top of page

Takéto šokujúce následky môže mať zle fungujúce črevo

Čoraz viac detí sa bohužiaľ rodí predčasne. U predčasne narodených detí (menej ako 1000 gramov) existuje zvýšené riziko neurologického poškodenia. Súvisí to s nesprávne vyvíjajúcim sa črevným mikrobiómom. Následne si vysvetlíme, ako...


Pri nesprávne vyvíjajúcom sa črevnom mikrobióme sa premnožia niektoré typy baktérií a iné chýbajú. To vedie k zmenám imunity a narušením jej funkčnosti. Ak sa povie zmena imunity a narušenie jej funkčnosti, pravdepodobne si predstavíte prechladnuté dieťa so zeleným sopľom, resp. často choré dieťa. Väčšina ľudí si spája imunitné problémy s výskytom infekčných chorôb, spôsobených vírusmi a baktériami. No toto je obmedzený pohľad na imunitu a jej funkčnosť.


Zmeny imunity a zmena funkčnosti môže vyvolať dlhodobý resp. trvalý zápalový stav, ktorý ovplyvňuje celé telo. Zápal, aj keď nie je viditeľný a je slabý, no zároveň prebieha dostatočne dlho má nepriaznivý vplyv na ktorúkoľvek časť tela vrátane mozgu. Imunitné zmeny, a teda aj zmeny v mikrobiálnom zložení čreva majú vplyv na celkové zdravie.


Narušený črevný mikrobióm vytvára ideálne prostredie pre rozvoj tichých a skrytých zápalov, ktoré prebiehajú bez nášho vedomia. U predčasne narodených detí s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou je možné pozorovať nadmerný rast Klebsielly, ktorá spôsobuje zvýšenie niektorých buniek imunitného systému (T buniek), čo následne vyvoláva prozápalový stav imunitného systému, a tým nepriaznivo ovplyvňujú nezrelý mozog dieťaťa.

Zdroj: Seki, D., Mayer, M. Hausmann, B. et al. Aberrant gut-microbiota-immune-brain axis development in premature neonates with brain damage. Cell Host and Microbe 2021, 29. S. 1558-1572.


Čoraz viacej štúdií sa sústreďuje na črevný mikrobióm a jeho vplyv na zdravie. Výsledky štúdií sú pre nás neraz šokujúce. Črevný mikrobióm ovplyvňuje imunitu, a ako vidíte cez podporu zápalu dokáže ovplyvňovať ktorúkoľvek časť tela. To, kde sa dnes ľudstvo najmä v západnej časti sveta, kde patríme aj my nachádza z pohľadu imunity, je výsledok aj stavu nášho mikrobiómu a nášho vzťahu k nemu.


Ak by mal dnes vyhynúť v prírode nejaký druh zvieraťa, (napríklad hlucháň, vlk, rys) asi by sme bili na poplach. Hľadali by sme spôsob, ako ho zachrániť a ako mu pomôcť. Robili by sme to preto, že vieme aký je tento druh dôležitý pre ekosystém a vymretie jedného druhu zanechá stopy na celok ekosystému a fungovaní prírody.


Dnes nám v čreve miznú mnohé baktérie. Deje sa to pod vplyvom antibiotík a iných liekov, ktoré majú antibiotický účinok, chemikálií v potrave, nápojoch, stresu, nesprávnej životosprávy a pod. a nás to necháva chladnými. Nepíšu sa o tom titulkové správy v novinách a akosi to ide mimo nás. Keď treba platiť za to daň cez znášanie následkov v podobe zdravotných problémov, zrazu zostávame v šoku, akú vysokú cenu sme nútení platiť a ako dlho (neraz do konca života).


Ľudia si neuvedomujú, že dnes je nevyhnutnosť starať sa o črevo dlhodobo a systematicky. Na toto nie sú naučení. Bez dlhodobej a systematickej starostlivosti o črevo sme odsúdení na celoživotné následky zápalov na celý organizmus, lebo záťaž, ktorú sme vytvorili na črevo a črevný mikrobióm je základom pre vznik imunitných problémov. A ako som Vám ukázal, zďaleka sa nejedná len o častý výskyt infekcií.


Pre dlhodobú starostlivosť o črevo detí môžete použiť tieto prebiotiká a probiotiká:

Pre dospelých odporúčam napr. toto:




Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

142 views0 comments

Comentários


bottom of page