top of page

Môže byť selén dobrým preventívnym účinkom na vznik obličkových kameňov?

Obličkové kamene sú čoraz častejším problémom mnohých ľudí.

Môže byť selén dobrým preventívnym účinkom na vznik obličkových kameňov?

Selén je stopový prvok, ktorý je pre telo dôležitý najmä preto, že sa dokáže zabudovať do viac ako 25 rôznych bielkovín ktoré sú dôležité napr. pre: - správne fungovanie štítnej žľazy - imunitu - antioxidačnú ochranu - a pod.

Nedávno sa v štúdii na zvieratách zistilo, že selén pôsobí proti tvorbe šťavelanu vápenatého (oxalátu vápenatého), čo je hlavná zložka obličkových kameňov.

Keďže selén je dôležitou súčasťou dôležitých antioxidačných systémov, tie tiež chránia obličky pred poškodením buniek spôsobeným oxidačným stresom. Obličky sú veľmi citlivé na oxidačný stres. Oxidačný stres je nerovnováha medzi škodlivými voľnými radikálmi a ochrannými antioxidantmi.


Oxidačný stres sa zvyšuje v dôsledku starnutia, zamorenia tela toxími, stresom, liekmi, fajčením, obezitou a chronickými ochoreniami.

Pozorovaním sa zistilo, že ak boli hladiny selénu v tele dostatočné, riziko vzniku obličkových kameňov bolo veľmi nízke.


Selén je stopový prvok, ktorý sa bohužiaľ v našich európskych pôdach vyskytuje málo, teda aj potravinách. Preto je vhodné pre nás , Európanov, selén dopĺňať.


Ako som už spomínal selén je pre telo užitočný ak sa viaže s bielkovinami. Toto najlepšie dokáže forma selénu ako seleničitan sodný. Selén naviazaný na aminokyseliny napr. selén metionín sa nevie dobre z tejto väzby v tele uvoľniť a telo túto formu selénu nevie dobre zapracovať do bielkovín viažúcich selén, ktoré napr. chránia obličky či iné tkanivá. Seleničitaniom sodným sa napr. na rozdiel od selen metionínu nedokážete predávkovať. Je to úplne bezpečná forma selénu.


Selén vo forme seleničitanu sodného si teraz môžete kúpiť v akcii so zinkom a vitamínom C tu https://www.abczdravia.sk/p-385/akcia-zinok-selen-vitamin-c a keďže ide jeseň kedy treba podporiť imunitu tento mimoriadne výhodný akciový balík nájde uplatneie v každej domácnosti.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

245 views0 comments

Comments


bottom of page