Veľa ľudí, keď u nich vznikne nejaký zdravotný problém, resp. pribudne k existujúcemu zdravotnému problému nový, pýtajú sa, prečo sa to stalo. Každá choroba je výsledkom nejakej príčiny.
Dnes sa čoraz viacej ľudí stretáva s výsledkom, ako je:
- únava
- psychické problémy
- problémy s imunitou
- hormonálne problémy
- a pod.
Za mnohými týmito výsledkami je príčina nazývaná mitochondrie. Mitochondrie sú zjednodušene povedané bunkové elektrárne. Bunkové elektrárne sa nazývajú preto, lebo väčšina energie, ktorú potrebujeme na prežitie, dostávame z práce mitochondrií. Mitochondrie premieňajú energiu ukrytú v potrave na životodarnú bioenergiu, ktorú potrebuje ľudský organizmus.
Mitochondrie majú obrovský vplyv na naše zdravie nielen cez výrobu energie, ale mitochondrie sa podieľajú aj na tvorbe mnohých iných pre telo dôležitých látok. Zároveň, ak sa naruší fungovanie mitochondrií, tak sa dokážu tvoriť látky , ktoré sú spúšťačmi mnohých zdravotných problémov.
Uvediem nejaké príklady:
- v mitochondriách sa tvorí z potravy životodarná bioenergia - energia z potravy (to som už spomínal)
- mitochondrie majú veľký vplyv na tvorbu hormónov (tvorí sa tu základný hormón pregnenolón, z ktorého sa následne tvoria mnohé ďalšie hormóny ako progesterón a pod.). Preto riešiť hormonálne problémy a nevidieť mitochondrie neraz vedie do slepej uličky.
- podľa najnovších výskumov sa mitochondrie podieľajú aj na tvorbe spánkové hormónu melatonínu, čiže aj kvalita spánku je nimi ovplyvnená
- majú veľký vplyv na imunitu. Nie nadarmo sa pri preťažení mitochondrií spustí útlm imunity a ľudia pri preťažení mitochondrií napr. vysokým stresom ochorejú na infekcie. Stres je totiž pre mitochondrie veľmi nebezpečný.
- od výkonnosti mitochondrií závisí, ako bude pracovať náš nervový systém, psychika, ako budeme odolní voči stresu
- v mitochondriách sa zároveň tvoria voľné radikály, látky, ktoré dokážu spustiť zápaly či poškodenia DNA, a keď sa mitochondrie poškodia množstvo voľných radikálov sa zvýši 60-80 násobne! Vysoká tvorba voľných radikálov je príčinou blokovania mnohých enzýmov, ale aj spúšťanie zápalov cez oxidačný stres či poškodenie buniek
- atď.
Mitochondrie majú cez rôzne mechanizmy vplyv na veľmi veľa biochemických reakcií, v podstate na celkové fungovanie organizmu a dokonca vplývajú aj na také problémy, ako je detoxikácia či onkologické ochorenia.
Mitochondrie sú pritom často prehliadané napriek tomu, že neraz vážia 6-8kg z celkovej hmotnosti človeka. Mitochondrie sú pôvodom baktérie a majú svoju vlastnú genetickú informáciu a táto je oveľa citlivejšia ako tá genetická informácia (DNA) v jadre bunky. Preto je jej poškodenie jednoduchšie a má vplyv na celkové fungovanie celého organizmu.
Takto sa môžu prejaviť zle fungujúce a poškodené mitochondrie:
1,Srdce
- búšenie srdca (pocit rýchlej činnosti, chvenia alebo preskakovania srdca), dýchavičnosť, slabosť, následné sekundárne ochorenia: srdcová slabosť, srdcové arytmie.
2, Cievy
- poruchy prekrvenia (studené ruky a nohy, ale napr. aj plesne na koži a nechtoch), ateroskleróza.
3, Mozog a nervy
- necitlivosť, tŕpnutie rúk a nôh, poruchy reflexov, epileptické záchvaty, mentálna retardácia, mŕtvica, polyneuropatia, Alzheimerova choroba, migrény, amyotrofická laterálna skleróza (ALS), skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, porucha pozornosti a Syndróm hyperaktivity (ADHD), depresia, syndróm chronickej únavy, syndróm nepokojných nôh.
4, Svaly
- mimovoľné svalové zášklby, bolesti svalov, svalová slabosť, poruchy hybnosti, mitochondriálne myopatie (ochorenia svalov), fibromyalgia, zápal šliach
5, Pečeň a pankreas
- stukovatenie pečene, zlyhanie pečene, cukrovka
6, Obličky
- zadržiavanie vody (opuch), prekyslenie a strata bielkovín močom, slabosť obličiek, obličkové kamene
7, Oči
- poškodenie zraku v dôsledku defektov sietnice, poškodenie zrakového nervu, obrna očných svalov, chvenie oka, vekom podmienená degenerácia makuly, slepota
8, Uši
- strata sluchu, tinitus
9, Nos
- porucha čuchu, strata čuchu
Ako vidíte, poškodenie mitochondrií a narušenie ich funkcie vyúsťuje do mnohých problémov, ktoré trápia mnohých z Vás. Bohužiaľ, dnes sú už aj deti tie, u ktorých vidno, že ich mitochondrie nepracujú dobre.
Na to, aby mitochondrie dobre fungovali potrebujú veľmi veľa živín. Od vitamínov , cez minerály, stopové prvky, mastné kyseliny, polyfenoly, aminokyseliny až po rôzne antioxidačne pôsobiace látky. Je ich toľko, že ak by som ich všetky spísal, mnohí z Vás by ste boli zhrození, čo všetko sem patrí.
Výkonnosť a zdravie mitochondrií závisí od dobrého vyživovania organizmu. Toto však u mnohých ľudí nie je zabezpečené a na druhej strane sme vystavení mnohým vplyvom, ktoré mitochondrie poškodzujú ako napr. stres, lieky, chemikálie, zničený črevný mikrobióm, rafinovaná a na živiny chudobná strava, nedostatok pohybu, zlý spánok atď. Nečudo, že nám pribúda počet ľudí so zle fungujúcimi mitochondriami (neurologické problémy, zmeny psychiky, hormonálne problémy, únava, poruchy spánku a pod.).
Naša moderná civilizácia so západným životným štýlom si ničí mitochondrie takým tempom, že čo sme ako ľudstvo nedokázali zničiť za milióny rokov vývoja, dokázali sme zničiť za posledných cca 50-70 rokov moderného spôsobu života a ešte to zdokonaľujeme. Takto si kopeme pomyselný hrob, lebo zle fungujúce mitochondrie prispievajú k neplodnosti či komplikáciám v tehotenstve, vrátane potratov alebo aj predčasných pôrodov (pozrite si, koľko žien robí predčasne).
Pre tých, ktorí chcú vedome čosi urobiť k lepšej ochrane mitochondrií sme pre Vás pripravili radu výrobkov s názvom MITO . Výrobky s označením MITO obsahujú látky, ktoré pomáhajú chrániť mitochondrie, podporujú tvorbu látok chrániacich mitochondrie a podporujú v tele tie procesy, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie mitochondrií.
MITO produkty si môžete kúpiť TU:
https://www.abczdravia.sk/medved-natural-mito-defence-60-kapsul https://www.abczdravia.sk/medved-natural-mitofiber-96-g
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments