top of page

Tento bežný problém Vám môže spôsobiť také problémy ako napr. zvýšené riziko astmy, stratu zraku, či dokonca zápal mozgových blán


Prínosové dutiny sú dutiny v tvári. Zápalom bývajú postihnuté najmä čeľustné dutiny napravo a naľavo od nosa a čelová dutina (začínajúca od koreňa nosa na oboch stranách nad očami).Každý rok trpí zápalom dutín každý siedmy človek.
Okrem zápalu prínosových dutín (sinusitíde) sa vyskytuje aj rinosinusitída. V tomto prípade sú zapálené nielen dutiny, ale aj sliznice nosa. Rhinos je slovo prebraté z gréčtiny a znamená nos. Samotný zápal nosovej sliznice, teda prechladnutie, by bola nádcha.


Alergickú rinitídu možno poznáte. Ide o sennú nádchu, tiež známu ako alergická nádcha, pričom alergická reakcia sa neobmedzuje len na „seno“ alebo peľ, ale môže byť vyvolaná aj roztočmi z domáceho prachu alebo plesňou.


Príznaky sinusitídy (zápalu prínosových dutín):

-pocit tlaku na pravej a ľavej strane nosa pod očami. Ak sú postihnuté čelné dutiny, aj nad očami.

- bolesť hlavy

- bolesť tváre

- bolesť zubov

- všeobecná nevoľnosť s vyčerpaním

- upchatý nos často bez výtoku z nosa

- zvýšený výtok z nosa (môže, ale nemusí byť príznakom)

- chrápanie a zlý spánok z toho, že musíte dýchať ústami

- výrazne narušený čuch a často aj zhoršený chuťový zmysel


Zapálené sliznice prínosových dutín alebo čelných dutín sa zvyčajne vyskytujú pri prechladnutí, chrípke alebo alergii !!! Bakteriálne infekcie (napríklad stafylokoky) môžu tiež spôsobiť rozvoj zápalu dutín.


Infekcie prínosových dutín sa vyvíjajú v dôsledku dlhšie pretrvávajúceho hromadenia hlienu v nosových slizniciach. Tento hlien predstavuje optimálnu živnú pôdu pre baktérie. Hlien a baktérie ničia prirodzenú obranyschopnosť slizníc, a tým aj jemné riasinkové bunky, vďaka ktorým sa môže hlien pohybovať a dostávať  z tela von.


Zároveň sa tvorí stále viac buniek tvoriacich hlien, čo má za následok aj čoraz viac hlienu. Kvôli zničeným riasinkovým bunkám sa však hlien už nedá rýchlo odstrániť. To zase "poteší" baktérie, ktoré sa vďaka tomu môžu rýchlejšie množiť.


Možné komplikácie zápalu prínosových dutín:

- strata čuchu

- zápal očných jamiek.

- pokles očných viečok

- dokonca stratu zraku

- zápal kostí

- krvné zrazeniny

- zápal mozgových blán

- zvýšené riziko astmy


Ak sa pri zápale dutín užívajú antibiotiká, len zriedkakedy pocítite dlhšie trvajúci výsledok. Antibiotiká zároveň ničia Vašu črevnú mikroflóru a cez mikroflóru aj Váš imunitný systém.

Ak sa vypustí lepok a neraz aj mliečne výrobky, často dochádza k zlepšeniu stavu, je to v dôsledku alergických (imunitných reakcií) na tieto zložky, aj keď oficiálne neboli dokázané.

Veľmi dobrým riešením je aj preplachovanie, kvapkanie si do nosa soľný roztok zmiešaný so špeciálnymi probiotikami.


Tento roztok slanej vody a probiotík :

- zmierňuje tlak na dutinách

- zmierňuje zápal dutín

- prirodzene sa spomaľuje rast choroboplodných baktérií

- lepšie sa uvoľňuje hlien


Čistý noštek sú špeciálne probiotiká vhodné pre zdravie nosa a dutín. Môžete si ich kúpiť tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

61 views0 comments

Commentaires


bottom of page