top of page

Problémy so spánkom? Akné? Únava? Hormonálne problémy? Neustála chuť na sladké? Mozgová hmla? Pozrite sa na to, čo všetko sa skrýva za týmito problémami.


Mnohí ľudia si neuvedomujú, aký vplyv má strava na naše zdravie. Dnes Vám ukážem, aký vplyv má strava na vysoké kolísanie hladín glukózy v krvi. Veľké kolísanie hladín krvného cukru je spojené s vysokým nárastom krvného cukru po jedle. Následne po nejakom čase (1-2 hod) prudko klesne hladina glukózy na nízky stav. Je to ako krivka podobná strmému kopcu. Strmý nárast (stúpanie do kopca), krátky čas je to stabilné (malá rovinka na vrchole kopca ) a potom prudký pokles (prudké klesanie z kopca).




Ak tieto stavy pretrvávajú dlhšie, má to nepríjemné následky na zdravie, myslenie, psychiku, hormonálny systém, spánok a metabolizmus. Veľa ľudí má príznaky následkov kolísania krvného cukru a ani si neuvedomujú, že je to spôsobené týmto fenoménom.


Aké prejavy má toto kolísanie cukru?

1, Nutkanie jesť sladké. Keď hladina glukózy po jedle stúpne a potom o hodinu či dve prudko klesne, ľudia cítia potrebu zjesť cukor, niečo sladké.

2, Cukrovka. Začne sa vytvárať inzulínová rezistencia (strata citlivosti buniek na inzulín) s vyššou hladinou inzulínu,  čo je základom vzniku diabetu 2. typu.

3, Neschopnosť schudnúť. Človek stratí schopnosť spaľovať tuk a znižovať svoju hmotnosť.

4, Únava. Po jedle ľudia pociťujú únavu.

5, Mozgová hmla. Nárast hladiny glukózy v krvi je spúšťačom zápalov a tie ovplyvňujú aj náš mozog. Ľudia to často pociťujú ako mozgovú hmlu. Zhoršené a spomalené myslenie.

6, Nadúvanie. Zápal vyvolaný vysokou hladinou glukózy spôsobuje tiež syndróm deravého čreva. Jedným z prejavov je nadúvanie. Regulácia hladín glukózy má pozitívny vplyv aj na črevo a črevný mikrobióm.

7, Neustály pocit hladu.

8, Zlý spánok. Bežným príznakom kolísania glukózy je náhle prebudenie uprostred noci, pričom sa neraz pridruží aj búšenie srdca. Zaspávanie s vysokou hladinou glukózy v krvi je tiež spojené s nespavosťou u žien po menopauze a spánkovým apnoe u mužov.

9, Kožné problémy (akné, ekzém).

10, Hormonálne problémy ako napr. PCOS - syndróm polycystických ovárií , silnejšie prejavy menopauzy u žien ako napr. návaly tepla a pod.


Ako vidíte, negatívne následky kolísania hladiny krvného cukru sú rôznorodé. A pritom toto všetko ovplyvňuje Vaša strava. Len vy rozhodujete čo dáte do svojich úst ako potravu. Len Vy rozhodujete aké bude Vaše zdravie, pretože strava má na to obrovský vplyv.


Mnohým ľuďom neraz nefungujú niektoré doplnky výživy, ktoré si kúpia na zlepšenie zdravia. Nefungujú nie preto, že by nefungovali celkovo, ale kvôli strave, ktorá je príčinou kolísania glukózy. Ľudia si tak vytvárajú podmienky na poškodzovanie organizmu a doplnky už "nestíhajú naprávať " to zlo, ktoré vytvára zlá strava !


Tu Vám ukážem nejaké tipy, ako si zastabilizovať hladinu glukózy.

1, Ideálne je mať nízkosacharidovú stravu s nízkym podielom ovocia (dnešné ovocie má veľa cukru, bolo šľachtené tak, aby nám chutilo) jedzte ho ale s mierou a veľkým množstvom zeleniny.

2, Jedzte s každým jedlom dostatok bielkovín, spomaľujú vstrebávanie glukózy a stabilizujú hladinu glukózy. Pre tých, čo nemajú v láske veľa mäsa, alebo ho nechcú jesť vôbec, máme vegánsku náhradu mäsa v podobe hrachovo-ryžového fermentovaného bielkovinového granulátu (pripravuje sa podobne ako mäso).

3, Jedzte dostatok vláknin, tie tiež zvyšujú pocit sýtosti a znižujú stúpanie hladín krvného cukru. Dobré je napr. toto:

4, Prijímajte v strave dostatok tukov, tuky nás robia sýtymi.

5, Nejedzte rafinované (vysokospracované) sacharidy. Tie vždy vyvolávajú vysoké kolísanie cukru.


Z doplnkov výživy, ktoré pomáhajú tlmiť zvyšovanie hladín glukózy Vám odporúčam toto:


Tento výrobok obsahuje patentovaný extrakt z pukov klinčekovca voňavého, ktorý:

- podporuje zdravé hladiny glukózy (v normálnom rozmedzí)

- pomáha znižovať tvorbu glukózy v pečeni

- podporuje normálnu tvorbu inzulínu a citlivosť buniek na inzulín

 



Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

142 views0 comments

Comments


bottom of page