top of page

Potravinové alergie = narušená detoxikácia? A toto sú možné následky.

Updated: Jul 4, 2023

Telo človeka je prirodzene postavené tak, aby sa vedelo dobre zbavovať rôznych látok, ktoré sú pre neho nebezpečné. Laicky sa tento proces vola detoxikácia. Odborne sa mu povie biotransformácia.

Potravinové alergie = narušená detoxikácia? A toto sú možné následky.

V procese biotranformácie/detoxikácie sa menia pre telo nebezpečné látky na takú formu, aby sa z tela vedeli vylúčiť. Keď sú tieto látky pripravené na vylučovanie, vylúčia sa. Cez proces biotransformácie sa telo chráni pred poškodením, zápalmi či rakovinou.


Proces detoxikácie prebieha v tele neustále, ale môže byť narušený a pre zdravie tela to môže mať vážne následky. Dnes vám ukážem ako napr. u ľudí s deravým črevom dochádza k narušeniu detoxikácie.


Základnou požiadavkou pre dobre fungujúci detoxikačný systém je aj neporušená črevná sliznica. Bez zdravej sliznici tenkého čreva nie je možné efektívne detoxikovať organizmus.

Ak je v tele poškodená sliznica tenkého čreva - syndróm deravého/netesného/priepustného čreva, telo to rozpozná a udeje sa čosi zaujímavé. Ale skôr ako sa dozviete čo to je popíšeme si samotný proces detoxikácie.


Detoxikácia prebieha 3 fázach (krokoch):

1.) Prvá fáza sa volá funkciolizovanie. V tomto kroku sa premieňajú jedovaté látky do takej formy, aby sa ich telo dokázalo zbaviť. Tento krok je pre telo najnebezpečnejšií! Prečo? Lebo sa tu toxíny spracuvávajú cez rôzne chemické reakcie. Pri týchto chemických reakciách vznikajú neraz ešte jedovatejšie látky ako je samotná toxická látka, ktorej sa telo snaží zbaviť cez detoxikáciu. Tento proces veľmi nebezpečný a môže dokonca spustiť také ochorenia ako rakovina. Inak tento krok nadmerne aktivuje napr. cigaretový dym. Pre toto je aj fajčenie nebezpečné!


2.) Druhá fáza sa odborne volá konjugácia (spájanie) a tu sa látky, ktoré vzniknú v prvej fáze naviažu na iné látky a pripravia sa tak na vylučovanie.


3.) Tretia fáza je vylučovanie - exkrécia. Táto fáza je závislá od energie, lebo vyvezenie toxínov z tela von je energeticky náročný proces!


Ak má človek syndróm netesného/deravého čreva čo pri potravinovej alergii je viacmenej isté, dochádza ku zníženej aktivite druhej fázy detoxikácie. Prvá fáza, ktorá je pre zdravie najnebezpečnejšia ale veselo prebieha ďalej.


Dôsledkom je zvýšený oxidačný stres. Oxidačný stres poškodzuje rôzne bunky a následkom môže byť ateroskleróza, rakovina, neurodegeratívne ochorenia, chronické zápaly, autoimunita, poškodenie imunitných buniek s následným oslabením imunity atď.


Ako vidíte obyčajná potravinová alergia, zápcha, opakujúce sa hnačky, nadúvanie, potravinové intolerancie či histamínová intolerancia, kde je príčinou syndróm netesného/deravého/priepustného čreva má veľký vplyv na detoxikáciu. Narušenie detoxikácie dokáže spustiť celý rad iných zdravotných komplikácií.


Ak niekedy bude pozorovať ľudí s alergiami, tráviacimi problémami určite zistíte, že títo ľudia majú pridružené aj iné zdravotné problémy, ktoré sú neraz aktivované práve cez narušenú detoxikáciu.


Ako som vám ukázal efekt narušenej detoxikácie cez deravé črevo má účinok podobný fajčeniu. Lebo cigaretový dym, nadmerne roztáča prvú - najnebezpečnejšiu fázu detoxikácie ale ostatné fázy nestíhajú tej prvej. Takto sa telo postupom času oslabí a choroba je len logickým vyústením týchto procesov.


Tragédiou je, že alergikov nám pribúda, rovnako nám ale pribúdajú záťaže cez rôzne toxíny. Čiže zvyšuje sa nám aj oxidačný stres. Oxidačný stres podporuje vznik chorôb, ničí imunitu a vyčerpáva telo z energie. Je príčinou mnohých zdravotných problémov moderného človeka vrátane rakoviny.


Na riešenie oxidačného stresu sú veľmi dobré rastlinné antioxidanty. Medzi ne patrí aj kvercetín a kurkumín. Tieto látky: - samy pôsobia antioxidačne - podporujú tvorbu telu vlastných antioxidantov - regenerujú antioxidačné látky, ktoré sú v tele

Kurkumín a kvercetín pôsobia nielen antioxidačne, ale aj protizápalovo, protirakovinovo a napr. kurkumín dokáže vylučovať z tela aj niektoré ťažké kovy.


Zvýšený prísun antioxidantov pri syndróme deravého čreva je nevyhnutný aby sa telo vedelo lepšie chrániť pred oxidačným stresom a bolo tak chránené pred vznikom chorôb. Kurkumín a kvercetín sú veľmi dobrí pomocníci v tomto boji. V našom e-shope si teraz kurkumín a kvercetín vo fosfolipidovych komplexoch môžete zakúpiť tu Akcia Kvercetín komplex a LongVida® optimalizovaný kurkumín (abczdravia.sk) a samostatne tieto produkty nájdete tu Kvercetín komplex 60 kapsúl (abczdravia.sk), LongVida® optimalizovaný kurkumín 60 kapsúl (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

133 views0 comments
bottom of page