top of page

Pre toto sa to oplatí.

Updated: Mar 1, 2023

Všimli ste si toto u ľudí okolo vás? Pribúda nám agresivita, poruchy príjmu potravy, úzkosť, depresie a poruchy spánku. Všetky tieto problémy sú viac či menej spojené so serotonínom. Serotonínu sa hovorí, že je to hormónom šťastia. Ale serotonín neovplyvňuje len naše nálady či spánok, ale ovplyvňuje aj chuť do jedla, pohyblivosť čriev, sexuálnu aktivitu, reguláciu telesnej teploty ale aj pamäť.

Neviem ako vy ale ja pozorujem, že čoraz viac ľudí má problém napr. s nechutenstvom, čosi si zapamätať, sústrediť sa a tieto problémy sa netýkajú len starších ľudí ale čo je zarážajúce mladých ľudí a detí. Agresivita, úzkostné stavy, deresie či poruchy spánku narástli tiež a to nebývalým tempom.


Na tvorbu serotonínu v tele má vplyv viacero faktorov a mnohí z vás určite myslia na to, v akej dobe žijeme a na jej vplyv na psychický stres. S tým samozrejme súhlasím. Psychický stres veľmi vplýva tvorbu serotonínu. Ale psychický stres nie je jedinou príčinou. Dnes vám ukážem, že príčina narušenia výroby serotonínu môže byť aj v infekciách.


Keď sa organizmus nakazí choroboplodnými patogénmi, aktivuje sa imunitný systém s cieľom zničiť narušiteľa. Choroboplodné patogény (vírusy, baktérie, plesne) dokážu nielen spôsobiť chorobu ale dokonca smrť organizmu. Preto je boj s nimi pre organizmus dôležitý. Ale aby mohol organizmus bojovať s nákazou patogénmi, musí mať na to dostatok energie. Bez energie to jednoducho nejde. Presne tak ako keď chcú ľudia viesť vojnu, bez peňazí (peniaze = energia) to nejde.


Aby mohol organizmus viesť vojnu voči narušiteľom, začne ovplyvňovať metabolizmus (metabolizmus je premena jednej látky na druhú) aminokyseliny tryptofán (aminokyseliny sú látky, z ktorých sa skladajú bielkoviny) . V tele sa začnú tvoriť špeciálne enzýmy, ktoré sú na to potrebné. Z aminokyseliny trpytofan začne tvoriť v pečeni látka, ktorá je potrebná na zvyšnú tvorbu energie. Tej energie, ktorá je potrebná na boj s patogénmi.


Bohužiaľ enzým, ktorý zabezpečuje pri infekcii v pečeni tvorbu látky potrebnej na tvorbu energie zároveň berie organizmu schopnosť vyrábať z aminokyseliny tryptofan hormón šťastia serotonín. Lenže ak infekcie trvajú dlhšie ako napr. u nerozpoznanej infekcii boréliami, chlamýdiami, alebo pri nerozpoznaných vírusových infekciách ako napr. mononukléoza a pod., v dôsledku infekcií sa začnú nadmerne tvoriť látky, ktoré dokážu poškodzovať nervový systém.


Poškodený nervový systém sa skôr či neskôr negatívne prejaví aj na psychike, spánku, mentálnom výkone a pod. V tele sa v dôsledku týchto zniem deje ešte jedna zaujímavá vec. Nielen že sa v dôsledku infekcií naruší psychika, ale po čase sa narúša aj schopnosť imunity bojovať s patogénmi a to vytvára podmienky na vznik chronických a často sa opakujúcich infekcií, čo zas vedie k vzniku neurotoxicity a psychickým problémom. Začarovaný kruh je na svete.


Ak sa pozriete okolo seba, určite nájdete ľudí, ktorí sa s týmto stretávajú. A bohužiaľ nielen vo vyššom veku ale neraz aj deti. Čoraz častejšie je vidieť neustále choré deti, deti s prudkými zmenami nálad, agresivitou, plačlivosťou, nechutenstvom, problémami s učením či zlou schopnosťou sústrediť sa. Častá chorobnosť a výskyt infekcií to už vidí aj nevidiaci.


Strata libida u mladých ľudí je zarážajúca, len táto téma je u nás tabu. Hanbíme sa o tom rozprávať. Ale z rozprávania mnohých ľudí viem, že je to už dosť veľkým problémom aj mladých ľudí. Poruchy spánku? Toto je tak rozšírené, že to dokonca už mnohí ľudia považujú za normálne. "Veď všetci okolo sa s tým boria."


A ak sa pozrieme na dnešné deti, tie deti, čo majú byť tými čo budú viesť našu spoločnosť o niekoľko rokov a rozhodovať kam táto spoločnosť bude smerovať a vidím ako tieto deti majú oslabenú schopnosť imunity bojovať s patogénmi a poznám následky, ktoré to môže mať a bohužiaľ aj má, mám vážnu obavu kam sa rútime.


Sme na ceste, ktorá nás môže uvrhnúť do obrovského nešťastia. Nielen jednotlivcov, ale celý národ.


Dnes vidím aj to, že mnohé matky sa snažia investovať do imunity svojich detí. Investícia do imunity svojich detí, je zároveň investíciou do ich psychického zdravia. Investícia do dobrého spánku. Investícia do budúcnosti celého národa.


Ja si neskutočne vážim matky, ktoré si nezatvárajú oči pred problémami, ktoré tu máme a starajú sa o svoje deti a robia všetko pre podporu ich imunity. Tieto matky zároveň podporujú aj nás, celú spoločnosť, podporujú ľudí čo majú vyšší vek, lebo jedného dňa bude každý z nás odkázaný na to, aby mu dnes dieťa, zajtra dospelý človek v starobe podalo pomocnú ruku.


Pre toto by si matky zaslúžili z našej strany viac podpory pri starostlivosti o svoje deti, úcty, rešpektu. Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, že jedného dňa každý z nás bude starý a bude odkázaný na pomoc mladých. A keď mladí nebudú toho schopní v dôsledku psychických porúch, kto sa o starých postará?


Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk https://www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com
497 views1 comment

1 comentário


Membro desconhecido
30 de mar. de 2023

Dobrý deň, pán Medveď


Tento článok je naozaj top a nemá chyby.

O tomto by si mali prečítať všetci.

Po prečítaní tohto článku som ešte viac presvedčená, že o čo sa snažím ja u svojich detí, má význam a nech si z okolia hovorí kto chce, čo chce.

Nič nie je cennejšie ako zdravie vlastných detí a to, že teraz nemajú možno problémy,tak v budúcnosti ich určite mať budú,ak sa nebude klásť dôraz na ich stravu a zdravie už od bábätka.

Curtir
bottom of page