top of page

Takto črevo vplýva na zvyšovanie stresu u ľudí

Updated: Oct 25, 2023

Črevo je orgán, ktorý vplýva na celkové zdravie organizmu ako aj celkovú psychickú pohodu. Ak sa naruší črevo môže sa to prejaviť nielen zmenou celkového zdravia ale aj zmenou psychiky. Ukážem vám jeden zo spôsobov ako sa to môže udiať.

Črevo je orgán, ktorý vplýva na celkové zdravie organizmu ako aj celkovú psychickú  pohodu. Ak sa naruší črevo môže sa to prejaviť nielen zmenou celkového zdravia ale aj zmenou psychiky. Ukážem vám jeden zo spôsobov ako sa to môže udiať.

Dnes sa pozrieme na histamín. Histamín pôsobí v tele ako tkanivový hormón a je zároveň dôležitým poslom, ktorý riadi mnoho rôznych procesov. Histamín ľudia poznajú napr. z alergických reakcií alebo zápalov na ktorých sa podieľa.


Ak je v čreve príliš veľa histamínu môže sa to prejaviť ako: - bolesť - nevoľnosť - zápal - zvýšená priepustnosť črevnej sliznice a prispieva k presakovaniu čriev (syndrómu deravého čreva)


Histamín vplýva aj na stresový systém. Histamín spôsobuje to, že nadobličky uvoľňujú adrenalínu (adrenalín sa uvoľňuje do organizmu keď sme v strese) a histamín môže zvyšovať hladinu stresu.


Histamín má v mozgu podobný účinok ako kofeín, preto ovplyvňuje cyklus spánok-bdenie (napr. histamín podporuje problémy so zaspávaním a má vplyv na poruchy spánku).


Ľudia s tráviacimi problémami ako: - striedanie hnačiek a zápch - so zvýšenou citlivosťou v oblasti brucha - bolesťami brucha - nevoľnosťami a potrebou zvracať - bolestivým vyprázdňovaním - nedostatočnou úľavou po vyprázdnení - kŕčmi v bruchu - nadmernou plynatosťou

majú pravdepodobne zvýšené hladiny histamínu v čreve.

Tým že histamín vplýva na stresový systém a spúšťa vyplavovanie stresových hormónov a celkového stresu, vytvára to pre ľudí zmes nepríjemných pocitov v tráviacom trakte a psychického stresu.


Psychický stres je ešte umocňovaný vplyvom čreva nielen na tvorbu stresových hormónov, ale aj nervový systém (mozog) človeka, lebo črevo je úzko spojené aj s mozgom. Ak sa k tomu pridružia aj problémy so spaním "dielo skazy" u ľudí sa naplní. Zle zregenerovaný organizmus vďaka zlému spánku dobre fungovať nikdy nebude.


Ak má človek zlé trávenie, zlú psychiku, poruchy spánku jeho život mení na nepoznanie. Kvalita života je veľmi nízka.


Ak máte príznaky, ktoré som opísal tu sú moje odporúčania čo s tým môžete urobiť: 1, vylúčte potraviny obsahujúce a podporujúce tvorbu histamínu 2, nadmerná plynatosť môže spôsobiť, že sa baktérie z hrubého čreva dostanú do tenkého a zvyšujú tak nekomfort pri trávení. Skúste obmedziť (vylúčiť) tieto potraviny: - mliečne výrobky (mlieko, jogurt, smotana, tvaroh) a laktózu - pšeničné a ražné výrobky - fazuľa a šošovica - ovocie s vysokým obsahom cukru nepatrí tam napr. čučoriedka, melón, hrozno, malina - cesnak, cibuľa, artičoky a pri zelenine si všímajte ktorá vám robí dobre - sušené ovocie - umelé sladidlá (xylitol, manitol, sorbitol) 3, Podporte črevo vhodnými probiotikami . Vhodné sú probiotiká odbúravajúce histamín napr. Probio HIT 60g (abczdravia.sk) 4, Podporte protistresovú aktivitu cez Pokojná myseľ (abczdravia.sk) 5, Doplňte horčík, ktorí sa dobre dostáva do mozgu ATA horčík (abczdravia.sk) Podpora mozgu a nervového systému cez ATA horčík a upokojenie psychiky cez Pokojnú myseľ vám pomôže nielen s psychikou a spánkom ale aj trávením. 6, Podporte trávenie vlákninami, ktoré nenafukujú a pôsobia proti tvorbe histamínu napr. Akáciová vláknina 300g (abczdravia.sk)


Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

417 views0 comments

Comments


bottom of page