top of page

Prečo je dôležité, aby sa Vaše telo vedelo dobre zbavovať organických kyselín? Ako sa čo najefektívnejšie zbavovať kyselín v tele ?


Organické kyseliny sa v tele tvoria prakticky neustále. Ak máme nesprávnu stravu bohatú na kalórie, rafinované výrobky, málo sa hýbeme a pod., v tele sa tvorí ešte viacej kyselín a menej zásad. To vytvára podmienky pre narušenie acidobázickej rovnováhy.
Telo si vybudovalo prirodzený systém,  ako sa zbavuje organických kyselín. Vytvára si napr. zásadité látky, ktoré neutralizujú kyseliny. Tou zásaditou látkou je bikarbonát (HCO3-) alebo inak nazývaný hydrogénuhličitan.


Ktoré látky sú v tele potrebné na to, aby si telo vedelo vytvárať tieto dôležité zásady?

Sú to citráty! Soli kyseliny citrónovej. Citráty sa v tele metabolizujú tak, že jedna molekula citrátu vytvorí 3 molekuly bikarbonátu (HCO3-). Pritom citráty sú neraz medzi ľuďmi neprávom zatracované a neraz sa im ľudia vyhýbajú ako "menej" vhodnej forme minerálov, čo je úplne skreslený pohľad na túto formu minerálov.


Zásaditý účinok majú aj minerály :

- draslík (K+)

- horčík (Mg2+)

- vápnik (Ca²+)


Draslík je minerál, o ktorom sa až tak veľmi nehovorí, pritom dostatočný prísun draslíka znižuje stratu vápnika z kostí ! Horčík je dôležitý pre prenos draslíka do bunky.


Draslíka je dôležitý v prevencii cievnych ochorení súvisiacich s vysokým krvným tlakom (napr. mŕtvica) a denne by sme mali prijať aspoň 4 000 mg denne. Ak solíme kuchynskou soľou viac ako je "zdravé" príjem by mal byť dokonca vyšší.


Zásadité citráty  vápnika, horčíka a draslíka sú najlepším a najefektívnejším spôsobom ako dopomôcť telu sa zbavovať organických kyselín.

Inak centrálnym orgánom acidobázického metabolizmu v tele je pečeň!

Prečo je acidobázická rovnováha taká dôležitá?


Acidobázická rovnováha má zásadný význam pre hladký priebeh všetkých metabolických procesov v našom tele. Platí to pre funkčnosť enzýmov, bielkovín a buniek, ako aj pre bunkové využitie vitamínov, minerálov a iných mikroživín.


Zásadité minerály vo forme citrátov nájdete v našom eshope tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

57 views0 comments

Comments


bottom of page