top of page

Nemôžu mi probiotiká poškodiť keď ich užívam dlhodobo?

Updated: May 24, 2023

S baktériami sme do kontaktu prichádzali odjakživa. Nachádzajú sa všade a s baktériami prichádza človek do styku od otehotnenia. V maternici podľa výskumov sa tiež nachádzajú baktérie, nie je to sterilné miesto ako sa doposiaľ myslelo. Od narodenia sa kontakt s baktériami zvyšuje prechodom dieťaťa cez pôrodné cesty bohaté na baktérie, pitie materského mlieka, kde sú tiež baktérie a kontakt dieťaťa s pokožkou matky, kde sú baktérie tiež.

Baktérie sme sa naučili vnímať nielen ako čosi čo je zlé, ale nám aj pomáha. Vznikli tak doplnky výživy s obsahom zdravou prospešný baktérii. Nazvali sa probiotiká.


Po probiotikách siahame zväčša vtedy, keď chceme podporiť bakteriálnu mikroflóru najmä v čreve ale aj na iných slizniciach. baktérie žijúce na slizniciach majú vplyv na imunitné reakcie, metabolizmus a či vstrebávanie živín.


Je zaujímavé, že keď človek začne užívať probiotiká nájde sa nejaká informácia, ktorá ho pri tom zneistí.


Jednou z tých informácií, ktoré sa neraz k ľuďom dostanú je, že nejaké probiotiká, ktoré užívate dlhodobo môžu spôsobiť to, že sa vám premnožia v čreve len tie baktérie, ktoré sú v probiotikách a následne to zapríčiní zdravotné problémy z nadužívanie probiotík. Veď sa premnožili tie kmene, ktoré sa dlhší čas užívali, ostatné, ktoré sa neužívali, budú tými, ktoré sa užívali, potlačené a potlačia sa nielen zlé, ale aj dobré. Následne vznikne zdravotný problém. Nikto mi síce ešte nevedel povedať, aký problém vznikne, ale strach u ľudí už je zasiaty.


Strach a obavy, ktoré ľudia cítia im stačí, aby behali po internete a vystrašení v rôznych skupinách zdieľali svoje obavy, či nepoškodia seba a svoje deti. Táto myšlienka ublíženia sebe či svojim najbližším a to dokonca dobrou vecou, je pre ľudí túžiacich pomôcť, zdrvujúca. Robiť čosi s motiváciou pomôcť a zároveň žiť s vedomím že čo ak poškodím musí byť naozaj skľučujúce.


Ako to teda s tými probiotikami je?

Človek ma v sebe dobré a zlé baktérie, aj keď na 100% sa nedá povedať, že zlé baktérie sú úplne zlé. Oni sú zlé len sa sa premnožia. Napr. baktérie vytvárajúce sírovodík sú problémové iba vtedy, keď sa premnožia, vtedy sa môžu podieľať na zápalových procesoch v čreve, lebo vytvoria viac sírovodíka ako je "potrebné" a veľa sírovodíka už škodí. Čiže v čreve nepoznáme absolútne dobro a absolútne zlo. Poznáme len istú rovnováhu medzi dobrými a zlými. Pritom dobre sa neprejavuje ako problém. Toto neexistuje.


Táto rovnováha v čreve sa môže narušiť:

- zlým bakteriálnym zložením čreva a pôrodných ciest matky (matka veľmi ovplyvňuje cez svoj stav budúce zdravie dieťaťa) - chýbajúcim dojčením - antibiotikami (či už liekmi alebo antibioticky pôsobiacimi látkami, ktoré bežne používame napr. konzervantami a pod.) - stresom - prebiehajúcimi chorobami - liekmi a nemusia to byť len antibiotiká napr. antidepresíva patria k liekom, ktoré najviac ničia črevnú mikroflóru, ale aj sulfasalazín užívaný pri zápaloch čreva ničí črevnú mikroflóru čreva a pod. - nevhodnou stravou (strava môže byť bohatá na vlákniny, ale má potenciál spúšťať zápaly ako napr. lepok v obilninách, dokáže narušiť črevnú mikroflóru) - nedostatkom pohybu alebo nadmernou záťažou (vrcholový šport) - málo mikroživín v strave. Vitamíny a minerály v strave sú potrebné pre správne fungovanie slizníc a tie keď sa narušia v dôsledku podvýživy na mikronutrienty má to vplyv a na črevný mikrobióm. Mnohé mikroživiny pozitívne vplývajú aj na zdraviu prospešné baktérie.

Probiotické baktérie, ktoré ľudia užívajú v probiotikách sa nedokážu v čreve usídliť natrvalo! Teda nedokážu spôsobiť to, čoho sa ľudia boja!


Ste z toho v šoku, že sa baktérie z probiotík nedokážu usadiť v čreve natrvalo?

Napriek tomu baktérie dodané cez probiotiká majú pre črevo pozitívne účinky a je dobré ich užívať lebo:

- prekysľujú prostredie čreva a podporujú tak „užitočné" a zdraviu prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v čreve. V kyslom prostredí čreva sa mnohým choroboplodným baktériám nedarí dobre a buď sa nedokážu rozmnožiť alebo sa rozmnožujú veľmi obmedzene. A o to práve ide. Dostať zlé baktérie pod kontrolu a vytvoriť prostredie pre dobré rozmnoženie zdraviu prospešných baktérií.

- Mnohé probiotické baktérie tvoria látky ničiace zlé, choroboplodné baktérie čím bojujú proti nežiaducim mikróbom.

- Mnohé probiotiká podporujú tvorbu vitamínov alebo látok pozitívne vplývajúcich na nervový systém čím priaznivo vplývanú na celkový stav organizmus


Ako vidíte užívanie probiotík má význam a nemusíte sa ich báť, lebo tieto kmene dodané cez doplnky výživy nedokážu zostávať v čreve, len vytvárajú vhodné podmienky pre život zdraviu prospešných baktérií a obmedzujú v raste a premnožení choroboplodné baktérie.

Ak ste sa zbavili po prečítaní tohto článku strachu napíšte mi to do komentára a ak sa ešte čohosi bojíte, napíšte mi to tiež.


V našom e-shope teraz prebieha akcia na probiotiká od nemeckej firmy Mikroveda

V čom sú tieto probiotiká výnimočné?

- obsahujú 33 probioticky pôsobiacich kmeňov a probiotických kvasiniek

- mnohé baktérie v Mikrovede sú určené na to, aby pomáhali prežiť iným zdraviu prospešným probiotickým baktériám, toto je unikátne čo sa týka probiotík na trhu

- tým že v Mikrovede baktérie stále žijú a rozmnožujú sa a sú neustále metabolicky aktívne, tvoria tak mnohé látky, ktoré si baktérie vždy vyrábajú na to, aby si prostredie zmenili na také, ktoré im umožňuje dobre prežiť. Tým, že človek užíva probiotiká od firmy Mikroveda neprijíma len probiotiká, ale s nimi aj látky, ktoré si vytvorili zdraviu prospešné baktérie pre svoje dobré prežitie. Metabolity dobrých bakérii bránia zároveň rastu choroboplodných baktérií.

- mnohé látky, ktoré vznikajú pri metabolizme baktérií v Mikrovede sa menia v čreve inými zdraviu prospešnými črevnými baktériami, ktoré nevieme dodať cez probiotiká, na protizápalové látky. Takto Mikroveda pomáha tlmiť zápaly a utesňovať deravé črevo

Probiotiká od firmy Mikroveda si v akcii môžete kúpiť tu:


Samostatne ich môžete kúpiť tu:


A aký je medzi nimi rozdiel?

Mikprveda Pur je chuťovo jemnejšia a Mikrovela life má v sebe protizápalovo pôsobiace fermentované rastliny.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

1,030 views1 comment

1 Comment


Unknown member
Apr 03, 2023

Dobrý deň, musím uznať že super načasovaný príspevok😊. Minulý týždeň som čítala článok o nevhodnosti kŕmiť organizmus probiotikami. Lebo kým z tela odchádzajú "zle" baktérie tak, že logický berú so sebou aj tie dobré 🤔 Musím priznať, že som sa nad tým na chvíľu zamyslela. Hlavne z dôvodu, že probiotiká berieme nielen my ale aj vnúčatá. Som však zástancom všetko s mierou. Môj pohľad na vec je, že občasná pauza nie je na škodu a to nie len v braní probiotík, vitaminov a rôznych výživových doplnkov. Striedmosť je potrebná aj v stravovaní. Tak sme zaviedli také naše užívacie pravidlo 5/2. 5 dní užívame 2 dni pauza 😊. A začali sme s fermentovaním zeleniny. Chcem to naučiť jesť aj vnúčikov. …

Like
bottom of page