top of page

Toto môže narušiť činnosť buniek imunitného systému. Výsledok? Časté infekcie.

Výskyt častých infekčných ochorení je na vzostupe a neraz už nefungujú ani antibiotiká. Resp. fungujú, ale čoskoro sa objavia infekcie znova. Antibiotiká totiž neriešia imunitu človeka!

Toto môže narušiť činnosť buniek imunitného systému. Výsledok? Časté infekcie.

Momentálne sa ukazuje ako je na tom “moderná” medicína zle pokiaľ sa jedná o riešenie imunity. Stratégia zabíjania baktérií sa javí ako nedostatočná. Dnešné deti sú krásnym príkladom tohto zlyhania. Z choroby do choroby. Pediatri si to neraz nevedia vysvetliť, prečo sú dnešné deti tak často a vleklo choré. Poďme sa pozrieť prečo je to tak.


Životné prostredie v ktorom človek žije, má neho veľký vplyv. Životné prostredie zásobuje telo človeka nielen tým čo telo potrebuje napr. kyslík, potrava, voda a je prospešne pre jeho zdravie, ale zásobuje ho aj tým čo zdraviu človeka škodí. Bohužiaľ vďaka rozvoju priemyslu sme naše životné prostredie zamorili látkami, ktoré negatívne ovplyvňujú aj naše bunky imunitného systému nazývajúce sa makrofágy.


Makrofágy sú bunky vrodeného imunitného systému a ich názov je odvodený z gréckych slov makrós čo je veľký a phageín čo znamá jesť. Makrofágy sú veľký jedáci. Makrofágy dokážu pohlcovať a tráviť čati buniek, mikróby, rakovinové bunky a pod. Makrofágy hliadkujú po celom tele, bojujú proti patogénom a tým nás chránia pred infekciami.


Ak sa naruší činnosť makrofágov môže to viesť k častým infekciám. Jednou z príčin "zlyhania" makrofágov je ich preťaženie toxickými látkami (chemikálie, ťažké kovy a pod.) čím sa znižuje schopnosť makrofágov bojovať s patogénmi.


To ako veľmi do nášho tela prúdia toxické látky zo životného prostredia , závisí aj od stavu nášho čreva. Črevo sa síce nachádza v našom tele, ale to čo sa nachádza v čreve ešte neznamená, že sa to automaticky dostane dnu do tela. Obsah čreva je považovaný za súčasť vonkajšieho sveta. Črevo je stále súčasť nášho životného prostredia.


Úloha čreva je nepustiť do vnútra tela, čo v tele nemá byť a pustiť do tela, len to, čo v tele má byť.

Ak sa črevo a jeho funkcia naruší, do tela začne prúdiť zo životného prostredia (teda aj z čreva) viacej toxických látok ako keď je črevo zdravé. Možným následkom je aj to, že sa makrofágy preťažia toxínmi a zníži sa ich schopnosť bojovať s patogénmi. Následkom je častejší výskyt infekčných ochorení.


Ak sa pozriete napr. na alergikov, astmatikov, atopikov, teda ľudí s častým narušením čreva a črevnej ochrannej bariéry, nemôžete sa čudovať prečo sú títo ľudia často chorí. To isté platí aj pre ľudí s tráviacimi problémami. Matky sa neraz sťažujú, že všetky choroby chytia od detí a pritom sami majú buď alergie, tráviace problémy alebo iný prejav deravého/netesného čreva.


Prepojenie medzi črevom a imunitou nie je len tým, že baktérie v čreve priamo vplývajú na našu imunitu a v čreve sa nachádza 70% imunitných buniek. Prepojenie medzi črevom a imunitou je aj cez to, či črevo pustí do tela toxické látky a koľko ich pustí.


Dnes už nestojí otázka či sme alebo nie sme vystavení toxickým látkam, ale akému množstvu toxínov sme vystavení, koľko ich dokážeme v čreve zadržať a nepustiť do tela. Ale aj schopnosť tela detoxikácie, teda vylučovania jedovatých látok, ktoré sa dostali do tela z potravy či životného prostredia, je bez funkčného čreva v podstate veľmi obmedzená.


Nato aby ste dostali do tela čo najmenej toxínov potrebujeme mať funkčné/nepriepustné sliznice čreva a zdravý mikrobióm. Zdravý mikrobióm dokáže zachytiť napr. aj ťažké kovy a nepustiť ich všetky do tela.


Budovanie zdravého mikrobiómu je nevyhnutné na to, aby sa makrofágy nepreťažovali cez chemikálie a toxíny, ale zameriavali sa na to, na čo boli prírodou stvorené, na boj s chorými bunkami, rakovinou či choroboplodnými baktériami.


Na správne udržanie zdravého mikrobiómu a slizníc čreva sú vhodné napr. tieto výrobky MikroVeda LIFE 500 ml (abczdravia.sk) a Provital Fiber 90 g (abczdravia.sk).


Inak vedeli ste, že Proviatal Fiber obsahuje aj probiotický kmeň Bacillus subtilis DE111 ®, ktorý bezpečný a dobre tolerovaný (Townsend a kol., 2018; Labellarte a kol., 2019 Paytuví -Gallart a kol., 2020 ; Slivnik a kol., 2020 ; Toohey a kol., 2020 ; Colom a kol., 2022 ) a u ktorého sa klinicky preukázalo, že: - podporuje zdravý črevný mikrobióm - podporuje trávenie (podieľa sa na tvorbe tráviacich enzýmov) -podporuje imunitu u dospelých aj detí - utmuje mnohé patogény ako napr: Candida albicans , P. aeruginosa , E. coli, G. vaginalis, S. aureus, S. epidermidis , S. warningeri a C. acnes , storé podieľajú sa na infekciách močových kiest či kožných problémoch - tvorí niektoré vitamímy ako B1, B2, B6, B7, B9, K2 a aminokyseliny ako napr. treonín, tryptofán, metionín, leucín a lyzín


Provital Fiber a Mikroveda life okrem iného pôsobia antioxidačne (sú bohaté na antioxidanty) čím chránia sliznice pred poškodením. Toxíny zo životného prostredia totiž zvyšujú oxidačný stres a tým vytvárajú podmienky na rozvoj deravého čreva.


Stav ľudského čreva je pre imunitu mimoriadne dôležitý, tragédiou je že črevo u ľudí funguje čoraz horšie a problémy s imunitou sú len neželaným následkom. A či sa stým rozhodnete čosi urobiť záleží len na vás.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

188 views0 comments

Comments


bottom of page