top of page

O tejto poruche imunity sa nerozpráva, ale následky na zdraví dokážu veľmi znepríjemniť život.

Updated: Mar 1, 2023

Čo si vy predstavujete pod pojmom poruchy imunity? Skôr ako sa pustíte do ďalšieho čítania môjho článku, napíšte mi vašu predstavu do komentára, zaujíma ma to.

Ja si osobne myslím, že väčšina ľudí si spája poruchy imunity s nedostatočnou schopnosťou imunity zakročiť voči baktériám, vírusom a výskytom častých infekčných ochorení. To čo vidíme dnes najmä u deti.

Ak máte takúto predstavu, je to síce pravda, ale nie úplná. Lebo imunita nemá za úlohu len napádať choroboplodné baktérie, či vírusy, ale aj tolerovať tie látky, ktoré telo neohrozujú. Ak sa naruší dôležitá vlastnosť imunity - imunitná tolerancia, môže sa to prejaviť na 2 úrovniach.


1. Narušenie tolerancie voči vlastným bunkám, tkanivám a nazve sa to autoimunita.

2, Narušená tolerancia voči cudzím látkam zväčša bielkovinového charakteru ktoré nazveme alergická reakcia, alergia.


A nemusíme sa ani pozerať na štatistiky, kde nárast autoimunity a alergií u ľudí každoročne rastie, vidíme to aj vo svojom okolí (bohužiaľ mnohí z vás aj na sebe) , že imunitná tolerancia sa rozpadá u čoraz viacej ľudí.


Prečo sa vlastne imunitná tolerancia rozpadá? Je to z ničoho nič? Alebo je to dielo génov či náhody? Nie nie je to dielo náhody ani hra osudu! Potom nechcem tvrdiť, že genetika nehrá žiadnu úlohu, hrá, ale určite nie takú ako sa nám snažia "vtĺcť" do hlavy. Niekomu totiž vyhovuje keď si človek myslí, že je "obeťou genetiky" a konzumuje len lieky potláčajúce príznaky. Vtedy sa človek vzdáva moci nad svojim životom. Stáva sa z neho otrok.

K rozpadu imunitnej tolerancie vedie chronický zápal!


Zápal je obranou reakciou na ohrozenie a je pre prežitie nevyhnutný. Bez neho by sme si nevedeli poradiť s infekciami. Žiadny zápal ale nevznikne bez podnetu. Ak zápalové reakcie neustanú napríklad trvalým pôsobením podnetov, môže sa zápal stať chronickým. Chronický zápal spotrebúva neskutočne veľké zdroje živín a energie. Chronický zápal poškodzuje mitochondrie (mitochondrie sú bunkové elektrárne) a aktivuje poškodzovanie tkanív voľnými radikálmi čo sa volá oxidačný stres.


Poškodenie mitochondrií a oxidačný stres zosilňuje zápalové reakcie v tele a zvyšuje vyčerpávanie organizmus. Má to vplyv na celý organizmus napr. ľudia to môžu vnímať ako zvýšenú únavu, majú pocit je mi nevoľno alebo ich mierne bolia svaly či kĺby.

Ale chronický zápal má vplyv aj na imunitu. Imunitný systém zostáva "v strehu" a jeho schopnosť udržiavať imunitnú toleranciu sa naruší. Imunita začne napádať telo neohrozujúce látky z vonkajšieho prostredia (napr. mliečnu bielkovinu), alebo bunky vlastného tela ktoré doteraz imunita tolerovala.


A skade sa berú podnety, ktoré podnecujú imunitu k zápalu a nie sú to patogény? Je to napr. zlá črevná mikroflóra. Ak sa črevná mikroflóra naruší napr. u dieťaťa v dôsledku zlej mikroflóry matky (už počas tehotenstva), nedojčením, pôrodom sekciou, antibiotikami a pod., stane sa to, že stačí neraz aj jedna infekcia, čo naštartuje imunitu do zápalu a narušená črevná mikroflóra dokáže zápal udržať v chronicite a imunitná tolerancia napr. voči potravinovým alergénom sa rozpadne. Následkom je alergia na niektorý alergén.


A čo urobia ľudia? Začnú sa tomu alergénu vyhýbať. Toto je síce potrebné, ale nerieši to prečo vznikol chronický zápal. Vypustenie alergénu nerieši existenciu a pôsobenie zosilňovača zápalu napr. zlú črevnú mikroflóru. Netolerantná imunita si následne nájde inú látku na ktorú bude reagovať prehnane. Množstvo alergénov na ktoré človek reaguje zle sa začne zvyšovať.


Ako vidíte predstava ľudí o vyriešenom probléme s alergiami cez vypustenie alergénu je úplne naivná.


Narušenie črevnej mikroflóry nemusí byť problém len pri alergiách ale zohráva úlohu aj pri rozvoji autoimunity. Pritom existujúce alergie, atopie, hnačky, zápchy a iné tráviace problémy sú len predzvesťou oveľa horších problémov so zdravím. Preto by sme sa mali črevu venovať viac pozornosti a nepodceňovať zápchy u detí, atopické ekzémy neriešiť len krémami a alergie neriešiť len vypúšťaním alergénov.


Ako som spomínal narušenie črevnej mikroflóry vedie k spusteniu zápalových reakcii. V probiotikách MikroVeda LIFE 500 ml (abczdravia.sk) sú okrem probiotík aj fermentované rastlinné extrakty s protizápalovými účinkami. Preto Mikroveda life pôsobí na imunitu a črevo komplexnejšie ako konkurenčné výrobky.


Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk https://www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


263 views0 comments

Comentários


bottom of page