top of page

Môže prísť po zime razantnejší nástup alergických reakcií?

Updated: Mar 15, 2023

Kalendárna zima ešte neskončila a už teraz mi mnohí píšete, že pozorujete na sebe alergické reakcie na pele a obávate sa peľovej sezóny spojenej s nástupom jari. Rovnako je, aspoň pre mňa, alarmujúce koľko detí má alergie na rôzne potraviny. A čo ešte pozorujem, je to, že po zime sa u mnohých začnú objavovať alergické reakcie, aj keď ich doteraz nemali. A práve mnoho mailov alebo správ, ktoré mi chodia od vás s tým, že vám vybehla na čosi alergia a doteraz ste ich nemali ma inšpirovala k napísaniu dnešného článku.

Prečo sa mnohým z vás môže buď objaviť alergia alebo zhoršiť priebeh alergických reakcií (zosilnejú) práve po zime?


Jedným z faktorov, ktoré na to môžu vplývať je užívanie antibiotík. Nástup jesene a zima sú zväčša spojené s rozvojom rôznych infekčných ochorení. Tieto ochorenia sú neraz liečené antibiotickou liečbou. Poznám deti, kde za jeseň a zimu boli antibiotiká použité 7x. Čo mesiac to jedny antibiotiká.


Antibiotiká neničia len zlé baktérie, ale aj tie dobré. A práve intenzívna schopnosť antibiotík narúšať mikrobióm v čreve môže byť rozhodujúca pri vzniku alergických reakcií.

Zdravý mikrobióm (pod mikrobiómom rozumieme všetky mikroorganizmy žijúce v čreve) je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje správne fungovanie imunity. Alergia je neprimeraná reakcia imunity na niečo, čo telo neohrozuje!


Ak dôjde k narušeniu črevného mikrobiómu, vždy to ovplyvňuje aj imunitnú odpoveď. Narušenie imunitnej odpovede sa môže prejaviť zvýšenými alergickými reakciami. No nielen alergickými reakciami. Črevný mikrobióm vplýva aj na imunitné reakcie v iných častiach tela, ktoré ak sa narušia prejavujú sa ako atopická dermatitída, astma či senná nádcha.


No antibiotiká nie sú jediné látky, ktoré negatívne vplývajú na vznik imunitných nerovnováh prejavujúcimi alergickými reakciami. Patrí sem aj nezdravá strava, konzervanty, alkohol, psychický stres, lieky, ktoré človek môže užívať na iné prebiehajúce ochorenia, cukor, alkohol, nedostatok pohybu či nadmerná fyzická záťaž a pod. Antibiotiká neraz môžu byť len poslednou povestnou kvapkou, ktorá spustí preliatie pohára trpezlivosti imunity.


U malých detí je rozhodujúcim faktorom pre zlé zloženie mikrobiómu nielen pôrod, ale aj kvalita mikrobiómu matky. Preto ak matka mala pred pôrodom výtoky, mykózy, častejšie užívala antibiotiká, užíva lieky, žila nezdravým životným štýlom je predpoklad hraničiaci s istotou, že jej dieťa sa narodí s nie dobrým mikrobiómom a alergia v ranom detstve je len zákonitým vyústením.


Rovnako je neuveriteľne rizikovým faktorom konzumácia umelého mlieka namiesto prirodzeného dojčenia, ale aj zdravotný stav matky.


Matka s alergiami, astmou, atopickým ekzémom, nejakou chronickou chorobou (napr. probém so štítnou žľazou) ale aj zlým trávením nemá dobrý mikrobióm (veď ako by mohla mať zdravý keď má matka chybné imunitné reakcie či tráviace problémy?). Zlý mikrobióm matky je zákonite odovzdáný jej dieťaťu. Takto matky tým, že zanedbávajú svoj zdravotný stav, pripravia nechcené prekvapenie pre svoje deti v podobe zlého mikrobiómu, ktorý ich ratolestiam spúšťa zdravotné komplikácie. A potom si to ešte neraz ospravedlnia dedičnosťou, ktorú im lekár neznalý pomerov spomenie. To, čo takáto matka odovzdala svojmu dieťaťu ako nechcené dedičstvo, bol jej zlý mikrobióm.


Ak ste pozorne čítali môj príspevok, tak potom asi budete súhlasiť s tým, že užívanie probiotík je pre človeka v dnešnej dobe nevyhnutné. Ak si pozrieme že atopické ekzémy, alergie už má skoro 50% populácie, oslabená imunita u detí s výskytom častých infekcií tiež dosahuje obludných rozmerov tak neužívať probiotiká je veľmi nešťastným ignorovaním toho ako funguje naša imunita.


Metaanalýzy ukazujú, že aj v prípade existujúceho alergického alebo atopického ochorenia, ako je atopická dermatitída alebo alergická rinitída, možno pozorovať pozitívne účinky dopĺňaním probiotík. Analýza desiatich klinických štúdií ukázala významné zníženie indexu SCORAD u detí, ktoré dostávali probiotické kmene. (SCORAD je klinický nástroj používaný na hodnotenie rozsahu a závažnosti ekzému. Dermatológovia môžu použiť tento nástroj pred a po liečbe, aby zistili, či bola liečba účinná.)


Príjem probiotík bol obzvlášť účinný, ak sa vykonával aspoň osem týždňov. Účinnosť probiotík pri alergickej rinitíde potvrdila metaanalýza 22 klinických štúdií. Príznaky okolo nosa a očí, najmä upchatý nos, nádcha a svrbenie, sa zmiernili užívaním probiotík.

Zdroj: Jiang W. et al. (2020): The Role of Probiotics in the Prevention and Treatment of Atopic Dermatitis in Children: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Paediatr Drugs. 22(5). 535-49


V našom e-shope si teraz mnohé probiotiká môžete zakúpiť v cenovo dostupných akciových balíčkoch. Napr. tu si môžete kúpiť probiotiká a len za 1€ k nim dostanete špičkové vysokokvalitné omega 3 mastné kyseliny Akcia Omega 3 a Probio HIT (abczdravia.sk). Pri kúpe tohto akciového balíčka ušetríte 19€.


Alebo tekuté probiotiká, ktoré obsahujú 33 rôznych kmeňov Akcia 2x Mikroveda PUR (abczdravia.sk). Neviem, či na trhu nájdete probiotiká s viacerými probiotickými kmeňmi.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

221 views0 comments

Comments


bottom of page