top of page

Toto nemôže dopadnúť dobre

Na začiatok môjho príspevku sa vrátim v čase do minulého leta. V lete minulého roku bolo toľko chorých ľudí, že rozdiel medzi zimou, kedy býva asi najviac chorých, a letom, bol prekvapivo malý. Bolo veľmi veľa najmä infekčných ochorení postihujúcich hlavne tráviaci trakt.
Napíšem Vám, prečo to podľa mňa nie je prekvapivé, a prečo tento jav častých infekcií v lete, bude čím ďalej vypuklejší.


Telo sa pred prostredím plným mikroorganizmov (baktérií z prostredia a vírusov) chráni svojou pomerne hustou vrstvou baktérií, ktoré žijú :

- na našej koži

- v dýchacích cestách

- v tráviacom trakte


Tento svet baktérií žijúcich tak na našom tele, ako aj v našom tele, je mimoriadne dôležitý pre zdravý vývoj nášho imunitného systému.


Ak vírusy preniknú do tela a buniek, tam sa môžu množiť. Nakazené bunky potom zvyčajne odumierajú, pretože ich bunkové funkcie sú narušené. To spôsobí, že sa rozmnožené vírusy uvoľnia z vnútra bunky do prostredia tela. Bunková smrť a zápalové reakcie tiež spôsobujú symptómy ako je bolesť, horúčka a únava. Pričom stupeň symptómov súvisí s rozsahom deštrukcie buniek a tvorbou nových vírusov.


Na to, aby sa vírusy dostali do tela, musia na všetkých slizničných povrchoch (črevo, ústa, dýchacie cesty a pod.) tela prekonať tri bariéry:

- sliznicu osídlenú mikrobiómom

- vrodenú imunitnú obranu

- adaptívnu imunitnú obranu


Zdravý mikrobióm hrá dôležitú úlohu pri správnej imunitnej reakcii na patogény. Ak je v čreve narušená mikroflóra, ktorá poškodzuje črevnú bariéru (syndróm deravého čreva), uvoľňujú sa do tela zápalové látky. V dôsledku toho môžu patogény a zápalové faktory preniknúť do krvného obehu a spôsobiť alebo zvýšiť ďalšie systémové zápaly (autoimunitné ochorenia, chronické zápaly) ale aj zosilniť infekcie, ktoré sa v tele spustia.


Udržanie zdravého črevného mikrobiómu je dôležité, lebo baktérie žijúce v tele komunikujú tak medzi sebou a tiež sa spájajú s bunkami, a organizujú tak ochranu pred vírusmi, ako aj priamo uvoľňujú antivírusové metabolity. Ľudia radi predpokladajú, že majú zdravý mikrobióm, najmä ak nemajú závažné tráviace problémy. Málokto si uvedomuje, koľko ľudí sa sťažuje na problémy s ťažkosťami so žalúdkom, nevoľnosťami, častým grganím po jedle, zápchami, ale aj alergie či atopické dermatitídy sú znakom zle fungujúceho črevného mikrobiómu. Zle fungujúci mikrobióm je predpokladom pre rozvoj infekčnosti aj v lete. Minulý rok bol príkladom toho, že aj v lete, kedy bývalo oveľa menej infekcií ako v zime, sa to začalo postupne vyrovnávať. Aj teraz pozorujem, koľkí ľudia mi píšu ohľadom neustále chorých detí, ale ani dospelí nezaostávajú.


Leto je priamo obdobím, kedy si ľudia radi “doprajú” tak alkohol, či sladkosti a dovolenky sú ideálnym časom na prehrešky. Podobne ako Vianoce. Tak, ako sa po Vianociach prehupneme do obdobia nástupu zdravotných komplikácií, mnohých to čaká na dovolenkách alebo po nich. To čo je pre jazyk potešením, pre črevný mikrobióm a zdravie môže byť dosť veľkým nešťastím.


Budovanie črevného mikrobiómu je nepretržitý proces a nemali by sme naň zabúdať ani počas teplejšieho počasia. Lebo aj počas teplých dní sme v kontakte s vírusmi či baktériami.

Pre deti je vhodné napr. kombinácia probiotík a prebiotík z ovocia a zeleniny. Prebiotiká z ovocia a zeleniny obsahujú protizápalové polyfenoly podporujúce rozvoj zdraviu prospešnej črevnej mikroflóry.


Tie si môžete kúpiť tu:


Pre dospelých napr. Mikroveda Life (probiotiká s protizápalovými polyfenolmi). Tie si môžete kúpiť tu:


Nakoniec len taká zaujímavosť. Napísanie tohto článku trvalo 2 hodiny.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

45 views0 comments

Comments


bottom of page