top of page

Toto sú 4 dôvody prečo by ste mali užívať vitamín C v období aj mimo výskytu infekčných ochorení

Veľa ľudí uvažuje nad užívaním vitamínu C najmä v jeseni a zime, kedy sa začnú vyskytovať rôzne infekčné ochorenia. Ale vitamín C je dôležitý užívať stále a tu sú 4 dôvody prečo by ste ho mali užívať stále.

1.) Imunitný systém. Dobre fungujúci imunitný systém je závislý od nestálej tvorby energie, optimálneho delenia buniek a neporušených slizníc. Vitamín C ako základný antioxidant sa podieľa na zneškodňovaní látok, ktoré by mohli narušiť tento proces a poškodiť, bunky a tkanivá.


Pri ktorých ochoreniach je vitamín C aj teraz potrebný užívať? Náchylnosť na infekcie, alergie/alergická astma, autoimunitné ochorenia štítnej žľazy.


2.) Koža a vlasy. Je pomerne málo známe, že obsah vitamínu C v pokožke je veľmi vysoký. Vitamín C zohráva dôležitú úlohu pri ochrane kože. Chráni ju pred nepriaznivými účinkami napr. nadmerného slnečného žiarenia. Vitamín C je potrebný pre dobrú tvorbu kolagénu. Kolagén je zase potrebný pre krásne vlasy a kožu.


Pri ktorých ochoreniach vám môže pomôcť vitamín C? Hojenie rán, hyperkeratinizácia (zhrubnutie vonkajšej vrstvy pokožky) , alopécia, pásový opar.


3.) Nervový systém. Vitamín C sa podieľa aj na tvorbe a rozpade látok, ktoré ovplyvňujú nervový systém - napr. dopamín, adrenalín. Nervový systém je bohatý na tuk a ten je náchylný na poškodenie. Vitamín C sa podieľa na ochrane týchto tukových zložiek spolu s vitamínom E. Vitamín C a E spoločne chránia nervy pred poškodením voľnými radikálmi. Nervové zakončenia majú jednu z najvyšších hladín vitamínu C v tele.


Pri ktorých ochoreniach je vitamín C potrebný? Ochrana myelínových pošiev (napr. skleróza multiplex), neurodegenerácia, periférne neuropatie, Alzheimerova choroba/demencia, depresia, únava, chronická bolesť, bolesti svalov, fibromyalgia.


4.) Trávenie. Problémy s trávením môžu byť príčinou nedostatku vitamínov, ale môžu vznikať aj ako následok nedostatku vitamínov. U ľudí s častými hnačkami, steatoreou (nadmerné množstvo tuku v stolici - svetlá a mastná stolica), vracaním, ako aj s črevnými ochoreniami treba počítať s tým, že títo ľudia trpia nedostatkom všetkých vitamínov, minerálov, teda aj nedostatkom vitamínu C. Pri tráviacich problémoch sú často narušené sliznice tráviaceho traktu. Bez dobre fungujúcich slizníc tráviaceho traktu nebude dobre fungovať správne zásobovanie tela živinami. Pre fungovanie slizníc a ich regeneráciu je preto vitamín C spolu s vitamínmi A, B komplex a E nevyhnutný.


Pri ktorých ochoreniach tráviaceho traktu je vitamín C dobre užívať? Zápalové ochorenie čriev, gastritída typu A, ochorenie pečene a pankreasu.


V našom e-shope si môžete zakúpiť v dobre vstrebateľný Vitamín C pufrovaný (abczdravia.sk). Nedráždi žalúdok a je dobre tolerovaný aj ľuďmi s citlivým žalúdkom.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

346 views0 comments

Comments


bottom of page