenia. Strach, úzkosť. Často to začína nevinne. Dieťa má zápchy a atopický ekzém. Veď kto by to riešil. Dnes to má už každé druhé dieťa a dá sa stým žiť. Načo meniť stravu, načo uvažovať nad riešením keď aj susedova dcéra to má a žije a nič jej okrem toho nie je. Naoko nie, ale procesy, ktoré som opísal už možno prebiehajú.


Mnohí ste mi položili otázku v čom je vláknina ProvitalFiber iná ako ostatné výrobky na trhu. Tým, že Provital Fiber sa vyrába fermentáciou ovocia a zeleniny obsahuje látky, ktoré dokážu prenikať do mozgu. (Veľa látok z potravín aj zdravých, sa nedokáže dostať do mozgu). Týmto Provital Fiber pomáha nielen črevu, kde podporuje zdraviu prospešné baktérie ale pomáha aj mozgu. Chráni enzýmy potrebné pre správne fungovanie mozgu a chráni aj nervové bunky.


Provital Fiber je unikátny produkt, ktorý rieši nielen črevo ale aj mozog a navyše skvele chutí. Provital Fiber si môžete kúpiť tu Provital Fiber 90 g (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

500 views0 comments

Commenti


bottom of page