top of page

Oxidačný stres - príčina vzniku viac ako 100 chronických ochorení. Ako proti nemu bojovať.

Oxidačný stres nastáva, keď v tele existuje nerovnováha tvorbou agresívnych voľných radikálov napr. reaktívnych zlúčenín kyslíka alebo reaktívnych zlúčenín dusíka a schopnosťou tela tieto zlúčeniny neutralizovať. Väčšinou sa hovorí iba o reaktívnych zlúčeninách kyslíka, ale reaktívne zlúčeniny dusíka sú často krát nebezpečnejšie - agresívnejšie.

Voľné radikály (reaktívne zlúčeniny kyslíka a dusíka) majú rôzny pôvod.


Môžu vznikať :

- ako vedľajšie produkty bunkového metabolizmu

- ako reakcia na vonkajšie vplyvy ako UV žiarenie

- ako reakcia na znečistenie životného prostredia cez cigaretový dym a pod.

- ako reakcia na niektoré chemikálie a aj lieky

- ako následok nesprávnej stravy

- mnohé ochorenia sú spojené s vysokou tvorbou voľných radikálov napr. diabetici alebo aj ľudia s prediabetom cez zvýšenú hladinu cukru v krvi majú veľmi vysokú tvorbu voľných radikálov

- cez metabolizmus pečene. Pečeň hrá dôležitú úlohu pri detoxikácii a odbúravaní produktov látkovej premeny. Pri detoxikácii vzniká veľké množstvo voľných radikálov

- cez zápalové reakcie. V rámci imunitnej odpovede môže telo tvoriť voľné radikály na boj s infekciami


Ak sa v tele tvorí viacej voľných radikálov, ako je schopnosť tela ich zneškodniť, môžu voľné radikály poškodiť bunky, genetickú informáciu v DNA či spustiť zápaly. Preto sú voľné radikály faktorom, ktorému sa pripisuje vznik viac ako 100 chronických ochorení, ktorými dnes ľudia trpia.


Aby nebol organizmus poškodzovaný voľnými radikálmi, aby voľné radikály nespúšťali v tele zápaly a nezapríčiňovali ochorenia je dôležité zabezpečiť ochranu pre ich pôsobením.

Jeden z najdôležitejším antioxidantom v tele je glutatión.


Existujú tri spôsoby, ako môže glutatión znížiť oxidačný stres (poškodzovanie organizmu voľnými radikálmi):

1. Neutralizácia voľných radikálov. Glutatión reaguje s voľnými radikálmi a neutralizuje ich

2. Regenerácia ďalších antioxidantov. Glutatión regeneruje vitamín C a vitamín E, dve ďalšie dôležité antioxidačné látky v tele. Keď tieto vitamíny neutralizujú voľné radikály, samy sa stanú radikálnymi formami. Glutatión premieňa radikálne formy týchto vitamínov späť na ich aktívnu antioxidačnú formu, aby mohli opäť neutralizovať voľné radikály.

3. Detoxikácia organizmu: Pomáha detoxikovať škodliviny v tele, vrátane toxických zlúčenín a ťažkých kovov, tým, že sa na tieto látky viaže a vytvára vo vode rozpustné zlúčeniny, ktoré sa z tela ľahšie vylučujú.


Ako si v tele zabezpečiť dostatočnú tvorbu glutatiónu?

Na toto máme vymyslený produkt MITOdefence, ktorý podporuje nielen celkovú tvorbu glutatiónu ale aj glutationu v mitochondriách (bunkových elektrárňach). Mnohé bežne dostupné doplnky obsahujúce glutatión nezvyšujú jeho hladinu v mitochondriách. MITO defence obsahuje prírodné látky, ktoré podporujú tvorbu glutatiónu v mitochondriách, čím chráni mitochondrie.

 

MITOdefence si môžete kúpiť tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

54 views0 comments

Comentarios


bottom of page