top of page

Nedovoľte, aby vaša imunita stratila svoju schopnosť pamätať si - môže to zvýšiť vašu chorobnosť.

Updated: Jul 4, 2023

Jednou z dôležitých vlastností , ktorú imunita má, je schopnosť pamätať si. V princípe to funguje tak, že ak imunita príde do kontaktu s nejakým patogénom zapätá si ho a potom po opätovnom kontakte s patogénom imunitný systém vie, že sa jedná nebezpečný patogén. Tým, že ho rozpozná veľmi rýchlo dokáže naň reagovať. Rýchla reakcia imunity je potrebná na to, aby mal patogén čo najmenší čas na rozmnoženie a spôsobil tak čo najmenšie škody na zdraví.

Nedovoľte, aby vaša imunita stratila svoju schopnosť pamätať si - môže to zvýšiť vašu chorobnosť. Jednou z dôležitých vlastností , ktorú imunita má, je schopnosť pamätať si. V princípe to funguje tak, že ak imunita príde do kontaktu s nejakým patogénom zapätá si ho a  potom po opätovnom kontakte s patogénom imunitný systém vie, že sa jedná nebezpečný patogén. Tým, že ho rozpozná veľmi rýchlo dokáže naň reagovať. Rýchla reakcia imunity je potrebná na to, aby mal patogén čo najmenší čas na  rozmnoženie a spôsobil tak čo najmenšie škody na zdraví.

Asi ste už počuli, že dobrý spánok je potrebný pre správne fungovanie imunity. A kvalita spánku vplýva na schopnosť imunity pamätať si.


Dobrý spánok posilňuje imunitný systém, pretože počas spánku nie sú len dojmy ukotvené v dlhodobej pamäti. Niečo podobné sa deje aj v imunitných bunkách. Nedávny výskum naznačuje, že informácie o patogénoch, s ktorými bol imunitný systém počas dňa v kontakte, sa prenášajú do pamäte imunitných buniek počas hlbokého spánku.


Ľudia so zlým spánkom napr. tvoria po očkovaní výrazne menej protilátok ako ľudia, ktorí sú oddýchnutí a dobre vyspatí. Predpokladá sa, že je to spôsobené tým, že sa prenáša menej informácií na bunky imunitného systému, ktoré sú schopné si pamätať informácie o patogéne a dlhodobo žijú v našom tele po prekonaní infekcie.


Čo teda pomáha dobrému spánku?

U ľudí s nedostatočným prísunom omega-3 mastných kyselín sa pozorovali aj ťažkosti so sústredením, problémy so správaním, učením a spánkom. Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi prospešné nielen pre spánok, ale cez spánok ovplyvňujú schopnosť imunity pamätať si a dobre tak reagovať na patogény s ktorými už prišla imunita do kontaktu.

Ak si imunita nedostatočne pamätá, výsledkom je zvýšená chorobnosť a častý výskyt opakujúcich sa infekcií.


V našom e-shope si môžete teraz kúpiť omega-3 mastné kyseliny od renovovanej nórskej firmy EPAX vo výrazných zľavách tu:

a samostatne tu:

Tieto omega-3 mastné kyseliny sú: - sú čistené od ťažkých kovov a chemikálií, preto sa nemusíte báť, že by ste si do tela s nimi zaviedli toxické látky - majú jeden z najnižších stupňov poškodenia oxidáciou na svete - s omega-3 mastnými kyselinami firmy EPAX sa urobilo 100 klinických štúdií (tým sa nemôže pochváliť žiadna iná firma na svete) , pri ktorých sa dokázali ich pozitívne účinky na zdravie - sú zbavené rybieho zápachu a chuti a ani deti ich nemajú problém pohrýzť a zjesť, resp. môžete tento olej vytlačiť z tobolky a dať do jedla


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

151 views0 comments

Comentários


bottom of page