top of page

Toto je príčinou najčastejšie vyskytujúceho sa myómu v oblasti ženského pohlavného ústrojenstva a spôsobuje to aj neplodnosť.

Ženský pohlavný hormón estrogén je dôležitý pre správne fungovanie ženského tela. No dokáže, ak je ho veľa, spôsobovať aj zdravotné problémy.

Estrogén povzbudzuje proliferáciu (proliferácia - novotvorba, bujnenie, chorobný rast) epitelu (epitel- výstelkové tkanivo) v celom ženskom reprodukčnom systéme a ukázalo sa, že spôsobuje ochorenia, ako je:

- rakovina endometria

- endometrióza

- maternicové myómy


Nadmerný rast endometriálneho tkaniva mimo maternice vedie k panvovej bolesti a neplodnosti a sú to charakteristické znaky endometriózy.


Endometrióza môže byť sprostredkované nielen vysokými hladinami estrogénu a nevyváženou črevnou mikroflórou.


A prečo môžu mať ženy tieto problémy?

Napríklad zvýšené množstvo tukového tkaniva pri obezite vedie k zvýšenej úrovni esttogénu. Nevyvážený črevný mikrobióm je tiež možným zdrojom týchto problémov ale aj pravidelný kontakt s chemikáliami, ktoré pôsobia na telo podobne ako estrogény a narúšajú ženský hormonálny systém používaných v kozmetike, poľnohospodárstve, plastoch, zubných pastách a pod.


Napr. zvýšená tvorba estrogénu v dôsledku nárastu obezity je kľúčovou hybnou silou pri rakovine ženského reprodukčného systému. Je to problém najmä žien v menopauze a po menopauze, kde dochádza k nárastu tukového tkaniva. Obezita cez tvorbu zápalových látok nepriaznivo vplýva aj na črevný mikrobióm. To iste platí o chemikáliách, ktoré negatívne pôsobia nielen na ženský hormonálny systém ale aj črevo.


Udržanie si zdravých hladín estrogénov a zdravej črevnej mikroflóry je jedna z najdôležitejších vecí, pre zachovanie celkového zdravia žien.


Jednou z látok, ktoré pomáhajú z tela vylučovať pre telo nadbytočný estrogén, ktorý je pre zdravie nebezpečný je D – Glukarát vápenatý. Táto látka, ktorá sa v prírode vyskytuje prirodzene (napr. obsahujú ho aj jablká v malom množstve).


D - Glukarát vápenatý zároveň bráni tomu, aby sa po vylúčení estrogénov do čreva, estrogén spätne nevstrebával späť do tela. Toto sa deje najmä vtedy, ak je narušená črevná mikroflóra ( o osi črevo - estrogén som nedávno písal) , čo dnes nie je nič nezvyčajné vďaka narušeniu čreva.


Výrobok ktorý obsahuje látky dôležité pre zdravie hormonálneho systému nájdete tu:


Pri hormonálnych problémoch vždy riešte aj črevný mikrobióm cez probiotiká a prebiotiká.


Veľmi dobrým riešením je aj pravidelné užívanie Mikroveda Active Balance a akáciovej vlákniny: https://www.abczdravia.sk/p-258/mikroveda-balance-activate-05-l


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

124 views0 comments

Comments


bottom of page