top of page

Strácajú bunky imunitného systému pamäť?

Updated: Mar 1, 2023

Ľudské telo je od narodenia vystavené veľkému množstvu choroboplodných vírusov, baktérií, plesní , ktoré nazývame patogény. Väčšinu času si ani nevšimneme, že naše telo podniká kroky proti potenciálne nebezpečným votrelcom, ktorí dokážu spustiť chorobu.

Obranným systémom organizmu, ktorý ho chráni pred vonkajšími útočníkmi a cudzorodými látkami je imunitný systém. Vo všeobecnosti možno imunitný systém rozdeliť do dvoch skupín:

a) nešpecifický, vrodený imunitný systém

b) špecifický imunitný systém (adaptívny imunitný systém), ktorý sa dokáže učiť a pamätať si s kým sa stretol a bojoval a následne vie rýchlo a efektívne zakročiť.


špecifický, adaptívny (učenlivý) imunitný systém sa aktivuje hneď po prekonaní nešpecifickej (vrodenej) imunitnej odpovede. Ide o získanú imunitu, ktorá sa „naučila“ reagovať na nejaký patogén v priebehu doterajšieho života. Informácie z predchádzajúcich infekcií sa uložia do imunitnej pamäte a použijú sa ihneď, ako sa patogén znovu objaví. Imunita si ho totiž pamätá.


Akonáhle telo príde do kontaktu s nejakou baktériou či vírusom biele krviny, ktoré voláme T - lymfocyty (T bunky) si ho zapamätajú a po odznení infekcie 95% T buniek bojujúcich

z infekciou zanikne, ale 5% zostane v tele a vytvoria populáciu takzvaných pamäťových T buniek. Tieto pamäťové bunky sa často nachádzajú napr. v tkanivách kde prebehla infekcia, preto sa nedajú zistiť odbermi z krvi a sú rozhodujúce pre boj s patogénmi.


Akonáhle telo príde do kontaktu s tým istým patogénom, ktorého si T bunky pamätajú, vedia veľmi rýchlo namnožiť a zabezpečiť jeho likvidáciu.


Najnovšie výskumy ukazujú, na vývoj pamäťových T buniek, ich schopnosti dlhodobo prežiť a schopnosti rýchlo reagovať na niečo čo už poznajú (napr. tá istá baktéria či vírus) vplývajú mitochondrie a metabolizmus výroby energie, ktorý je od mitochondrií závislý. Pre tých čo nevedia čo sú to mitochondrie, tak mitochondrie sú časti buniek, kde sa vyrába energia a mnohé dôležité látky pre správne fungovanie nášho tela ako napr. mnohé hormóny , krvné farbivo a pod.


Ukázalo sa, že mitochondrie a ich schopnosť tvoriť energiu v stresových podmienkach je dôležitá pre správne fungovanie pamäťových T buniek.


Nato aby mitochondrie dobre fungovali potrebujú mikroživiny. A bez správneho fungovania mitochondrií nebude dobre fungovať ani imunitný systém. Aby imunitný systém fungoval efektívne, je tiež potrebný dostatočný prísun mikroživín. Nedostatky mikroživín potláčajú imunitnú reakciu T buniek ako aj tvorbu protilátok.


Imunitná odpoveď pri nedostatku mikroživín sa stáva nevyvážená. Zvyšuje sa náchylnosť na infekcie. Infekcia zase zhoršujú nedostatok mikroživín tým, že:

a, znižuje príjem živín b, zvyšuje straty mikroživín c, zhoršuje využitie mikroživín prostredníctvom zmien v metabolizme


Ako vidíte nedostatok mikroživín vedie k problémom s imunitou a to vytvára problémy s mikroživinami. Nedostatok mikroživýn vedie k problémom s mitochondriami a tie sú dôležité na správne fungovanie imunity. Časté a chronické infekcie neberú len mitochondriám živiny, ale mitochondrie aj poškodzujú. To vedie k oslabovaniu imunity a náchylnosti na infekcie. Všimli ste si že je to akýsi začarovaný kruh? A všimli ste sa že dnes sa v tom kruhu točí čoraz viac ľudí?


V našom e-shope prebieha akcia na forIMUN. ForIMUN obsahuje mikroživiny potrebné tak pre správne fungovanie imunity ako mikroživy, ktoré sú potrebné pre mitochondrie. V akcii si ho môžete kúpiť tu Akcia forIMUN + Kvercetin komplex (abczdravia.sk) kde v kombinácii s Kvercetinom je dobrou voľbou pre mitochondrie a imunitu. Samostatne tieto produkty nájdete tu forIMUN 60 kapsúl (abczdravia.sk)Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


244 views0 comments

Comments


bottom of page