top of page

Pozrite sa, ktoré mikroživiny sú dôležité pre správne regulovanie imunity

Správne fungovanie imunity je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme mohli byť zdraví. Dobre fungujúca imunita sa neprejavuje len tak, že organizmus je odolný voči patogénom (vírusom, baktériám) ale aj tak, že človek netrpí:



- astmou

- alergiami

- atypickými dermatitídami

- autoimunitou

- a pod.


Imunita ľudí sa stáva na jednej strane neharmonickou, nevyváženou a doslova premotivovanou voči alergénom. To, že na druhej strane nevykazuje dostatok sily na likvidáciu patogénov si už asi všimli mnohí z Vás. Pokiaľ je naša imunita nevyvážená, je zdrojom oxidačného stresu. Oxidačný stres označuje poškodzovanie častí tela voľnými radikálmi. Oxidačný stres je pritom príčinou vzniku zápalov a vzniku problémov s imunitou.


Zdrojom oxidačného stresu je nielen zle fungujúca imunita, ale aj:

- psychický stres

- nevhodná strava

- nedostatok pohybu

- nadmerná fyzická záťaž

- zle fungujúce črevo

- nedostatok mikroživín

- a pod.


Pritom vyššie spomínané faktory, ktoré prispievajú k oxidačnému stresu zároveň prispievajú k narušeniu imunity. Ako vidíte, je to všetko poprepájané. Preto robiť nápravy imunitných nerovnováh je pomerne zložité, lebo pozornosť treba sústrediť na veľa častí života a celkovej životosprávy, a to ľudia neraz vnímajú ako obmedzujúce pre pohodlie ich života.


Na správne fungovanie imunity je potrebné aj zásobovanie tela zinkom a selénom. Oba tieto prvky sa podieľajú na tvorbe enzýmov, ktoré zneškodňujú voľné radikály, tvoriace sa pri zápaloch a nevyvážených imunitných reakciách (napr. pri alergii, atopickom ekzéme či astme). Selén, ako aj zinok pritom hrajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme.


Napríklad zinok zvyšuje počet regulačných T buniek. T regulačné bunky sú dôležité na potláčanie zápalov a neprimeraných imunitných reakcií (aj alergických) a vytváraní imunitnej tolerancie. Imunitná tolerancia je dôležitá na to, aby imunita nereagovala zápalovo na alergény. Pri strate imunitnej tolerancie imunita napáda aj to, čo nás neohrozuje.


Nárast regulačných T buniek sa dokázal pri podávaní zinku a selénu u ľudí s atopickou dermatitídou (atopickým ekzémom). U ľudí s atopickým ekzémom sa štúdiami zistil výrazný nedostatok zinku a selénu.


U detí s potravinovými alergiami boli tiež zistené výrazne nižšie hladiny selénu a zinku ako u zdravých detí rovnakého veku.


Aj astmatické a alergické deti môžu profitovať z dostatočného prísunu zinku. U detí s astmou užívanie zinku zmiernilo typické príznaky, akými sú kašeľ, kýchanie a dýchavičnosť. Deti mali na začiatku sérové koncentrácie zinku 61 mcg/dl, ktoré sa po ôsmich týždňoch denného príjmu 50 mg zinku zvýšili na 129 mcg/dl, zatiaľ čo v skupine s placebom zostali hladiny zinku nízke.


Ghaffari, J. et al. (2014). Effect of zinc supplementation in children with asthma, a randomized, placebo-controlled trial in northem Islamic Republic of Iran. East Mediterr Health J: 391-6.


Na dlhodobé užívanie pri alergiách sa odporúča 15 mg zinku a 100 mcg selénu.

Selén a zinok si môžete kúpiť tu:




Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

90 views0 comments

Comments


bottom of page