top of page

Za toto môžu zápaly v čreve aj keď ich tam nikto nehľadá. Čo s tým môžete robiť vy?

Syndróm dráždivého čreva v skratke IBS je sprevádzaná chronickými ťažkosťami ako napr.:


  • bolesť brucha

  • zväčšený obvod brucha v dôsledku nafúknutia

  • striedanie hnačky a zápchy

  • neobvyklá konzistencia stolice

  • únava

  • nevoľnosť

  • celková slabosť


Medzi dôležité faktory, ktoré sa podieľajú na vzniku a rozvoji tohto fenoménu je zápal v čreve.

Práve zápal v čreve je častokrát prehliadaným faktorov vplývajúcim na kvalitu trávenia a len máloktorý terapeutický krok, ktorý je ľuďom predkladaný pri riešení tohto problému sa venuje riešeniu zápalu. V poslednom období sa však našli jasné dôkazy o prebiehajúcich zápaloch pri tráviacich problémoch, ktoré opisujem.


Vďaka nadmernej zápalovej aktivite v čreve sa z buniek imunitného v systému uvoľňujú látky, ktoré spôsobujú zvýšené vnímanie bolesti. To vysvetľuje prečo mnohí ľudia cítia pri tráviacich problémoch bolesti brucha. Navyše zápalové zmeny vedú k tomu, že sa naruší mikrobiálne zloženia v čreve.


Každý zápal a to platí aj pre zápaly v čreve, je spojený s tvorbou kyslíkových radikálov. Tie dokážu ovplyvňovať zloženie baktérií čreve. Je vysoko pravdepodobné, že nadúvanie je len následok zmeny mikrobiálneho prostredia v čreve, ktoré vzniká ako následok zápalov a prostredia s vysokou tvorbou voľných radikálov v čreve. Pre toto by sme mali pri riešení tráviacich problémov brať do úvahy riešenie zápalov a oxidačného stresu, ako príčiny tak syndrómu dráždivého čreva ako aj syndrómu bakteriálneho prerastania (SIBO).


Medzi látky, ktoré sú vysoko cenené pri tlmení zápalov v čreve patrí kurkumín a boswellia serrata. Tak kurkumín ako aj boswellia serrata nielenže tlmia zápal, zároveň však znižujú oxidačný stres. Boswellia serrata zároveň pôsobí aj ako spazmolytikum. Spazmolytiká sú látky, ktoré uvoľňujú kŕče napr. žalúdkovo-črevných, žlčových, močových alebo ženských pohlavných orgánov a tak zmierňujú bolesť.


Pri kurkumíne sa ukázalo, že ak myši boli kŕmené nezdravou západnou stravou, kurkumín ich dokázal chrániť pred syndrómom deravého čreva. Kurkumin navyše zvyšuje tvorbu dôležitého enzýmu - črevnej alkalickej fosfatázy.


Počas posledných rokov bola preukázaná úloha črevnej alkalickej fosfatázy ako kľúčového slizničného obranného faktora nevyhnutného na udržanie správneho fungovania čreva. De Lisle a kol. ukázali, že liečba alkalickou fosfatázou spôsobila zníženie bakteriálnej hustoty pri bakteriálnom prerastaní tenkého čreva (SIBO). Enzým alkalická fosfatáza je dobre známa pre svoju protizápalovú úlohu v čreve, hlavne prostredníctvom priamej detoxikácie prozápalových molekúl.


Znížená aktivita črevnej alkalickej fosfatázy by mohla zvýšiť riziko ochorenia čreva , prostredníctvom zmien v mikrobióme, črevného zápalu a črevnej priepustnosti (syndrómu deravého čreva). Ľudia so syndrómom dráždivého čreva majú nižšie hladiny alkalickej fosfatázy. Alkalická fosfatáza účinne eliminuje toxickú zložku odumretých baktérií, ktoré môžu prenikať z čreva do tela a spúšťať zápaly v celom tele. Mnohé baktérie sú aj po ich odumretí toxické ak sa dostanú z čreva do tela napr. pri syndróme deravého čreva sa dostanú do krvného obehu.


Alkalická fosfatáza bráni aj prenikaniu celých baktérií do tela čím tiež bráni zápalu. Alkalická fosfatáza má ochranný účinok proti črevnému a systémovému zápalu. Alkalická fosfatáza na jednej strane podporuje rast zdraviu prospešných baktérií na druhej strane má antimikrobiálny účinok na črevnú bakteriálnu populáciu spojenú s ochorením čreva.

Ako vidíte nafukovanie, zväčšovanie objemu brucha počas dňa ( ráno je brucho ploché a večer môže byť ako pri tehotnej žene), bolesti brucha, hnačky, zápchy majú svoj pôvod v zápale. Preto ak trpíte takýmito problémami mali by ste riešiť nielen črevný mikrobióm ale aj zápal.


Navyše zápalové prostredie v čreve má negatívny vplyv na črevný mikrobióm. Pre toto sa mnohí ľudia, ktorí sa zameriavajú len na črevný mikrobióm (dodávanie probiotík) nevedia vymaniť z problémov v tráviacom trakte. Poznám stovky príbehov, ktoré mi opísali ľudia ako riešili ich tráviace problémy s probiotikami. Napriek tomu, že celé mesiace užívali probiotiká neprišlo k žiadnemu zlepšeniu. Nebolo to kvôli nevhodnosti probiotík, ale bolo to kvôli neriešeniu zápalov.


Na problémy, ktoré opisujem je vhodný prípravok Nenafukuj.Obsahuje patentovaný komplex fosfolipidov s boswelliou serratou a kurkumínom. Protizápalový účinok je doplnený o extrakt zo zázvoru. Mnohí sa ma pýtate či môžete tento prípravok užívať aj preventívne. Moja odpoveď je áno, lebo ako som v mojom príspevku ukázal, tento výrobok cez tlmenie zápalov chráni aj mikroflóru najmä v tenkom čreve. Cez podporu tvorby enzýmov, chráni črevo pred zápalmi a spomínané enzýmy sa podieľajú na správnom fungovaní čreva. Toto je podľa mňa kľúčové. Robiť čosi čo prirodzene udržuje mechanizmy chrániace črevo. Cieľom by mala byť prevencia chrániaca nás pred problémami.


Nenafukuj si môžete kúpiť tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

571 views0 comments

留言


bottom of page