Nárast výskytu neurologických ochorení (vrátane neurodegeneratívnych) predstavuje skutočný problém pre mnoho miliónov ľudí na celom svete a desaťtisíce na Slovensku. Dokonca tu máme neinfekčnú pandémiu neurologických ochorení. Čoraz väčší výskyt neurologických a neurodegeneratívnych ochorení núti vedcov pozerať sa na tieto ochorenia nielen konvenčne, ako to robili doteraz, ale čoraz viac pozornosti sa venuje vplyvu stravy na centrálny nervový systém - mozog.
Ketogénna diéta/strava je spôsob výživy, ktorá vedie k zvýšenej tvorbe ketolátok z tuku za súčasného minimalizovania spotreby sacharidov. V organizme sa tým dosahuje stav nazývaný ketóza.
Ketogénnu stravu tvoria:
- tuky 60–90 % (zvyčajne 70–75 %) z celkového energetického obsahu stravy
- sacharidy pod 50 g denne ( ktoré zvyčajne tvoria 5–10 % celkového energetického obsahu stravy).Toto môže individuálne kolísať.
- bielkoviny 1,0 –1,2 až 1,7 g na kg telesnej hmotnosti (čo zvyčajne tvorí asi 20 % celkovej energetickej hodnoty stravy)
Táto strava napodobňuje stav podobný pôstu, pričom bola úspešne vyskúšaná u ľudí s epilepsiou. Použitím tejto stravy boli pozorované evidentné zlepšenia u ľudí s epilepsiou. Prvé zmienky, ktoré popisovali priaznivé účinky pôstu v prípadoch epilepsie sú známe už z 5. storočia pred Kristom. O liečbe pôstom hovorí aj Biblia, kde sa opisuje, ako Ježiš vyliečil chlapca z epilepsie, pričom hovorí, že sa to dá liečiť pôstom a modlitbou. V 21. storočí prudko narastá počet vedeckých prác zaoberajúcich sa prospešnosťou ketogénnej stravy na nervový systém.
Ketogénna strava (diéta) má široké spektrum priaznivých účinkov pri neurologických ochoreniach. V poslednom období sa analyzovali výsledky stovák štúdii a bol opísaný rozsah priaznivých účinkov ketogénnej stravy na nervový systém, ako napr. :
- ochrana nervových buniek
- vplyv na neurotransmitery (látky vplývajúce na mozog a psychiku)
- zlepšenie funkcií bunkových elektrární - mitochondrií ( zlepšenie funkcie mitochondrií zvyšuje efektivitu výroby energie a znižuje tvorbu voľných radikálov)
- spúšťa sa protizápalový účinok v dôsledku blokovania zápalových enzýmov a blokovania zápalových poslov . Dokonca ketogénna strava blokuje prozápalové enzýmy, na ktoré sa propaguje užívať omega-3 mastné kyseliny ! Čiže pôsobí rovnako protizápalovo ako omega-3 mastné kyseliny !
- atď.
Maalouf, M.; Rho, J.M.; Mattson, M.P. The neuroprotective properties of calorie restriction, the ketogenic diet, and ketone bodies. Brain Res. Rev. 2009, 59, 293–315. Dôležitou informáciou je fakt, že mozog dokáže vynikajúco fungovať aj pri ketogénnej strave, pričom energiu si berie z ketolátok. Jensen, N.J.; Wodschow, H.Z.; Nilsson, M.; Rungby, J. Effects of Ketone Bodies on Brain Metabolism and Function in Neurodegenerative Diseases. Int. J. Mol. Sci. 2020, 21, 8767.
Jednoznačne sa vyvrátil mýtus, že mozog bez glukózy nebude dobre fungovať. Mozgové bunky totiž obsahujú cesty - transportéry, cez ktoré sa prenášajú ketolátky do bunky, aby poskytli energiu mozgovým bunkám! Felmlee, M.A.; Jones, R.S.; Rodriguez-Cruz, V.; Follman, K.E.; Morris, M.E. Monocarboxylate Transporters (SLC16): Function, Regulation, and Role in Health and Disease. Pharmacol. Rev. 2020, 72, 466–485.
Najnovšie štúdie tiež ukazujú, že u pacientov s traumatickým poškodením mozgu, u ktorých bola aplikovaná ketogénna diéta, neboli zaznamenané žiadne klinické nežiaduce účinky a bola zistená jej bezpečnosť a použiteľnosť. Arora, N.; Litofsky, N.S.; Golzy, M.; Aneja, R.; Staudenmyer, D.; Qualls, K.; Patil, S. Phase I single center trial of ketogenic diet for adults with traumatic brain injury. Clin. Nutr. ESPEN 2022, 47, 339–345.
Ketogénna strava má pozitívne účinky aj na zdravých jednotlivcov. Zvýšenie koncentrácie ketónov má oveľa priaznivejšie účinky v porovnaní s glukózou. Toto bolo potvrdené v štúdii, v ktorej infúzia ketónov zdravým jedincom znížila využitie mozgovej glukózy o 14 % a spôsobila zvýšenie prietoku krvi mozgom a to až o 30 %, pri nezmenenej spotrebe kyslíka. Svart, M.; Gormsen, L.C.; Hansen, J.; Zeidler, D.; Gejl, M.; Vang, K.; Aanerud, J.; Moeller, N. Regional cerebral effects of ketone body infusion with 3-hydroxybutyrate in humans: Reduced glucose uptake, unchanged oxygen consumption and increased blood flow by positron emission tomography. A randomized, controlled trial. PLoS ONE 2018, 13, e0190556.
Príklady, pri akých neurologických ochoreniach je dobré uplatniť túto stravu:
- epilepsia
- Alzheimerova choroba
- Parkinsonova choroba
- skleróza multiplex
- migréna
- a pod.
Ako vidíte, ketogénna strava má veľký a priaznivý účinok na mozog. Pre mnohých ľudí, ktorí chcú prejsť na tento typ stravovania potrebujú navýšiť aj príjem bielkovín. A tu sa veľa ľudí dostáva do úzkych. Z takých alebo onakých dôvodov nechcú jesť viacej mäsa alebo mäso nechcú jesť vôbec. Pre nich máme náhradu mäsa vo forme fermentovaného a ľahko stráviteľného ryžovo-hrachového bielkovinového koncentrátu, ktorý môžete v kuchyni použiť presne ako mleté mäso.
Tento ryžovo-hrachový bielkovinový koncentrát si môžete kúpiť tu:
Príprava jedál je s týmto bielkovinovým koncentrátom jednoduchá a rýchla.
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments