Slovo stres označuje prirodzenú a evolúciou vyvinutú reakciu človeka na ohrozujúce situácie. Stres je poplachová reakcia, ktorá pomáha organizmu vyrovnať sa s náhlymi zmenami, ktoré sú pre organizmus ohrozujúce. Stresové hormóny a látky tvorené v mozgu: zvyšujú fyzickú výkonnosť v akútnych situáciách, (kedy si vyžadujú boj alebo útek, lebo sú pre človeka nebezpečné) alebo zvyšujú krátkodobú pozornosť.
V súčasnosti nie je stres spôsobený stretnutím s nebezpečenstvom ako napr. stretnutie s nejakým predátorom. Dnes je stres spúšťaný inými príčinami, ako napr. nárokmi kladenými na človeka, čím sa ľudia dostávajú pod tlak, ktorý vnímajú ako stres.
Príčiny vzniku stresu u dospelých spočívajú predovšetkým v:
- pracovnom živote
- nadmerných nárokoch na seba samého
- konfliktoch s inými ľuďmi (zle fungujúce manželstvo, zlý pracovný kolektív)
- ale aj choroby sú pre človeka stresom
- a pod.
Akútny stres (trvá pár minút až hodinu) nie je pre človeka ohrozujúci, ale ak stres trvá dlhodobo (objavuje sa stále a stále) prejaví sa do rôznych tak telesných, ako aj duševných porúch ako napr.:
- poruchy spánku
- depresie
- úzkostné poruchy
- syndróm vyhorenia
- zníženie bunkovej imunity
- vznik syndrómu dráždivého čreva
- negatívny vplyv na metabolizmus
- zvyšuje krvný tlak
- zhoršuje priebeh akejkoľvek inej už prebiehajúcej choroby vrátane alergií, atopií atď.
Stres a imunitný systém
Stres môže mať na imunitný systém vplyv cez znižovanie imunitnej reakcie, ale môže imunitu aj aktivovať ! To, čo nastane, závisí od dĺžky trvania stresu ! Akútny stres imunitu aktivuje, chronický stres pôsobí na imunitu utlmujúco. Napríklad chronický stres dokáže znížiť počet buniek imunitného systému alebo podporuje mechanizmy tlmiace imunitu.
"Špecialitou " chronického stresu je jeho schopnosť podporovať zápal spúšťajúce procesy !!! Deje sa to tak, že bunky sa stanú menej citlivé na protizápalové účinky glukokortikoidov (protizápalové hormóny) čo znamená, že sa zmenší ich protizápalový účinok.
Okrem toho stresový hormón kortizol ovplyvňuje aj správanie sa buniek adaptívnej (učenlivej) imunity s posunom k posilneniu imunity reagujúcej na alergény, spôsobujúcej atopické ochorenia, astmu či mnohé autoimunitné ochorenia a zároveň tlmiacej odpoveď imunity na patogény (vírusy, baktérie). Noradrenalín vylučujúci sa pri strese môže mať tiež zápal podporujúci účinok !
Ako vidíte chronický stres má vplyv na vznik a priebeh civilizačných (duševných či fyzických), chronických zápalových ochorení, autoimunitných ochorení či nedostatočnej imunitnej odpovede na patogény. V modernej dobe by podľa mňa každý jedinec mal vykonávať proti stresové opatrenia. Následky dlhodobého stresu sa neraz prejavia náhle napr. spustia sa chronické ochorenia po prekonanej infekcii a pod.
V našom e-shope si môžete kúpiť 2 špičkové výrobky: Good night a Pokojná myseľ, ktoré tlmia stres. Ich užívanie vedie:
- k zvýšenej relaxácii
- uvoľneniu napätia
- k lepšiemu spánku
- k znižovaniu vyplavovania stresových hormónov
Tieto účinky zlepšujú nielen psychickú, ale aj fyzickú odolnosť organizmu a ako ste čítali, pomáhajú tak aj imunite a aktívne Vás chránia pred poruchami imunity a vznikom autoimunity. Mimochodom napísanie tohto krátkeho článku mi zabralo 2 hodiny času...
Good Night a Pokojnú myseľ si môžete kúpiť:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments