top of page

Selén - významný pomocník pri chorobách

Updated: Mar 1, 2023

Ak je človek dlhodobo chorý resp. chronicky chorý zvyšuje to nároky na výrobu energie. Pre telo je dlhoodbá choroba ako dlhodobý stres. Pod dlhodobou chorobou rozumieme aj ekzém, alergie a pod. Píšem to preto, lebo veľa ľudí alergiu, ekzém ani ako chorobu nevníma.

Zvýšená potreba energie a jej uspokojovanie prinášajú so sebou aj zvýšenú tvorbu voľných radikálov. Predstavte si to ako keď auto potrebuje viac výkonu tým, že ide do kopca. Pridáte plyn, automaticky sa zvýši tvorba energie v motore potrebná pre pohyb auta. Automaticky sa však zvýši aj tvorba výfukových plynov/exhalátov. Tie unikajú do ovzdušia a znečisťujú ho.


To čo sú pri aute výfukové plyny, to sú pri výrobe energie v bunkách voľné radikály. Ak nie sú uvoľnené voľné radikály dostatočne rýchlo a včas zneškodnené, dokážu poškodzovať mitochondrie. Ak sa voľnými radikálmi mitochondrie poškodia, poškodené mitochondrie dokážu zvýšiť uvoľňovanie a tvorbu voľných radikálov a to až 60-80 násobne oproti zdravým mitochondriám! Toto je pre bunky veľkou záťažou.


Ak v bunke v stave záťaže, choroby, poškodenia mitochondrií chýba selén, nevedia sa tvoriť v dostatočnom množstve enzýmy s obsahom selénu. Lenže tieto selénové enzýmy sú pre zneškodňovanie voľných radikálov pre bunky veľmi dôležité!


Ak sa voľné radikály nezneškodnia enzýmami, voľné radikály dokážu ovplyvňovať gény v bunke. Napr. voľné radikály dokážu ovplyvniť gény tak, že sa zníži schopnosť bunky tvoriť si enzýmy závislé od selénu, ktoré bunku chránia!


Chýbajúci selén môže byť teda príčinou toho, že sa voľné radikály hromadia v bunke. Nahromadené voľné radikály dokážu aktivovať zápalové procesy a tie podporia ďalšiu tvorbu voľných radikálov a poškodzovanie bunky. Vzniká tak začarovaný kruh poškodzovania, zápalu, choroby.


Ako vidíte, nedostatok selénu vytvára podmienky pre oxidačný stres, poškodzovanie buniek, zápalu.


Selén je mimoriadne dôležitým stopovým prvkom pri akomkoľvek ochorení či strese, lebo selén sa podieľa na ochrane buniek, chráni mitochondrie a bráni tomu aby sa poškodzovali bunkové membrány.


Selén vo forme seleničitanu sodného na rozdiel od selén metionínu je aj jám o sebe

bez toho aby sa zabudoval do enzýmov, ktoré som opisoval silným antioxidantom.

Zo seleničitanu sodného sa navyše veľmi dobre tvoria enzýmy chrániace bunky

pred oxidačným stresom a zápalmi.


A koľko by mali ľudia pri chorobe užívať selénu? Dospelí ľudia 200 mikrogramov denne

na lačno. A hrozí týmto selénom predávkovanie? Nie, nehrozí. Nadmerné množstvo prijatého selénu sa dokáže veľmi ľahko z tele vylúčiť.


Selén vo forme seleničitanu sodného si môžete kúpiť tu Selén 60 kapsúl (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


420 views0 comments

Comments


bottom of page