top of page

Viem, že asi viete o ňom všetci všetko, ale možno tu nájdete predsa čosi, čo ste nevedeli

Updated: Oct 4, 2022

Vitamín C je veľmi populárny a veľa sa o ňom popísalo. Možno vám dnes prinesiem čosi čo ste nevedeli.

Vitamín C sa podieľa na 15 000 metabolických procesoch a žiadny iný vitamín nemá takú širokú škálu účinkov. Kyselina askorbová ( Vitamín C ) hrá vďaka svojmu antioxidačnému účinku dôležitú úlohu v biologických systémoch ako vychytávač voľných radikálov a chráni tuky, bielkoviny, nukleové kyseliny (tvoria základ DNA) a bunkové membrány pred oxidačným poškodením (pred poškodením voľnými radikálmi). Ak sa tieto časti bunky poškodia, prestávajú plniť svoju funkciu v tele. Choroba je v podstate strata funkcie.


Zatiaľ čo takmer všetky zvieratá si dokážu vitamín C vyrábať samy, ľudia sú odkázaní na prísun vitamínu zvonku - cez potravu, doplnky.


Vitamín C spomaľuje priebeh alergie a astmy.

Vitamín C znižuje uvoľňovanie histamínu čo je pri alergiách a astme veľmi dôležité. Pri astmatických deťoch sa zistilo, že antioxidanty kde patrí aj vitamín C počas astmatického záchvatu sú výrazne nižšie. Pri pri alergiách, alergickej nádche a astme sa u detí dokázalo, že dávka vitamínu C by sa mala pohybovať od 1000 - 1500mg denne.


Vitamín C a cievne ochorenia

Ukázalo sa , že dobrý prísun vitamínu C chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a Vitamín C normalizuje krvný tlak u ľudí s vysokým krvným tlakom. Vitamín C tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu a vitamín C znižuje riziko aterosklerózy.


Vitamín C a oči

Medzi časté ochorenia očí patrí šedý zákal. Vitamín C môže zabrániť rýchlemu postupu tohto ochorenia. V prípade očných ochorení, ako je šedý zákal a makulárna degenerácia, je dávka až 3 000 miligramov vitamínu C denne.


Vitamín C a imunita

Vitamín C je nevyhnutný pre imunitnú kompetenciu našej imunity. Vitamín C znižuje tvorbu bielkovín podporujúcich zápal ( napr. týchto NF-κB, TNF-α a IL-6 )a tým nás chráni pred rozsiahlou imunitnou odpoveďou (cytokínová búrka). Preto pri korone smelo 3x denne 1500mg vitamínu C šup do seba.


Napr. bunky imunitného systému (lymfocyty, neutrofily a monocyty) majú koncentráciu vitamínu C asi 10 až 100-krát väčšie ako sú plazmatické hladiny vitamínu C v tele.

Vitamín C tiež podporuje rozmnožovanie B a T buniek, čo vedie k zvýšenej tvorbe protilátok. Vitamín C tak podporuje nešpecifický aj špecifický imunitný systém.

Zápal výrazne znižuje dostupnosť vitamínu C.


Dávka Vitamínu C na podporu Imunity je 5–30 mg/kg telesnej hmotnosti a deň. Napr. 80kg človek teda smelo až cez 3g vitamínu C denne.

Zvýšenú potrebu vitamínu C majú aj pacienti s ochoreniami tráviaceho traktu, cukrovkou, dialyzovaný pacienti, pacienti s viacerými ochoreniami. Vitamín C by sa mal užívať vo vyššom množstve aj v období väčšej fyzickej a psychickej záťaže, tehotenstva a dojčenia.


V našom e-shope si môžete v akcii kúpiť zásaditú formu vitamínu C (pufrovaný vitamín C) tu Vitamín C pufrovaný 60 kapsúl (abczdravia.sk). Nedráždi žalúdok, je dobre tolerovaný aj ľuďmi s citlivým žalúdkom a pálením záhy, dobre sa vstrebáva.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

277 views0 comments

Comments


bottom of page