top of page

Rovnováha imunity - základ zdravia každého človeka.

Updated: Jul 14, 2023

Rovnováha je v slovníku slovenského jazyka definovaná ako stav vyváženosti, vyrovnanosti, rovnosti medzi dvoma alebo viacerými zložkami, stránkami niečoho (určitého celku). Rovnováha je stav, v ktorom sú dve alebo viaceré zložky, stránky určitého celkom navzájom v rovnakom pomere.

žena, príroda, zdravie, slnko

Ale čo je to tá rovnováha imunity? Aby ste pochopili rovnováhu imunity, poďme sa pozrieť na cytokíny. Cytokíny sú malinké bielkoviny, ktoré hrajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Cytokíny sú tvorené a uvoľňované imunitnými bunky, ale aj mnohými neimunologickými bunkami.


Cytokíny sú súčasťou tak nešpecifického (vrodeného) a špecifického (získaného) imunitného systému. Fungujú ako poslovia, prostredníctvom ktorých medzi sebou imunitné bunky komunikujú. V tejto funkcii môžu cytokíny podporovať alebo spomaľovať imunitné reakcie.

Úloha cytokínov je riadiť a dávať do rovnováhy obranu proti choroboplodným patogénom. Cytokíny sú zodpovedné za úspešný priebeh imunitnej reakcie. Rovnováha v tvorbe cytokínov je teda základom rovnováhy imunity.


Bez pochopenia rovnováhy cytokínov nikdy nepochopíte ako sa vytvára rovnováha imunity. A príklad si dáme na choroboplodných patogénoch. Väčšina ľudí, ktorí čítajú moje príspevky rieši častú chorobnosť cez infekčné choroby, sústredím sa preto na tento problém.


Na obranu pred patogénmi napr. streptokokmi, stafylokokmi, vírusmi nás chráni rodina prozápalových cytokínov. Ich úlohou je spustiť zápal a vyladiť ho do do takej intenzity, aby zápal zničil choroboplodné baktérie, vírusy a potom keď sa to stane vytvoria sa cytokíny pôsobiace opačným smerom a tie zápal ukončia a spôsobia zahojenie tkaniva.

Pozrime sa čo sa deje dnes u ľudí, ktorí majú astmu, alergie, atopický ekzém. Týchto ľudí nám každý rok pribúda. Keďže pri týchto problémoch nefunguje dobre imunita, nie je tu v rovnováhe, nie sú tu v rovnováhe ani cytokíny. Pri týchto problémoch sa tvoria cytokíny, ktoré potláčajú tvorbu tých cytokínov, ktoré musia byť vylúčené v dostatočnom množstve pri kontakte s baktériami či vírusmi - teda prozápalové cytokíny.


Ak nie sú pri kontakte s baktériami vylúčené prozápalové cytokíny v dostatočnom množstve, reakcia imunity neprebehne správne a zápal sa môže stáť chronickým. Ukážem vám to na príklade atopického ekzému. Cytokíny, ktoré sa nadmerne vylučujú pri tejto chorobe, narušia kožu a do kože vstúpia baktérie. Imunita na to musí reagovať tvorbou prozápalových cytokínov, ktoré by mali zlikvidovať baktériu, ale ich tvorba je potláčaná cez tvorbu protizápalových cytokínov tvoriacich sa pri ekzéme.


Imunitná reakcia na baktériu je slabá a zápal sa nevie ukončiť a stáva sa chronickým. Koža sa zapáli a ďalej to už poznáte. začervená to, opuchne to, svrbí to a pod. Nie a nie sa toho zbaviť. Nedostatočná tvorba prozápalových cytokínov spustila zápal, ktorý je chronický a vracia sa.


Pri astme, alergii, atopickom ekzéme vidíme nerovnováhu imunity cez tvorbu cytokínov. U ľudí s týmito ochoreniami sa nedostatočne tvoria prozápalové cytokíny, ktoré by mali ničiť patogény. To vedie k vzniku imunitných nerovnováh a chronickým problémom, ako to vidíme dnes v podobe častého výskytu chorôb u detí.


Matky sa čudujú, prečo ich deti majú stále nejaké infekcie a pritom má alergiu či ekzém. Bolo by zázrakom, ak by dieťa reagovalo dobre na patogény keď cez cytokíny tvoriace sa pri alergii či ekzéme sú potláčané cytokíny schopné ničiť vírusy či baktérie.


Liečba antibiotikami v tomto ohľade nič nerieši. Ba priam má negatívny vplyv na rovnováhu cytokínov. Narušovanie mikrobiómu vytvára základ v narušovaní rovnováhy cytokínov a tým sa podieľa aj na vzniku nerovnováh v imunite! Mimochodom túto nerovnováhu vám bežne v labákoch nezmerajú.


Ak chceme riešiť rovnováhu v imunite, musíme teda riešiť cytokíny, bez toho sa nikde človek neposunie.

Na posilnenie vylučovania cytokínov, schopných ničiť choroboplodné baktérie či vírusy slúžia polysacharidy z bazy čiernej. Lenže tieto polysacahridy sa nenachádzajú v bežných extraktoch z bazy, dostupných na trhu.


Keď štúdiami zisťovali, ako fungujú na imunitu extrakty z plodov bazy čiernej s polysacharidmi a bez polysacharidov, zistilo sa, že je veľký rozdiel práve v tom, ako dokážu tieto extrakty spustiť vylučovanie cytokínov pôsobiacich proti baktériám či vírusom. Extrakt bez polysacahridov buď nezabezpečil vylučovanie týchto cytokínov, alebo zabezpečil len veľmi malé vylučovanie, nemal teba vplyv na imunitu v boji s patogénmi.


V našom extrakte z plodov bazy čiernej obsahuje 10% vysokohodnotných polysacharidov, ktoré zabezpečujú vylučovanie cytokínov potrebných na elimináciu patogénov. Tento extrakt s unikátnymi vlastnosťami si môžete kúpiť tu Extrakt z plodov bazy čiernej (abczdravia.sk). Extrakt v jednej tobolke zodpovedá účinku ako kedy ste zjedli 132 bobúľ bazy čiernej!


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

305 views0 comments

Comments


bottom of page