top of page

Počuli ste o tejto látke, ktorá priaznivo pôsobí na nervový systém, mozog, psychiku a pamäť?

Všimli ste si, aké problémy dnes čoraz viac ľudí trápia? Sú to neurologické problémy. Neurologické problémy nie sú len alzheimer, parkinson, skleróza multiplex, ale sú to aj poruchy pozornosti, koncentrácie, poruchy učenia, problémy s pamäťou, únava, bolesti hlavy, depresie, úzkostné stavy, poruchy spánku, poruchy prijímania potravy.

Málo kto si však uvedomuje, že mnohé problémy v nervovom systéme môžu prerásť aj do tráviacich problémov ako: - zápchy - hnačky - pocit plnosti v bruchu už po zjedení malého množstva jedla - SIBO (bakteriálne prerastanie) - grganie, vracanie, nevoľnosť - atď.


Neurologické problémy úzko súvisia so zápalmi v nervovom systéme - neuroinflamáciou. Nervový systém človeka je akýmsi riadiacim centrom, ktoré ovplyvňuje fungovanie celého tela. Udržanie nervového systému v dobrej kondícii je preto nevyhnutné pre dobrú kvalitu života a udržanie si celkového zdravia.


Ak chceme mať nervový systém zdravý, mali by sme mať v našej výžive dostatok látok, ktoré dokážu prenikať do mozgu a vedieť tam chrániť nervové bunky (mať neuroprotektívny účinok), podporovať protizápalové procesy a podporovať celkové zdravie a výkonnosť nervového systému cez antioxidačnú ochranu nervových buniek. Nervové bunky sú totiž veľmi citlivé na oxidačné poškodenie a sú vystavené kvôli vysokej metabolickej aktivite intenzívnemu kontaktu s voľnými radikálmi.


Ktoré látky to teda sú a ako ich dostať do mozgu, keď sa do mnohé látky nevedia dostať. Problémom pritom nie je len látky dostať do mozgu, ale mnohé látky je problém dostať aj z čreva do tela.


Viaceré látky, ktoré si vytvárajú rastliny na svoju ochranu majú pre človeka protizápalový, neuroprotektívny (nervy ochraňujúci), antioxidačný účinok. Jedným z nich je aj hesperidín. Hesperidín je polyfenol hodne sa vyskytujúci najmä v citrusoch a veľa ho je najmä v tých častiach plodov, ktoré často nekoznumujeme (časti šupiek).


Hesperidin má ale jeden problém. Hesperidin je komplexná zlúčenina naviazaná na cukor. Toto naviazanie na cukor znemožnuje hesperidínu aby sa dobre vstrebával z čreva do tela. Ak sa cukor z heperidínu odstráni (napr. fermenáciou) vzniká z hesperidínu látka nazývajúca sa HESPERETÍN.

Hesperetín na rozdiel od hesperidínu sa veľmi dobre vstrebáva z čreva do tela

(Mas-Capdevila A., Teichenne J., Domenech-Coca C., Caimari A., Del Bas J.M., Escoté X., Crescenti A. Effect of Hesperidin on Cardiovascular Disease Risk Factors: The Role of Intestinal Microbiota on Hesperidin Bioavailability. Nutrients. 2020;12:1488. doi: 10.3390/nu12051488)


Štúdie ukazujú, že hesperetín je zároveň schopný prechádzať cez hematoencefalickú bariéru do mozgu! (Hematoencefalická bariéra je vrstva buniek, ktorá chráni mozog pred tým, aby sa doň nedostali nežiadúce látky.)

(Makarova N.M. Bioavailability and metabolism of flavonoids. Eksp. Klin. Farmakol. 2011;74:33–40)


Prenikanie hesperetínu do mozgu je mimoriadne dôležité lebo hesperetín pôsobí v mozgu: - antioxidačne - protizápalovo - antiapopticky (bráni odumieraniu mozgových nervových buniek čo výrazne spomaľuje starnutie a degeneráciu nervového systému) - chráni nervové bunky

Výsledkom pôsobenia hesperitinu je napr. - zlepšenie krátkodobej pamäte - zlepšenie učenia a rozpoznávacej pamäte - zlepšenie nálad - antidepresívny účinok - ochrana buniek pri alzheimerovej chorobe


(Cheng X., Shen Y., Li R. Targeting TNF: A therapeutic strategy for Alzheimer’s disease. Drug Discov. Today. 2014;19:1822–1827. doi: 10.1016/j.drudis.2014.06.029.

Souza L.C., de Gomes M.G., Goes A.T.R., Del Fabbro L., Carlos Filho B., Boeira S.P., Jesse C.R. Evidence for the involvement of the serotonergic 5-HT1A receptors in the antidepressant-like effect caused by hesperidin in mice. Prog. Neuro-Psychopharmacol. Biol. Psychiatry. 2013;40:103–109. doi: 10.1016/j.pnpbp.2012.09.003)


Ako vidíte hesperetín má pre zdravie človeka veľký vplyv. O tejto látke ste asi doposiaľ nepočuli. Napriek tomu, že jej vplyv nielen na nervový systém je veľmi veľký a štúdiami skúmaný a dokázaný.


Kde sa teda hesperetín nachádza?

Ako som vám povedal hesperetín vzniká tak, že sa fermentáciou odstránia cukrové zložky v hesperidíne. Hepseretín nájdete v Provital Fiber, kde sú fermenáciou upravené polyfenoly.

Provital Fiber nie je len "obyčajná" vláknina, ale vďaka fermentovaným polyfenolom z 36 druhov ovocia a zeleniny je aj produktom, ktorý ponúka veľké výhody pre mozog, nervový systém a psychiku človeka. Provital Fiber obsahuje hesperetín.


Provital Fiber je určený tak deťom ako aj dospelým. V akcii si ho môžete kúpiť tu Akcia Šťastné bruško a Provital Fiber (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


670 views0 comments

Comments


bottom of page