top of page

Takto si nevedomky v tele spúšťame zápaly a ani nemáme o tom vedomie.

Zmeny klímy prinášajú nielen zvýšenie teplôt z čoho sa mnohí dokonca tešia pre teplejšia pre mierne zimy a s tým spojené nižšie náklady na vykurovanie. No zmeny klímy majú aj svoju odvrátenú stránku a to aj čo sa týka vplyvu na zdravie človeka.

Aktivita človeka okrem zmeny klímy čo sa týka teplôt prináša aj

nárast koncentrácie rôznych plynov v atmosfére ako napr.:

- oxidov dusíka

- ozónu

- oxidu uhličitého


Tieto plyny vznikajú najmä následkom ľudskej činnosti ako napr. spaľovacích motorov áut a pod.


Zvýšenie teplôt vedie okrem iného aj k nárastu množstva peľu a nárast plynov vznikajúcich ako následok ľudskej aktivity vedie aj k zmene kvality peľu, alergénnosti a celkovému nárastu trvania peľovej sezóny!


V jednej štúdii sa zistilo, že tvorba peľu ambrózie sa zvýšila o 61 %, keď sa koncentrácie oxidu uhličitého zdvojnásobili ! Štúdie naznačujú, že koncentrácie peľu v ovzduší úzko súvisia s teplotou a niektoré odhady naznačujú, že koncentrácie peľu sa môžu do konca storočia zvýšiť o 200 % !!!


Pre alergikov toto nie sú vôbec pozitívne správy. Väčšina typov peľu sa zmenami klímy posunula smerom k skorším obdobiam roka, pokiaľ ide o tvorbu peľu (napr. ambrózia), čo môže zvýšiť záťaž pre pacientov s alergiou na peľ.


Ukázalo sa tiež, že oxid dusíka a ozón, ktoré sa vyskytujú v čoraz väčšej koncentrácii najmä v mestách vďaka znečisteniu, dokážu naviazaním na peľ meniť vlastnosti peľu a tým zvyšovať jeho schopnosti spúšťať alergické reakcie.


Znečistenie ovzdušia najmä neviditeľnými prachovými časticami napr. z priemyslu či dopravy má na dýchací systém tiež nepriaznivé následky.


Znečistenie ovzdušia ovplyvňuje vrodenú aj adaptívnu imunitu rôznymi spôsobmi. Znečistenie ovzdušia spôsobuje zvýšené zápalové reakcie v tkanivách dýchacích ciest. Vplyvom znečistenia životného prostredia a vdychovania znečisťujúcich látok bolo pozorovaná v bunkách vrodeného imunitného systému znížená schopnosť buniek vrodenej imunity pohlcovať patogény (vírusy a baktérie). Pritom dýchacie cesty sú miestom kde prichádzame do častého kontaktu s choroboplodnými mikroorganizmami.


Ak čítate moje články pravidelne pravdepodobne už viete že chronické zápaly nízkeho stupňa vedú nielen k rozvoju autoimunity, sú rizikovým faktorom pre vznik onkologických ochorení, ale vedú aj k zmene správania imunity smerom k náchylnosti na zápalovú odpoveď na alergény.


Čo je pre moderného človeka ešte horšie týmto vplyvom sa dnes prakticky nedokážeme vyhnúť. Sme mu vystavení prakticky všetci, viac alebo menej. Už len náš pobyt v práci, na ceste do práce, na nákupy či na výlet pozrieť si pamiatky nejakého mesta je sprevádzaný kontaktom s látkami vplývajúcimi na našu imunitu a zdravie.


Moderný človek vytvoril prostredie, ktoré podporuje zápalové reakcie imunity a imunitné nerovnováhy. Čoraz viac vidíme ľudí s alergiami, astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a bohužiaľ aj onkologickými ochoreniami.


Moderný človek žije zároveň v starých myšlienkových vzorcoch, kde uvažuje že byť zdravý je automatické a stačí len robiť to čo robili jeho predkovia. Tí predkovia, ktorí ani zďaleka neboli zaťažení tým čím je zaťažený moderný človek.


Táto chybná úvaha vedie k výsledku, ktorý každý deń vidíme. Nárast rozvoja chronických ochorení a čoraz častejším výskytom infekčných ochorení dýchacích ciest aj v teplejších mesiacoch ako sme to videli väčšinou len v zime.


Ak sa chcete starať o svoje dýchacie cesty nielen v čase infekcie, ale aj preventívne (tlmiť zápaly vznikajúce cez znečisťujúce látky zo životného prostredia) a podporovať imunitu dýchacích ciest vhodný je na to extrakt z plodov bazy čiernej.


Tento extrakt obsahuje protizápalové polyfenoly (Polyfenoly sú skupina látok s protizápalovými a zdraviu prospešnými účinkami nachádzajúcimi sa v rastlinách).


Extrakt z plodov bazy je obohatený o špeciálne probiotiká, ktoré posiľňujú imunitu dýchacích ciest na boj s patogénmi: https://www.abczdravia.sk/p-446/medved-natural-baza-extrakt-30-kapsul


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

232 views0 comments

コメント


bottom of page