top of page

Poznáte túto príčinu neplodnosti u mužov?

Porucha plodnosti, je jednou z najzávažnejších problémov, ktorej naša civilizácia čelí. Postihuje čoraz viacej párov a toto číslo stále narastá. V súčasnosti postihuje porucha plodnosti zhruba 40% párov. Tento problém sa netýka len žien, ale častokrát aj mužov.

Dnes sa vrátim k mojej obľúbenej téme, k mitochondriám - bunkovým elektrárňam. Ukážem vám, ako mitochondrie – bunkové elektrárne – ovplyvňujú plodnosť mužov a kvalitu ich spermií.

Asi málokto si uvedomuje, že aj spermie obsahujú mitochondrie. Mitochondrie zabezpečujú pohyblivosť spermií. Bez energie, ktorú mitochondrie vytvoria, sa spermie nevedia pohybovať.


Ak sa narušia mitochondrie a výroba energie, dôjde k zníženej pohyblivosti spermií ale aj kvalite spermií. Pritom pohyblivosť spermií sa používa ako jeden z hlavných indikátorov kvality spermií a mužskej neplodnosti.


Platí pravidlo - ak mitochondrie nevytvoria dostatok energie, spermie nie sú dostatočne pohyblivé.


Na poruche plodnosti u mužov sa podieľa aj vysoký oxidačný stres. Oxidačný stres je jav, kde cez vysokú tvorbu agresívnych častíc – voľných radikálov, sa poškodia bunky. Oxidačný stres v semenníkoch alebo spermiách je tiež jednou z príčin poruchy plodnosti u mužov. jedným z najnebezpečnejších oxidantov sú dusíkové voľné radikály. Pre mitochondrie a bunky sú najnebezpečnejšie.


Poškodenie mitochondrii nemá vplyv len na tvorbu energie. Poškodené mitochondrie sú zároveň jedným z hlavných príčin oxidačného stresu v bunkách. Samozrejme sú tam aj iné faktory spúšťajúce oxidačný stres ako lieky, infekcie, zápaly, fajčenie, chemikálie a podobne.

Nedávno mi písala jedna pani, ktorá má obchod so zdravou výživou a doplnkami výživy, vravela mi, že neskutočne veľa ľudí chodí k nej s postkovidovým syndrómom. V skutočnosti postkovidový syndróm je prejav poškodených mitochondrií. Toto poškodenie mitochondrií po kovide môže byť zvratné alebo nezvratné. Následky môžu byť aj zvýšenie neplodnosti mužov ale aj žien.


Keď vymysleli antibiotiká ľudia mali pocit, že sme vyhrali. "Zázračne" sme sa začali liečiť z mnohých ochorení, na ktoré umierali milióny ľudí po svete. Antibiotiká sú pritom mitochondriálne jedy ako väčšina liekov používaných v medicíne. Lieky u nás vyvolali pocit istoty života, bezpečia, dopriali nám byť ľahostajnými voči zdraviu, veď keď čosi, lieky to zachránia.


Nezodpovednosťou sme si poškodili mitochondrie a dnes sa nám s poškodenými mitochondriami rodia deti. Neplodnosť je len jeden z následkov zle fungujúcich mitochondrií. Vďaka našej nezodpovednosti dnes mnohé páry márne čakajú na to najcennejšie čo môže vzťah priniesť a to je nový život. Nový život navyše posvätený zdravím je čoraz väčšia vzácnosť. Zdravie je dnes podpultový tovar a nie je naň žiadny zázračný liek na počkanie ako antibiotikum na zabitie baktérie, ktoré vám predpíše lekár.


Moderná civilizácia je tvorcom tejto genocídy. Našim životným štýlom a nezodpovednosťou ničíme to, čo je najvzácnejšie. Zdravie a život. Desivé je aj to, že ľudia radšej budú platiť tisíce EUR v klinikách umelej reprodukcie ale neurobia opatrenia, ktoré sú neraz mnohé zadarmo a smerujú k príčine problému , lebo si to vyžaduje námahu a zmenu životného štýlu. Obetujeme životy a zdravie detí za pohodlie nášho života.


Aby boli spermie, mitochondrie chránené pred oxidačným poškodením v tele existujú enzýmy chrániace tak mitochondrie ako aj celé bunky . Ak máme nedostatok mikroživín, antioxidačný systém nebude dobre pracovať a poškodenie tak mitochondrií ako aj celých buniek (spermií) môže byť minimalizované.


Jedným zo základných živín ktoré chránia spermie sú karnitín a koenzým Q10.


Zinok a aktívna kyselina listová.


Vitamín E . V Tocoprotecte nájdete jeden z najsilnejších foriem vitamínu E - gama tokoferol . Vitamín E je skupina 8 rôznych foriem vitamínu E a gama tokoferol je najlepším vychytávačom dusíkových voľných radikálov, ktoré sú najnebezpečnejším nepriateľom mitochondrií .Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

276 views0 comments

Comments


bottom of page