top of page

Toto nie je len o zdraví ústnej dutiny - zdravie celého tela neraz začína v ústnej dutine.


Ak sa bavíme o zdraví, neraz ľuďom ako prvé napadne zdravie čreva. V čreve sídli imunita, prebieha tam trávenie potravy, sídli tam veľmi veľa baktérií, ktoré majú potenciál tak pozitívne, ako aj negatívne vplývať na celkové zdravie človeka.Málokto si však uvedomuje, že aj v ústach (ústnej dutine) žije niekoľko stovák kmeňov rôznych baktérií. Tak ako narušenie črevnej mikroflóry má vplyv na celkové zdravie, aj narušenie mikroflóry v ústnej dutine môže mať vplyv nielen na zdravie samotnej ústnej dutiny, ale aj na zdravie iných časti tela. Dnes Vám poviem, ako toto môže prebehnúť.

V ústach, tak ako všade na povrchu všetkých slizníc, žijú baktérie. Ľudia si myslia, že baktérie sú nebezpečné len vtedy, keď sú živé. Úvaha ľudí je nasledovná. Aby som nemal nejaký problém s baktériami, dám si nejaké antibakteriálne látky, napr. ústnu vodu, zubnú pastu s antibakteriálnymi účinkami, nebezpečné baktérie pozabíjam a som mimo nebezpečenstva. Toto však nemusí byť úplne pravda.


Mnohé baktérie sú však nebezpečné aj po ich usmrtení. Prečo? Mnohé baktérie majú bunkové steny, ktoré obsahujú látky nazývajúce sa lipopolysacharidy v skratke sa označujú ako LPS. Lipopolysacharidy (LPS) sú endotoxíny. Endotoxíny sú jedy pochádzajúci z tela baktérií.


Ak sa v ústnej dutine premnožia baktérie, ktoré obsahujú LPS, tieto sa dokážu vstrebávať napr. cez poranenú sliznicu (napr. paradentóza, obnažovanie krčkov zubov a pod.) do tela. A ovplyvňujú celé telo.


Endotoxíny pôsobia ako silné aktivátory buniek vrodeného imunitného systému a spôsobujú zápalové reakcie. Najmä dlhodobé vystavenie endotoxínom (jedom pochádzajúcich z baktérií), ktoré pochádzajú z čriev alebo zubného povlaku, môže spustiť v organizme chronické zápalové procesy (tichý zápal), ktoré následne vedú k závažným ochoreniam ako je napr.:

- obezita

- diabetes mellitus

- ateroskleróza

- srdcový infarkt

- mŕtvica

- nealkoholické stukovatenie pečene


A ako môže dôjsť k premnoženiu choroboplodných baktérií v ústnej dutine? Napr. cez nesprávnu stravu. Ale aj cez stres. Stresové hormóny majú významný vplyv na rast kmeňov tých baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku paradontitídy. Ak sa pozrieme na mieru rozšírenia stresu u moderného človeka, asi prestane byť pre nás záhada, prečo má čoraz viac ľudí problémy o ktorých tu píšem.


Udržiavanie správneho mikrobiálneho prostredia v ústnej dutine, je preto nielen otázkou samotných úst, ale aj celkového zdravia, vrátane črevného mikrobiómu. Zdravie ústneho mikrobiómu má vplyv aj na črevo a mikrobióm v ňom žijúci.


Tak ako mnohí dnes na udržanie správneho mikrobiómu v čreve nepoužívate antibakteriálne pôsobiace látky, ale probiotiká a prebiotiká (prebiotiká sú látky pozitívne vplývajúce na rast zdraviu prospešných baktérií), tak ani pri starostlivosti o ústnu dutinu by sme sa nemali utiekať k antibakteriálne pôsobiacim ústnym vodám ani pastám. Tieto nám zdravý ústny mikrobióm nevybudujú.


Na budovanie zdravého ústneho mikrobiómu sú oveľa vhodnejšie na to určené probiotiká. Tie nájdete napr. v našom prášku na čistenie zubov - ProbioDent


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

53 views0 comments

Comments


bottom of page