Napriek tomu, že kožné ochorenia postihujú čoraz viacej ľudí, mnohí ľudia stále nevedia, že to, čo sa deje na koži, má neraz (reps. takmer vždy) svoje korene aj v čreve. Dnes Vám ukážem, ako môže dianie v čreve negatívne vplývať na vznik žihľavky a priebeh tohto ochorenia.
Žihľavka je kožné ochorenie charakterizované vznikom červených, svrbivých pupencov a opuchmi. Opakovaný vznik pupencov sprevádza intenzívne svrbenie, čo môže spôsobovať ťažkosti v priebehu dňa a dokonca v noci narušiť spánok. Postihuje mnohé časti tela ako napr. očné viečka a pery, genitálie, jazyk, ruky a nohy.
Štandardná liečba žihľavka najčastejšie prebieha predpisovaním antihistaminík. Toto ochorenie, ktoré sa prejavuje na koži úzko súvisí so zle fungujúcim imunitným systémom a črevom (črevo je základ imunity). Žihľavka je spojená so zníženou rozmanitosťou črevného mikrobiómu. Jedna z posledných štúdií vykonaných tohto roku ukazuje, že zmeny v mikrobióme čreva hrajú úlohu pri vzniku a vývoji choroby. (Zhu et al., Nature Communications 2024; 15: 112). Urobili sa experimenty, v ktorých boli vzorky stolice od pacientov so žihľavkou a zdravých jedincov transplantované do myší, ktoré nemali žiadny mikrobióm.
Transplantácia črevného mikrobiómu od pacientov so žihľavkou (nie od zdravých darcov - ľudí bez žihľavky) - zvýšila črevnú priepustnosť čreva (syndróm deravého čreva) u myší a viedla k tomu, že bunky imunitného systému, nazývajúce sa mastocyty (žírne bunky) uvoľňovali zápalové látky v koži zvierat. Práve nadmerné vyplavovanie látok z mastocytov vrátane histamínu spôsobuje napr. svrbenie či opuch. Ak boli do tiel zvierat transplantované kmene baktérií, ktoré tvoria protizápalové mastné kyseliny s krátkym reťazcom a v čreve sa zvýšila ich tvorba (mastných kyselín z krátkym reťazcom), znížil sa v koži počet buniek imunitného systému - mastocytov, ktoré sa podieľajú na chorobných procesoch na koži a znížilo sa aj uvoľňovanie zápalových látok z mastocytov ako napr. histamínu (spôsobuje napr. svrbenie či opuchy kože).
Toto pozorovanie vykonané v experimente potvrdzuje protizápalové účinky mastných kyselín s krátkym reťazcom. Štúdia ukázala, že mimoriadne účinné sú najmä mastné kyseliny s krátkym reťazcom nazývajúce sa probionát a butyrát. Čoraz viacej sa hovorí, že črevný mikrobióm vplýva na stav mnohých častí tela a môže prispieť k vzniku a rozvoju kožných ochorení vrátane žihľavky. Preukázalo sa, že zloženie črevnej mikroflóry je pri žihľavke zmenené. Zmena črevného mikrobiómu je rizikový faktor aj pri alergických ochoreniach (žihľavka je neraz spojená aj s alergiami) . Pacienti so žihľavkou majú znížené hladiny mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré bránia zápalom a aktivácií mastocytov (mastocyty sú bunky imunitného systému nadmerne aktivované pri žihľavke či alergii). Zmeny črevného mikrobiómu u pacientov so žihľavkou vplývali na hladinu zápalov, trvanie ochorenia a odpoveďou pacientov na liečbu.
Mastné kyseliny s krátkym reťazcom sú silné protizápalové látky tvoriace sa v čreve, ak:
- máme v čreve tie správne baktérie, ktoré ich tvoria
- ak majú baktérie v čreve dostatok látok, z ktorých ich vytvárajú (rozpustné vlákniny)
Ľudia, ktorí trpia kožnými ochoreniami, no nielen nimi, kde sa podieľa imunita na vzniku a priebehu ochorení (napr. všetky choroby, kde sa predpisujú antihistaminiká sú spojené s imunitou, ale aj kortikoidy a pod.) by mali vedieť, že je dôležité, aby riešili aj črevo. Lebo dianie v čreve má veľký vplyv na imunitu vrátane tlmenia zápalov cez mastné kyseliny s krátkym reťazcom.
Ak rozmýšľate, ako si zabezpečiť dostatok baktérií, ktoré tvoria butyrát (protizápalová mastná kyselina s krátkym reťazcom, ktorá napr. chýbala pri žihľavke), môžete užívať pravidelne Nutri-absorb. Nutri-absorb obsahuje patentovaný rastlinný extrakt, ktorý dokázateľne zvýšil množstvo baktérie faecalibacterium prausnitzii v čreve o 420% . Faecalibacterium prausnitzii je v čreve jedna z najdôležitejších baktérií tvoriacich butyrát.
Okrem toho je dôležité dodať prebiotické látky, z ktorých sa protizápalové mastné kyseliny tvoria. Napr. akáciovú vlákninu, špeciálne cukry ako napr. tagatózu a pod.
Výrobky na podporu protizápalovej aktivity v čreve nájdete tu:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments