Problémy (ochorenia) so štítnou žľazou sú problémom čoraz väčšieho množstva ľudí. Ženy bývajú postihnuté týmto ochorením viac ako muži. Problémy so štítnou žľazou sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Ak je štítna žľaza nedostatočne alebo nadmerne aktívna, má to vplyv tak na telo, ako aj na psychiku.
Problémy so štítnou žľazou vyvolávajú:
- poruchy nálady
- depresie
- zhoršenú koncentráciu
- únavu
- priberanie
- poruchy menštruačného cyklu
- pokles výkonnosti
- svalovú slabosť
- citlivosť na chlad
- mravčenie v rukách a chodidlách
- a pod.
Zápal štítnej žľazy (tyreoiditída) môže, ale nemusí byť spojený s bolesťou. Zväčšenie štítnej žľazy (struma) sa môže prejaviť napríklad tlakom, nespavosťou alebo pocitom zvierania orgánu (štítnej žľazy), úzkosťou, nervozitou, srdcovou arytmiou a zlou toleranciou tepla.
Ochorenia štítnej žľazy spojené so zápalom štítnej žľazy dlho prebiehajú bez príznakov a prejavujú sa až v pokročilom štádiu. Existujú dve dôležité formy zápalu štítnej žľazy. Obe formy sú spôsobené nesprávne namierenou reakciou imunitného systému proti tkanivu štítnej žľazy.
K týmto chorobám patrí:
- Hashimotova tyreoiditída
- Gravesova-Basedowova choroba
Gravesova-Basedowova choroba je spojená s hyperaktívnou štítnou žľazou (hypertyreóza) a nadmernou tvorbou hormónov štítnej žľazy. Hashimotova tyreoiditída je zápal štítnej žľazy, ktorý prebieha bez bolesti. Prebieha roky a poškodzuje štítnu žľazu buď úplne alebo len čiastočne. Ako choroba postupuje, dochádza k veľkému prílevu buniek imunitného systému do štítnej žľazy. Tieto bunky bojujú proti fungujúcemu tkanivu štítnej žľazy. Poškodené tkanivo štítnej žľazy už nemôže tvoriť dostatok hormónov štítnej žľazy.
Pri Hashimotovej tyreoiditíde sa štítna žľaza snaží kompenzovať svoju zníženú funkciu zvýšením tvorby tkaniva. Hashimotova tyroiditída sa diagnostikuje pomocou ultrazvukového vyšetrenia štítnej žľazy. Keď dôjde k zápalu, tkanivo štítnej žľazy je zásobované väčším množstvom krvi, čo znamená, že ultrazvukové ozveny zostávajú slabé.
Okrem genetických faktorov sú spúšťačmi problémov so štítnou žľazou:
- vírusové infekcie
- silný stres
- niektoré typy liekov na imunitu (interferóny)
- vysoké dávky jodidu
- nerovnováha sexuálnych hormónov (menopauza)
- nedostatok selénu
- nedostatok vitamínu D3
Štítna žľaza je orgán s najvyšším obsahom selénu v tele, a preto je obzvlášť citlivá na nedostatok selénu.
Selén je dôležitý pre:
1, tvorbu hormónov štítnej žľazy
2, pre tvorbu látok, ktoré chránia štítnu žľazu pred poškodením a zápalom
Štúdie dokazujú, že dlhodobé a dostatočné zásobovanie selénom (2-4 µg selénu na kg telesnej hmotnosti/deň) znižujú tvorbu protilátok proti štítnej žľaze aj zápal a môžu výrazne zlepšiť kvalitu života ľudí s problémami so štítnou žľazou.
Dobré zásobovanie selénom je obzvlášť dôležité u tehotných žien s už zvýšenými hladinami protilátok, aby sa znížilo riziko hypotyreózy a popôrodnej tyreoiditídy. Popôrodná tyroiditída je zápal štítnej žľazy, ktorý sa môže vyskytnúť niekoľko mesiacov (do jedného roka) po tehotenstve. Môže sa však vyskytnúť aj po spontánnom alebo umelom potrate.
V našim podmienkach (Stredná Európa) je pritom nedostatok selénu v pôdach. ľudia ho tak majú nedostatok. Mali by ho preto prijímať v doplnkoch výživy. Najvhodnejšia forma selénu je vo forme seleničitanu sodného.
A na záver tá dobrá správa od vás. Nedávno mi napísala jedna pani toto:
"Dobrý deň, pán Andrej! Tak Vás idem zase informovať! Minulý rok v lete som mala zlé výsledky zo štítnej žľazy. Bol tam nejaký uzlík a zároveň vysoké protilátky. Odkedy som Vám napísala, užívam ThyroFit Plus a každý druhý deň Selén. Dnes mi prišli výsledky! Uzlík je bez zmeny a hodnoty protilátok klesajú! Takže opäť ďakujem."
Pri nedostatočnej činnosti štítnej žľazy a Hashimotovej tyroiditíde máme prípravok na podporu štítnej žľazy - ThyroFit Plus. Ten si môžete kúpiť tu:
Selén si môžete objednať tu:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments